BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polaków czeka kolejny obowiązek na ulicy? Szumowski ujawnił zamiary rządu

5 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wyjście do sklepu bądź na spacer tylko w maseczce? Za takim rozwiązaniem opowiada się minister zdrowia Łukasz Szumowski, według którego "powinniśmy iść w tym kierunku".

Maseczki będą obowiązkowe?

Maseczki zabezpieczają przed koronawirusem? Takie pytanie od kilku tygodni zadają sobie miliony Polaków. Eksperci są w tej sprawie podzieleni, zaś stanowisko ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego przez ostatni miesiąc znacząco ewoluowało.

Gdy pod koniec lutego było już jasne, że pojawienie się pacjentów z koronawirusem w Polsce jest już kwestią czasu (informację o pierwszym zakażonym pacjencie ujawniono na początku marca), minister zdrowia podkreślał w „Porannej rozmowie RMF FM”, że „Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem”.

Dziś Łukasz Szumowski nie kryje, że chciałby, aby noszenie maseczek było obowiązkowe.

W długim wywiadzie, którego szef resortu zdrowia udzielił portalowi TVN 24, polityk przyznaje, że bardzo obawia się sytuacji, w której Polakom – w związku z wprowadzonymi restrykcjami – zacznie brakować kontaktu z najbliższymi i w związku z tym sami zaczną poluzowywać owe restrykcje.

- Jest takie zagrożenie. Dlatego uważam, że powinniśmy już powoli iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy – przyznaje minister Szumowski.

– Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. Ona oczywiście jest dla chorych, ale są też chorzy bezobjawowo. Do tej pory mieliśmy jeszcze bardzo mało takich chorych w Polsce, w związku z tym prawdopodobieństwo, że ktoś na ulicy czy na spotkaniu spotka się z osobą zakażoną, było relatywnie nieduże. Teraz jest coraz większe – dodaje szef resortu zdrowia, podkreślając, że „weszliśmy w nowy, kolejny etap zakażeń”.

Przypomnijmy, że liczba dotychczasowych zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 3834 (stan na 5 kwietnia na godz. 16.00). Z powodu wirusa zmarły 84 osoby.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >