BiznesINFO.pl
Będzie dodatkowa niedziela handlowa  w styczniu?

Biznes info

Masło osiąga ceny szczytowe. Polacy przestają je kupować

1 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Masło jest jednym z najbardziej drożejących produktów spożywczych. Z tego powodu Polacy zaczynają przerzucać na konsumpcję miksów maślanych, które można zakupić trochę taniej.

W maju 2022 r. ceny masła wzrosły rdr o 53 proc. w sklepach o małej powierzchni. Podwyżki widać jednak także w supermarketach, gdzie masło zdrożało o 39 proc., to wszystko skłania Polaków do wybierania tańszych zamienników, podaje Centrum Badania rynku (CMR).

Masło wciąż drożeje, a sprzedaż spada

Masło jest jednym z najbardziej i najszybciej drożejących produktów spożywczych, wynika z analiz CMR. Z tego powodu produkt jest wybierany przez coraz mniej osób. Względem maja ubiegłego roku w maju 2022 r. masło wybierało o 14 proc. mniej kupujących. Dane dotyczą sklepów małoformatowych, także masło przestaliśmy kupować w osiedlowych sklepach spożywczych.

Mniejszy spadek od masła zaliczyły margaryny i miksu maślane, gdzie spadek osiągnął poziom 8-9 proc. rdr w małych sklepach (do 300 mkw). Co jednak ciekawe w supermarketach widać znaczny wzrost sprzedaży miksów maślanych (o 14 proc.), mimo nieznacznego spadku sprzedaży margaryny (2 proc.).

Należy więc spodziewać się w najbliższym czasie dalszego wzrostu sprzedaży miksów maślanych, które dają możliwość zastąpienia masła nieco tańszym zamiennikiem.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >