Mikrorachunek od 1 stycznia
public domain pictures
Autor Kasper Starużyk - 26 Grudnia 2019

Istotna zmiana w podatkach od nowego roku dla wszystkich Polaków. Tylko 220 tys. się do niej przygotowało

Zmiana w podatkach dotyczy aż 25 milionów Polaków, którzy będą musieli wygenerować mikrorachunek. Sprawa jest bardzo istotna, bowiem od początku 2020 r. będziemy rozliczać się z fiskusem zupełnie inaczej.

Już od pierwszego stycznia podtaki PIT, CIT i VAT będziemy płacić, nie jak dotychczas, na konta urzędów skarbowych lecz na specjalne mikrorachunki, które musimy wygenerować sami.

Mikrorachunek ma niewielu Polaków

Obecne konta bankowe urzędów skarbowych zostaną zablokowane 31 grudnia 2019 roku. Żaden bank nie powinien po tym terminie realizować przelewów na te konta. Mikrorachunek, który powinien wygenerować każdy Polak ma w tym momencie dopiero 220 tys. ludzi. Zamknięcie kont bankowych urzędów skarbowych wcale nie oznacza jednak, że każdy musi wygenerować mikrorachunek do 23:59 dnia 31 grudnia 2019 r., ponieważ możemy to zrobić w momencie, kiedy będziemy musieli zapłacić podatek. Urzędy skarbowe spodziewają się, że będzie to w lutym 2020 r., kiedy dojdzie do rozliczeń podatku PIT.

W przypadku zwrotów podatku, nie będą one zwracane na mikrorachunek, a na nasze konta bankowe zapisane w urzędach skarbowych. W tym przypadku nic się nie zmienia.

Sposób generacji mikrorachunku

Mikrorachunek możemy wygenerować bezpłatnie przez internet, korzystając ze strony Ministerstwa Finansów lub odwiedzając dowolny urząd skarbowy. Niektóre banki także umożliwiają swoim klientom pomoc przy generacji mikrorachunku, co można zrealizować poprzez ich stronę.

Na Wiedźminie Netflixa zarabiają Polacy. Pieniądze płyną w dwa miejscaNa Wiedźminie Netflixa zarabiają Polacy. Pieniądze płyną w dwa miejscaCzytaj dalej

Raz wygenerowany mikrorachunek będzie taki sam, niezależnie od tego pod jaki urząd skarbowy podlegamy.

Kto musi mieć mikrorachunek

Mikrorachunek muszą posiadać wszystkie osoby, które posiadają PESEL lub NIP. Na mikrorachunkach będziemy opłacac podatki PIT (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38), CIT (CIT-8, CIT-14) oraz VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-8). Póki co VAT importowy płacony będzie jednak na obecnych zasadach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News