BiznesINFO.pl
Minister Ardanowski proponował nauczycielom pracę w polu. Co na to szef resortu edukacji?

pixabay/rvee

Ardanowski polecił nauczycielom pracę na roli. Jest odpowiedź ministra edukacji

27 Maja 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Nie milkną echa głośnego wywiadu ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego dla RMF FM, w którym poradził nauczycielom i młodzieży pracę w polu. Do wypowiedzi tej odniósł się minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Nauczyciele w szeregach rolników?

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w poniedziałkowej "Popołudniowej rozmowie RMF FM" mówił m.in. o testach na koronawirusa dla pracowników sezonowych zza granicy. Na uwagę Marcina Zaborskiego, że pracownicy sezonowi mogą liczyć na testy, a nauczyciele już nie, Ardanowski odparł: "pracownicy sezonowi przyjeżdżają również po to, by nauczyciele mieli co zjeść". Następnie szef resortu rolnictwa stwierdził, że nauczyciele i młodzież, którzy nie będą mieli zajęcia w wakacje, mogliby "przez te kilkanaście dni popracować u rolników". 

Wypowiedź Ardanowskiego wywołała lawinę komentarzy. Głos w tej sprawie zabrał również minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. 

 - Nauczyciele i uczniowie pracują przez cały czas. Ta praca odbywa się w domu, dlatego może nie widać jej tak na forum publicznym, ale to, że jej nie widać, nie oznacza, że jej nie ma. Nauczyciele i uczniowie ciężko pracują, ten wysiłek jest jeszcze większy niż przy tradycyjnej formule nauki – komentuje dla serwisu Money.pl szef MEN. 

- Jesteśmy w sytuacji szczególnej, gdzie standardowe wykonywanie obowiązków w formule stacjonarnej, jaka dotąd dominowała, nie było możliwe ze względu na zagrożenie epidemiczne. Nauczyciele i uczniowie bardzo szybko przeszli na formę kształcenia na odległość. Jestem bardzo wdzięczny nauczycielom, musieli przecież błyskawicznie przygotować się do nowych form pracy. Wiem, także z osobistych relacji osób, które znam, że często przygotowanie się do zajęć na odległość wymaga znacznie więcej czasu niż ta stacjonarna, tradycyjna formuła prowadzenia zajęć z uczniami – zaznacza minister edukacji i dodaje, że taka forma nauki wymaga też dużej samodyscypliny od uczniów - dodaje.

Odnosząc się do pracy w wakacje, szef resortu edukacji stwierdził, że nie ma wówczas przeszkód, by uczniowie lub nauczyciele podejmowali jakąkolwiek dodatkową pracę lub np. pomagali rodzinie na wsi, ale - jak zaznaczył Piontkowski - jest  to ich dobra wola i ich wybór.

Tagi:

rolnictwoMinisterstwo Edukacji Narodowejedukacja

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wrocław

Polska i Świat

Kosmiczna podwyżka czynszu we Wrocławiu. Przedsiębiorcy proszą o pomoc, PGNiG wypowiada czynsze

Czytaj więcej >
Kim Dzong Un, testy rakietowe

Polska i Świat

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >