Najsilniejsze paszporty na świecie
Biznesinfo
Autor Maria Glinka - 11 Stycznia 2021

Najsilniejsze paszporty na świecie 2021. Spektakularny awans Polski

Najsilniejsze paszporty na świecie umożliwiają swobodne podróżowanie do najtrudniej osiągalnych zakątków globu. Choć lider zestawienia pozostaje od kilku lat bez zmian to do znacznego przetasowania doszło na dalszych pozycjach. Polska na przestrzeni dwóch lat awansowała aż o 5 miejsc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najsilniejsze paszporty na świecie
  • Co oznacza supremacja państw z jednego regionu
  • Jak w najnowszym rankingu wypada Polska

Najsilniejsze paszporty na świecie. Jeden region dominuje w rankingu

Choć najsilniejsze paszporty na świecie okazały się niezbyt przydatne w roku ubiegłym to stopniowe przezwyciężanie pandemicznych trudności może sprawić, że staną się wartościowym dokumentem w roku obecnym. Którzy obywatele będą mieli największą swobodę podróżowania, gdy międzynarodowa turystyka wróci do normy?

Japończycy. To właśnie dokument japoński od trzech lat jest na pierwszym miejscu rankingu „Najsilniejsze paszporty na świecie”, który publikuje londyńska firma Henley & Partners. Zestawienie bazuje na przeanalizowaniu 199 paszportów z całego świata, biorąc pod uwagę umowy wizowe zawierane między państwami.

Henley Passport Index wskazuje, że posiadacze paszportu japońskiego mają bezwizowy lub wizowy dostęp do 191 miejsc na całym świecie. Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Singapur z wynikiem 190. Na najniższym stopniu podium znalazły się ex aequo Korea Południowa i Niemcy, których paszporty pozwalają na bezproblemowe odwiedzenie 189 miejsc.

Najsilniejsze paszporty na świecie posiadają także obywatele Nowej Zelandii (7. miejsce) z dostępem do 185 miejsc. Lokatę niżej uplasowali się Australijczycy, którzy mogą bez przeszkód podróżować do 184 miejsc.

National Geographic wskazuje, że dominacja regionu Azji i Pacyfiku w rankingu najsilniejszych paszportów na świecie to zjawisko zupełnie nowe. Do tej pory w pierwszej dziesiątce prym wiodły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i państwa Unii Europejskiej.

Jednak zdaniem ekspertów z Henley & Partners wysoka pozycja paszportów z Azji i Pacyfiku może się utrzymać. Wszystko dzięki temu, że to właśnie państwa z tego regionu zaczęły już stopniowo przezwyciężać pandemię - w przeciwieństwie do USA i Wielkiej Brytanii, które w dalszym ciągu notują ogromne wskaźniki zachorowań na COVID-19 (USA - w okolicach 300 tys. dziennie, a Wielka Brytania - w okolicach 60 tys.).

Najsilniejsze paszporty na świecie. Na którym miejscu plasuje się Polska?

Tegoroczny ranking najsilniejszych paszportów na świecie wskazuje na zdecydowane umocnienie pozycji Polski. Nasz paszport znajduje się obecnie na 11. miejscu, co oznacza awans o 5 pozycji względem zestawienia z 2019 r. Dwa lata temu polski dokument zezwalał na wjazd na teren 172 państw, a obecnie - 181.

Jakie w rankingu wypadają inne kraje europejskie z naszego regionu? Portal bankier.pl donosi, że na wyższych miejscach niż paszport polski uplasował się dokument czeski, dzięki któremu można odwiedzić 184 państwa, oraz dokument węgierski pozwalający na wstęp do 182 krajów. Na samym końcu stawki znajdują się natomiast paszporty Syrii, Iraku i Afganistanu.

Z uwagi na wyjątkowy rok 2020 analitycy Henley & Partners postanowili sprawdzić, jak wyglądała mobilność w skali całego świata. Miniony rok okazał się bezprecedensowy - otwartość mobilności określana poprzez wskaźnik World Openess Score tuż przed pandemią osiągnęła najwyższy wynik w historii pomiarów (21 360), aby w jej trakcie odnotować rezultat najniższy (12 944).

Biorąc pod uwagę mobilność w skali świata na pierwszym miejscu uplasowała się w ubiegłym roku Belgia, a na ostatnim - Irak. Eksperci stoją na stanowisku, że choć bez wątpienia część państw kontynuuje zaostrzanie polityki wizowej to pandemia nie oznacza końca globalizacji, a raczej początek odpowiedzialnej mobilności.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News