Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 24.03.2023 17:23

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach

Bankomat
Domena publiczna

Obawy o kryzys bankowy w Europie nie ustają. Upadek Silicon Valley Bank i akcja ratunkowa Credit Suisse w zeszły weekend wstrząsnęły rynkiem finansów. Okazuje się, że to nie koniec zamieszania w sektorze bankowym, bo teraz problemy ma niemiecka instytucja, czytamy na stronie biznes.interia.pl. 

Ciężkie czasy dla sektora bankowego

W piątek, 10 marca, zamknięto Silicon Valley Bank. W weekend trwały prace nad zatrzymaniem kryzysu bankowego w USA. W kolejny weekend ogłoszono przejęcie Credit Suisse przez UBS.

Deutsche Bank to największy niemiecki bank z aktywami w wysokości około 1,4 biliona dol. Jest to też to jeden z banków, które są traktowane jako "zbyt duże, by upaść". Przez ostatni miesiąc akcje banku spadły o ok. 24 proc.

W piątek, 24 marca, akcje niemieckiej instytucji potaniały o 12 proc. Koszty ubezpieczenia długu przed niespłaceniem gwałtownie wzrosły. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. 

Inwestorzy zaniepokojeni Deutsche Bank

W europejskie indeksy uderzył nagły spadek akcji bankowych. Nasiliły się obawy o stabilność sektora finansowego, a sytuacja uległa pogorszeniu, gdy uzyskano wiadomość o amerykańskim śledztwie w sprawie Credit Suisse i UBS.

W poprzedniej dekadzie Deutsche Bank był typowany jako kandydat do upadku. Notował miliardowe straty, ale przeszedł restrukturyzację i w 2020 r. wyszedł na plus. W 2022 r. jego zysk netto wyniósł 6 mld euro, najwięcej od 2007 r.

Deutsche Bank spadł o ponad 11 proc. po gwałtownym skoku kosztów ubezpieczenia przed ryzykiem niewykonania zobowiązania. 

Biznes Interia rozmawiała z na ten temat z Grzegorzem Dróżdżem, analitykiem w Conotoxia.

Prawdopodobieństwo upadku jednego z największych europejskich banków rośnie. Instrumenty pochodne zabezpieczające przed niewypłacalnością banku, tzw. credit default swaps (CDS), podwajają swoją wartość w ciągu zaledwie dwóch ostatnich tygodni” - zauważa analityk.

Na chwilę obecną eksperci nie przewidują katastrofy

Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w Domu Inwestycyjnym Xelion, przyznał w rozmowie z Biznes Interią, że jego zdaniem Deutsche Bank nie podzieli losu szwajcarskiej instytucji.

„W sytuacji takiej jak obecna dość zrozumiałe wydaje się poszukiwanie nazw kolejnych zagrożonych podmiotów w sektorze, ale sytuacja Deutsche Banku jest zupełnie inna. Przede wszystkim, jest to obecnie bank zyskowny, który w 2022 r. osiągnął najwyższe zyski od 15 lat (5,7 mld euro netto), a w tym osiągnie zapewne jeszcze wyraźnie wyższe” - przyznaje ekspert w rozmowie z portalem.