BiznesINFO.pl
Maseczki w miejscu pracy

biznesinfo.pl

Niespodziewana decyzja, w sobotę aktualizacja obostrzeń. Mogą cię zwolnić z noszenia maseczki

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Maseczki, gościły dotąd szeroko w przestrzeni publicznej. W ostatnią sobotę doszło do rozszerzenia ich zastosowania także o miejsca pracy. Teraz okazuje się, że w trzy dni po ogłoszeniu nowego nakazu rząd się z niego wycofuje. Obowiązek zakrywania twarzy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są szczegóły obowiązku dotyczącego noszenia maseczki w pracy

  • Do kiedy nakaz zakrywania twarzy w miejscu pracy będzie obowiązywał

  • Które grupy pracowników zostaną z niego wyłączone'

Maseczki już nieobowiązkowe w pracy

Maseczki stały się niemal wszechobecne. Gdyby nie fakt, że nie trzeba ich nosić w domu, można by wręcz powiedzieć, że trudno o miejsce, gdzie zakrywanie twarzy nie jest obowiązkiem. Wrażenie to podkręcił nakaz z ostatniej soboty.

To wówczas zaczęły obowiązywać przepisy, wedle których w miejscu pracy noszenie maseczki także jest obowiązkowe. Dotyczyło wszystkich tych, którzy w miejscu pracy nie są sami, a dzielą je ze współpracownikami. Tylko w osobnych pomieszczeniach możliwe było pracowanie bez maseczki.

Kiedy tylko okazało się, że rząd zdecydował się na taki krok, dało się słyszeć płynące z części branż oburzenie. Jeszcze większą jednak wrzawę może wywołać fakt, że wiele osób objętych dotyczącym zakrywania pracy obostrzeniem długo nie zostanie pod jego działaniem.

Maseczki nieobowiązkowe, ale...

Jak podaje bowiem RMF FM, dziennikarzom stacji udało się ustalić, że choć rząd chce, by maseczki w pracy były obecne, to obowiązek ma móc znieść przełożony w danym zakładzie pracy. Takie uprawnienie dla pracodawców ma zyskać moc już w najbliższą sobotę.

Medium podaje także, że w dużej mierze takie rozwiązanie podyktowane jest praktyką. Z tej często wynikało, że choć szefowie prosili podwładnych o noszenie maseczki, ci prośby nie wykonywali, bo mieli do tego prawo.

Niejeden pracodawca może cieszyć się z takiego rozwiązania. Rząd najpierw wprowadzając obowiązek noszenia maseczek, a później przerzucając odpowiedzialność za decyzję w jego sprawie, wyręczył pracodawców, którzy chcieli nakaz wprowadzić, ale nie mieli ku temu podstaw.

Kogo jednak dotyczy wyłączenie z nakazu narzucanego przez rząd? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez RMF, wyłączeni z niego zostaną pracownicy, których przełożony tak zadecyduje, niezależnie czy ich miejscem pracy jest biuro, fabryka czy warsztat.

Bez maseczki pracować będą mogli jednak tylko ci z załogi, którzy nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz. Wszyscy, którzy przyjmują gości i interesantów, mają wciąż obowiązek zakrywania twarzy.

Koronawirus w Polsce. Maseczki obecne, ale nie wszędzie obowiązkiem

Tak więc ci z zatrudnionych, którzy nie mają w stosunku pracy kontaktu z osobami spoza firmy, w której pracują, mogą w najbliższym czasie liczyć na zniesienie nakazu noszenia maseczki. Uczulamy jednak, że tak wcale nie musi się stać. Wszystko w rękach pracodawcy.

Z pewnością wielu z nich będzie sugerowało się wynikami zakażeń z kolejnych dni. Warto w tym miejscu podać dane dotyczące pandemii w Polsce za wtorek. Z 38,4 tys, testów wynika, że nowych zakażonych jest 9105 osób. Zmarło 449 zakażonych.

Tagi:

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Budweiser przekaże piwo zwycięzcom mundialu

Czytaj więcej >
elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0

Polska i Świat

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odnotowano wybuchy

Czytaj więcej >
Pijany kierowca zatrzymanie

Polska i Świat

Rząd będzie zabierał mienie nie tylko nietrzeźwym kierowcom. Ich rodziny też stracą dobytek

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Będziesz jechać na światłach, a i tak wlepią Ci 3 tys. zł mandatu. Policja sprawdza jakość żarówek

Czytaj więcej >
Mistrzostwa Świata w Katarze. Zapadła decyzja w sprawie alkoholu. Kibice zapłacą "podatek od grzechu"

Polska i Świat

Informacja o tym, że Katar kupił mecz otwarcia MŚ płacąc Ekwadorowi $7,4mln to fake news

Czytaj więcej >