BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

McDonald's z ogromnym logo w Łazienkach. Sprawa wywołuje wielką burzę

27 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

McDonald's zaskoczyło we wtorek mieszkańców Warszawy. Jak się bowiem okazuje, popularna sieć restauracji fast-food wystawiła reklamę w Łazienkach. Szybko sprawa oburzyła działaczy miejskich i mieszkańców.

McDonald\'s, a dokładniej logo tej ogólnoświatowej sieci restauracji fast-food ujrzeli we wtorek rano mieszkańcy Warszawy, którzy wybrali się do Łazienek Królewskich. Wielka litera "M" pływająca nieopodal Pałacu na Wyspie szybko wzbudziła oburzenie i krytykę pod adresem sieciówki. Nie brak głosów o "mcdonaldyzacji dziedzictwa narodowego", czy o zwykłej nieprzyzwoitości i szpetocie, jaką reklama wprowadza do przestrzeni Łazienek.

Głos w sprawie zabrali prędko działacze miejscy. W sprawie wypowiedzieli się m.in. zrzeszeni w projekcie Żegnamy Reklamy aktywiści, którzy walczą z zagraceniem reklamami przestrzeni publicznej. Jak napisali na Facebooku: "To skandal! Dyrekcja Łazienki Królewskie powinna złote łuki u siebie w domu postawić, a nie szpecić park, który jest dobrem wspólnym i zabytkiem".

McDonald\'s ostro krytykowany

Sprawę skomentował także Jan Śpiewak, który jest jednym z najsłynniejszych warszawskich działaczy. Ten wyraźnie nie krył swojego oburzenia, pomysł z logo w Łazienkach krytykując w ostrych słowach. Jak powiedział zeszłoroczny kandydat na prezydenta Warszawy, "korpo niszczące planetę ma na wyłączność serce najważniejszego w mieście parku".

Ogromny znak McDonalds pływał sobie przed Palacem na Wodzie. I rzeczywiście wygląda na to, ze korporacja McDonalds wynajęła sobie we wtorek na cały dzień cały pałac wraz z jebutną reklamą na środku stawu. W ten sposób korpo, którego model biznesowy opiera się na przemysłowym chowie zwierząt i niszczeniu planety, ma sobie na wyłączność w wakacje serce całego najważniejszego w mieście parku. Prywatyzacja przestrzeni publicznej level katastrofa klimatyczna - czytamy na profilu Śpiewaka.

Sieciówka McDonald\'s wyjaśnia sprawę

Głos w sprawie zabrała jednak Anna Borys-Karwacka, corporate realtions marketing lead w McDonald\'s Polska. Jak podaje portal WirtualneMedia, logo na wodzie nie jest reklamą, a jedynie scenografią dla pokazu mody projektantki, Gosi Baczyńskiej. Artystkę zainspirowało jedno z wydarzeń z udziałem brytyjskiej rodziny królewskiej, podczas którego wysoka kultura spotykała się w jednym miejscu z prostymi fast-foodami. Samo logo do końca dnia ma całkowicie zniknąć z Łazienek.

W imieniu McDonald’s zapewniam, że instalacja ma charakter tymczasowy. Jest elementem scenografii dzisiejszego pokazu mody polskiej projektantki i jeszcze dziś do końca dnia zostanie w 100% usunięta, a teren wokół uprzątnięty. Instalacja powstawała pod ścisłym nadzorem pracowników Łazienek, z dbałością o otaczającą przyrodę - wyjaśniła przedstawicielka McDonald\'s.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >