BiznesINFO.pl > Handel > Masło osiąga ceny szczytowe. Polacy przestają je kupować
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 01.07.2022 18:13

Masło osiąga ceny szczytowe. Polacy przestają je kupować

Będzie dodatkowa niedziela handlowa  w styczniu?
Biznes info

Masło jest jednym z najbardziej drożejących produktów spożywczych. Z tego powodu Polacy zaczynają przerzucać na konsumpcję miksów maślanych, które można zakupić trochę taniej.

W maju 2022 r. ceny masła wzrosły rdr o 53 proc. w sklepach o małej powierzchni. Podwyżki widać jednak także w supermarketach, gdzie masło zdrożało o 39 proc., to wszystko skłania Polaków do wybierania tańszych zamienników, podaje Centrum Badania rynku (CMR).

Masło wciąż drożeje, a sprzedaż spada

Masło jest jednym z najbardziej i najszybciej drożejących produktów spożywczych, wynika z analiz CMR. Z tego powodu produkt jest wybierany przez coraz mniej osób. Względem maja ubiegłego roku w maju 2022 r. masło wybierało o 14 proc. mniej kupujących. Dane dotyczą sklepów małoformatowych, także masło przestaliśmy kupować w osiedlowych sklepach spożywczych.

Mniejszy spadek od masła zaliczyły margaryny i miksu maślane, gdzie spadek osiągnął poziom 8-9 proc. rdr w małych sklepach (do 300 mkw). Co jednak ciekawe w supermarketach widać znaczny wzrost sprzedaży miksów maślanych (o 14 proc.), mimo nieznacznego spadku sprzedaży margaryny (2 proc.).

Należy więc spodziewać się w najbliższym czasie dalszego wzrostu sprzedaży miksów maślanych, które dają możliwość zastąpienia masła nieco tańszym zamiennikiem.

Tagi:
Polecane