BiznesINFO.pl
Za brak maseczki grozi wysoki mandat i kara administracyjna

Flickr/Arek Olek

Resort ma już dość, zaczęły się masowe kontrole w kraju. Tobie też mogą wlepić 30 tys. zł kary

30 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Maseczki w niektórych zamkniętych przestrzeniach publicznych to obowiązek, a nie zalecenie. W związku z coraz częstszym lekceważeniem wytycznych na ulice polskich miast ruszyły już pierwsze kontrole. A kara może być dotkliwa – nawet do 30 tys. zł.

Maseczki obowiązkiem

Pandemia trwa, ale maseczki praktycznie zniknęły z pandemicznego obrazu polskich miast. Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej został zniesiony pod koniec maja, jednak nałożenie maseczki jest w dalszym ciągu obligatoryjne w tych przestrzeniach zamkniętych, w których gromadzą się duże skupiska ludzi. Do takich przestrzeni można zaliczyć: sklepy, przychodnie, urzędy, banki, teatry, kościoły, cmentarze czy komunikację miejską – przypomina nexta.gazeta.pl.

O rozwagę i odpowiedzialność apelowały inspekcje handlowe oraz Ministerstwo Zdrowia. Resort zwrócił się do właścicieli sklepów, aby nie obsługiwali klientów bez maseczek, ponieważ prezentują „egoizm, który naraża na możliwość zakażenia inne osoby" – oznajmił w zeszłym tygodniu rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Kontrolerzy sprawdzą, czy nosisz maseczkę

W związku z nagminnym lekceważeniem resortowych wytycznych policja, straż miejska oraz kontrolerzy komunikacji miejskiej przystąpili do kontroli w kontekście noszenia maseczek wszędzie tam, gdzie w dalszym ciągu jest to konieczne. Pouczono już ponad 60 mieszkańców Krakowa i Wrocławia.

Jednak nieprzestrzeganie wytycznych nie zawsze kończy się na pouczającej rozmowie z funkcjonariuszem, ponieważ za brak maseczki ma on również możliwość wlepienia obywatelowi dotkliwego mandatu do 500 zł. W skrajnych przypadkach nagminnego nierespektowania zasad sprawę można skierować do sanepidu, który dysponuje prawem do nałożenia kary administracyjnej. Jej wysokość to nawet 30 tys. zł.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >