BiznesINFO.pl
Maski w  badaniu CBOS

Pexels/Anna Shvets

Badanie CBOS: W tłumie co drugi nie nosi maski. A Ty?

21 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Maski, dezynfekcja i zachowanie bezpiecznego dystansu to trzystopniowe minimum, którego należy przestrzegać w trakcie pandemii. Najnowsze badanie CBOS wskazuje, że obywatele coraz bardziej pobłażliwie traktują koronawirusowe restrykcje. W większych skupis

Maski nie cieszą się popularnością wśród Polaków

Maski wkroczyły na stałe do życia codziennego niemal każdego Polaka. Jednak sierpniowe badanie CBOS wskazuje, że coraz mniej obywateli przestrzega zaleceń sanitarnych. W trakcie ankiety zapytano obywateli, jaki według nich odsetek populacji nosi maski w tłumie i w sklepach. Wyniki analizy pozostawiają wiele do życzenia.

Respondenci szacują, że na zatłoczonej ulicy maski nie nosi ok. 51 proc. wszystkich przechodniów. Oznacza to, że co drugi Polak nie przestrzega zasady, zgodnie z którą przy niemożności zachowania bezpiecznego odstępu należy zasłonić twarz. Sytuacja wygląda lepiej w sklepach, w których maski nie posiada 24,16 proc. osób. To co czwarty klient czy ekspedient sklepu. Czy i ty widzisz nagminne nieprzestrzeganie zasad w swoim otoczeniu?

Czy kary za brak maski powinny zostać podtrzymane?

W trakcie ankiety zbadano także podejście Polaków do kar nakładanych za brak maski. Aż 61 proc. uczestników badania popiera mandaty za niezasłanianie ust i nosa wszędzie tam, gdzie to konieczne. 32 proc. zdecydowanie opowiada się za karaniem koronawirusowej niesubordynacji.

Portal dlahandlu.pl podaje, że 29 proc. respondentów raczej popiera takie rozwiązanie. Odmiennego zdania jest 36 proc. ankietowanych, spośród których 17 proc. kategorycznie sprzeciwia się mandatom za brak maski. 19 proc. osób raczej nie popiera kar, a 3 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Wśród najbardziej zagorzałych zwolenników mandatów za brak maski znaleźli się najstarsi ankietowani. Najbardziej łagodnie do kwestii kar podchodzą respondenci w wieku 25-34. Zdecydowanie najwięcej zwolenników karania za nienoszenie maski jest w dużych polskich aglomeracjach. Jesteś wśród nich?

Tagi:

MaseczkiKoronawirusCBOS

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >