BiznesINFO.pl
Maseczki w Biedronce i innych sklepach

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Media huczą o maseczkach, więc nikt nie zwrócił uwagi. Rząd cichcem wprowadza zmiany obostrzeń w sklepach

27 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Maseczki przestaną być obowiązkowe w przestrzeni otwartej już 30 maja. Jednak nakaz zakrywania nosa i ust został podtrzymany w niektórych pomieszczeniach, co oznacza, że zakupom np. w Biedronce nadal będą towarzyszyły okrycia twarzy. Jakie jeszcze zmiany

Maseczki nie wszędzie obowiązkowe

Maseczki, które stały się znakiem rozpoznawczym pandemii koronawirusa, odejdą w zapomnienie? Nie do końca, ponieważ jak poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, nakaz zakrywania nosa i ust zostaje zniesiony jedynie w przestrzeni otwartej. Należy przez to rozumieć, że w niektórych pomieszczeniach w dalszym ciągu trzeba będzie nakładać maseczki.

Jednym z takich miejsc są sklepy, co oznacza, że w trakcie zakupów np. w Biedronce w dalszym ciągu trzeba mieć maseczki. Po wejściu do sklepu nadal będzie obowiązywało zalecenie dotyczące dezynfekcji rąk, a zakupy w dalszym ciągu należy kompletować w rękawiczkach. Reżim sanitarny w sprawie maseczek i innych środków ochronnych został podtrzymany także na poczcie i targu. Maseczki będą wciąż obowiązkowe także w komunikacji miejskiej, kościołach i kinach - podaje Business Insider Polska.

Na zakupy do Biedronki bez limitu osobowego

Ważną informacją dotyczącą funkcjonowania popularnych dyskontów takich jak Biedronka jest zniesienie limitu klientów uzależnionego od powierzchni sklepu. Identyczne ograniczenia przestają obowiązywać także w gastronomii. Jednak tak jak w sklepach, tak i w restauracjach należy przebywać w maseczkach (podczas wychodzenia do toalety czy przechodzeniu do stolika). Dzięki zniesieniu tych obostrzeń sklepy i restauracje ugoszczą większą liczbę klientów, co ma pozytywnie wpłynąć na ich sytuację finansową.

Premier oznajmił, że zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej również nie obejmuje wszystkich sytuacji. Do zdjęcia maseczki na zewnątrz jesteśmy uprawnieni pod warunkiem, że znajdujemy się w odległości co najmniej 2 metrów od innej osoby. W przeciwnym razie zakrywanie nosa i ust jest kwestią priorytetową.

Maseczki w nowo otwartych instytucjach kultury

Co jeszcze przewiduje IV etap znoszenia obostrzeń? Również od 30 maja powraca możliwość organizowania zgromadzeń na powietrzu do 150 osób. Jednak ostateczne decyzje w tej sprawie ma podejmować wojewódzki sanepid w zależności od sytuacji epidemicznej na danym obszarze.

Od 6 czerwca będzie można organizować wesela do 150 osób, a uczestnicy zabawy nie będą mieli obowiązku nakładania maseczek. Od tego dnia do funkcjonowania powrócą także instytucje kultury: kina, teatry czy filharmonie, gdzie trzeba będzie zakrywać nos i usta. Osoby zarządzające będą miały możliwość ponownego uruchomienia także basenów, siłowni, solariów, klubów fitness i masażu. W dalszym ciągu zamknięte pozostają dyskoteki i kluby.

Tagi:

MaseczkiBiedronka

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Budweiser przekaże piwo zwycięzcom mundialu

Czytaj więcej >
elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0

Polska i Świat

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odnotowano wybuchy

Czytaj więcej >
Pijany kierowca zatrzymanie

Polska i Świat

Rząd będzie zabierał mienie nie tylko nietrzeźwym kierowcom. Ich rodziny też stracą dobytek

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Będziesz jechać na światłach, a i tak wlepią Ci 3 tys. zł mandatu. Policja sprawdza jakość żarówek

Czytaj więcej >
Mistrzostwa Świata w Katarze. Zapadła decyzja w sprawie alkoholu. Kibice zapłacą "podatek od grzechu"

Polska i Świat

Informacja o tym, że Katar kupił mecz otwarcia MŚ płacąc Ekwadorowi $7,4mln to fake news

Czytaj więcej >
SERGEI BOBYLYOV/AFP/East News/HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Greene: „Nie dawajmy więcej pieniędzy Ukrainie. Nadszedł czas, aby zakończyć tę wojnę i żądać pokoju"

Czytaj więcej >