BiznesINFO.pl
Moneta z okazji setnej rocznicy konstytucji marcowej

unsplash/Amelia Spink

Moneta z okazji 100. rocznicy konstytucji marcowej. NBP wypuściło na rynek prawdziwy cymes

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Nowa moneta okolicznościowa trafiła do obiegu 11 marca. Tym razem NBP postanowiło uczcić setną rocznicę konstytucji marcowej. Cena, jaką kolekcjonerzy muszą zapłacić za ten bilon, jest zdecydowanie wyższa niż jego wartość nominalna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich okolicznościach uchwalono konstytucję marcową

  • Jak wygląda moneta upamiętniająca to wydarzenie

  • Jaka jest jej wartość nominalna i cena

Wyjątkowa moneta z okazji ważnej rocznicy

Moneta okolicznościowa z okazji setnej rocznicy konstytucji marcowej to prawdziwy okaz dla kolekcjonerów. Business Insider Polska donosi, że bilon zaprojektował Grzegorz Pfeifer, a za jego wybicie odpowiada Mennica Polska S.A.

Jak wygląda moneta? Na awersie widnieje orzeł z godła Rzeczpospolitej Polskiej na tle faksymile preambuły Konstytucji (z egzemplarza ofiarowanego przez posłów Marszałkowi Sejmu Wojciechowi Trąmpczyńskiemu, który zaginął w trakcie II wojny światowej). Natomiast rewers zdobi orzeł z medalu autorstwa Feliksa Łopieńskiego, upamiętniającego pierwszą rocznicę uchwalenia konstytucji. W tle widać fragment ustawy zasadniczej.

Moneta okolicznościowa jest wykonana ze srebra, a jej wartość nominalna to 10 zł. Cena, jaką kolekcjonerzy muszą zapłacić za ten okaz to 150 zł. NBP wyprodukuje maksymalnie 10 tys. sztuk.

Poprzez emisję monety okolicznościowej NBP chce podkreślić, jak ważnym wydarzeniem w dziejach Polski było uchwalenie konstytucji marcowej. Była to bowiem druga ustawa zasadnicza (po Małej Konstytucji), która regulowała ustrój Polski po 123-latach pod zaborami.

Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 1919 r. i wzięły w nich udział partie polityczne i ośrodki społeczne. Ostateczny tekst ustawy zasadniczej został uchwalony przez Sejm Ustawodawczy 17 marca 1921 r. Tak wspomina tę chwilę NBP w folderze emisyjnym:

„17 marca 1921 r., kilka minut przed godziną 17, Marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński wypowiedział znamienne słowa: "Proszę tych Posłów, którzy są za ustawą konstytucyjną, tak jak została uchwalona w trzecim czytaniu, ażeby powstali”. Następnie, bez przeliczania głosów, ogłosił: "Ogromna większość jest za ustawą. Ustawa w trzecim czytaniu została przyjęta". Na sali rozległy się brawa. Tym sposobem przyjęto pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą – dokument determinujący funkcjonowanie odrodzonej Rzeczypospolitej.”

NBP dba o polską historię

To nie pierwszy raz, kiedy NBP upamiętnia ważne wydarzenia w dziejach Polski. W 2018 r. instytucja postanowiła uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji do obiegu trafiła złota moneta 1 zł w cenie 13 tys. zł. Dodatkowo NBP wyprodukowało także monetę o nominale 5 zł w nakładzie ok. 38,4 mln sztuk, aby trafiła do każdego Polaka.

Z kolei w 2019 r. NBP upamiętniło m.in. stulecie polskiego lotnictwa wojskowego, kiedy to do obiegu trafiła srebrna moneta 10 zł. Inny okaz, również o wartości nominalnej 10 zł, wybito z okazji stulecia powstania PKO Banku Polskiego.

Z kolei w roku ubiegłym od obiegu trafiła moneta 10 zł z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. W 2020 r. NBP wypuściło także bilon upamiętniający stulecie zaślubin Polski z Bałtykiem, a także setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Również w tym roku plany NBP są ambitne - moneta z okazji konstytucji marcowej nie będzie jedynym okolicznościowym bilonem. Jak na razie instytucja zapowiedziała emisję trzech monet z serii wielcy polscy ekonomiści. Pieniądze z wizerunkiem Ferdynanda Zweiga i Adama Krzyżanowskiego trafią do obiegu już 18 marca. Z kolei moneta przedstawiająca Adama Haydla będzie dostępna od 25 marca.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >
Ilu więźniów pracuje?

Polska i Świat

Wojna na Ukrainie. Rosja rekrutuje w więzieniach

Czytaj więcej >