Mieszkań z wielkiej płyty będzie coraz więcej
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Listopada 2019

Co trzeci Polak żyje w takim mieszkaniu. Dotąd wyśmiewane znów są modne

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty długo było obiektem żartów i nie cieszyło się uznaniem. Jak się okazuje, prawie co dwudzieste nowe mieszkanie jest budowane w technologii wielkopłytowej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Mieszkanie z wielkiej płyty wraca do łask

Przyczynami, dla których znów wykorzystuje się w budownictwie wielką płytę, jest szybkość stawiania. Budynek prefabrykowany przy użyciu technologii wielkopłytowej można postawić bardzo szybko, nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Prędkość, z jaką odbywa się budowa, wpływa na ograniczenie kosztów budowy i na szybkość sprzedaży mieszkań. oraz precyzja praktycznie niemożliwa do uzyskania przy tradycyjnych metodach budowy. Jak podaje portal Interia, mieszkanie w bloku z nowoczesnej wielkiej płyty jest coraz bardziej powszechne w Polsce. Jednak nadal nie jest tak popularne jak na Zachodzie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech.

Polski produkt na czarnej liście żywności. Eksperci przestrzegają przed jedzeniem jednego typu mięsaPolski produkt na czarnej liście żywności. Eksperci przestrzegają przed jedzeniem jednego typu mięsaCzytaj dalej

Coraz więcej mieszkań z wielkiej płyty

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w pierwszej połowie 2019 roku z 92,6 tys. mieszkań przekazanych do użytku aż 4,2 tys. zostało wykonanych w technologii z użyciem wielkiej płyty. To daje 4,6 proc. wszystkich mieszkań przekazanych w tym okresie do użytku. Jak wynika z szacunków HRE Investments, tylko w tym roku liczba lokali wykonanych przy użyciu technologii wielkopłytowej może wynieść ponad 10 tys.

13. emerytura stanęła pod znakiem zapytania. Rząd musi oszczędzać, więc obniży kwotę Trzynastki13. emerytura stanęła pod znakiem zapytania. Rząd musi oszczędzać, więc obniży kwotę TrzynastkiCzytaj dalej

Uprzedzenia przeszkodą dla rozwoju rynku

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, uważa, że główną przyczyną, dla której technologia wielkopłytowa jest obecnie rzadko stosowana, są uprzedzenia Polaków. Te wzięły się z niechęci do wielkich, betonowych bloków, ochoczo budowanych w czasach PRL-u. Jednak ekspert twierdzi, że obecna technologia nie ma nic wspólnego z tamtym budownictwem wielkopłytowym.

Nowe mieszkanie z wielkiej płyty może już niedługo zyskać dużą popularność. Za budynkami konstruowanymi w ten sposób przemawia za tym szybkość, dokładność i solidność budowli. A zerwanie z uprzedzeniami będzie korzystne zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Joanna Krupa urodziła. Znamy płeć i imię dziecka
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News