BiznesINFO.pl

domena publiczna

Minister Czarnek zapowiedział. Nauczyciele dostaną od państwa 400 tys. laptopów

30 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W niedzielnym wywiadzie w Polsat News minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że po zakończeniu przetargu na sprzęt dla uczniów klas IV, laptopy otrzymają też nauczyciele. Ma do nich trafić nawet 400 tys. sztuk sprzętu.

Minister Czarnek zapowiada

W rozmowie z dziennikarzem Polsat News minister Przemysław Czarnek przekazał, że nauczyciele również dostaną laptopy. W ramach projektu Ministerstwa Cyfryzacji trafi do nich 400 tys. sztuk sprzętu. Stanie się to jednak dopiero po zakończeniu przetargu dla uczniów klas IV szkoły podstawowej (konkretny termin nie jest znany).

Minister edukacji i nauki zapowiedział również, że jeszcze nie w tym roku, ale w kolejnych latach przywrócone zostanie nauczycielskie prawo do wcześniejszej emerytur. To wynik zmniejszającej się liczby dzieci w szkołach. Szczegóły mają zostać omówione ze związkami zawodowymi 1 lutego.

Darmowe laptopy dla uczniów klas IV

Przypomnijmy, że o nowym programie pomocy uczniom poinformował kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. Nieodpłatne przekazywanie laptopów dla dzieci ma rozpocząć się we wrześniu 2023 roku — trafi do nich 370 tys. sztuk sprzętu, który przejdzie na własność rodziny. Realizacja programu będzie kosztować miliard złotych.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, na podstawie Specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) opublikowanej na stronie Centrum Obsługi Administracji Rządowej, można oszacować, że cena jednego laptopa będzie oscylować w okolicach 2 tys. zł plus VAT.

Na razie wiadomo, że program ma obowiązywać też w kolejnych latach i planowane jest objęcie nim uczniów w innym wieku. Natomiast nie opublikowano jeszcze stosownej ustawy.

Tagi:

pieniądzeedukacja

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]