BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Media huczą o maseczkach, więc nikt nie zwrócił uwagi. Rząd cichcem wprowadza zmiany obostrzeń w sklepach
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:00

Media huczą o maseczkach, więc nikt nie zwrócił uwagi. Rząd cichcem wprowadza zmiany obostrzeń w sklepach

Maseczki w Biedronce i innych sklepach
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Maseczki nie wszędzie obowiązkowe

Maseczki, które stały się znakiem rozpoznawczym pandemii koronawirusa, odejdą w zapomnienie? Nie do końca, ponieważ jak poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, nakaz zakrywania nosa i ust zostaje zniesiony jedynie w przestrzeni otwartej. Należy przez to rozumieć, że w niektórych pomieszczeniach w dalszym ciągu trzeba będzie nakładać maseczki.

Jednym z takich miejsc są sklepy, co oznacza, że w trakcie zakupów np. w Biedronce w dalszym ciągu trzeba mieć maseczki. Po wejściu do sklepu nadal będzie obowiązywało zalecenie dotyczące dezynfekcji rąk, a zakupy w dalszym ciągu należy kompletować w rękawiczkach. Reżim sanitarny w sprawie maseczek i innych środków ochronnych został podtrzymany także na poczcie i targu. Maseczki będą wciąż obowiązkowe także w komunikacji miejskiej, kościołach i kinach - podaje Business Insider Polska.

Na zakupy do Biedronki bez limitu osobowego

Ważną informacją dotyczącą funkcjonowania popularnych dyskontów takich jak Biedronka jest zniesienie limitu klientów uzależnionego od powierzchni sklepu. Identyczne ograniczenia przestają obowiązywać także w gastronomii. Jednak tak jak w sklepach, tak i w restauracjach należy przebywać w maseczkach (podczas wychodzenia do toalety czy przechodzeniu do stolika). Dzięki zniesieniu tych obostrzeń sklepy i restauracje ugoszczą większą liczbę klientów, co ma pozytywnie wpłynąć na ich sytuację finansową.

Premier oznajmił, że zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej również nie obejmuje wszystkich sytuacji. Do zdjęcia maseczki na zewnątrz jesteśmy uprawnieni pod warunkiem, że znajdujemy się w odległości co najmniej 2 metrów od innej osoby. W przeciwnym razie zakrywanie nosa i ust jest kwestią priorytetową.

Maseczki w nowo otwartych instytucjach kultury

Co jeszcze przewiduje IV etap znoszenia obostrzeń? Również od 30 maja powraca możliwość organizowania zgromadzeń na powietrzu do 150 osób. Jednak ostateczne decyzje w tej sprawie ma podejmować wojewódzki sanepid w zależności od sytuacji epidemicznej na danym obszarze.

Od 6 czerwca będzie można organizować wesela do 150 osób, a uczestnicy zabawy nie będą mieli obowiązku nakładania maseczek. Od tego dnia do funkcjonowania powrócą także instytucje kultury: kina, teatry czy filharmonie, gdzie trzeba będzie zakrywać nos i usta. Osoby zarządzające będą miały możliwość ponownego uruchomienia także basenów, siłowni, solariów, klubów fitness i masażu. W dalszym ciągu zamknięte pozostają dyskoteki i kluby.