Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niespodziewana decyzja, w sobotę aktualizacja obostrzeń. Mogą cię zwolnić z noszenia maseczki
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 01.12.2020 01:00

Niespodziewana decyzja, w sobotę aktualizacja obostrzeń. Mogą cię zwolnić z noszenia maseczki

Maseczki w miejscu pracy
biznesinfo.pl

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są szczegóły obowiązku dotyczącego noszenia maseczki w pracy

  • Do kiedy nakaz zakrywania twarzy w miejscu pracy będzie obowiązywał

  • Które grupy pracowników zostaną z niego wyłączone'

Maseczki już nieobowiązkowe w pracy

Maseczki stały się niemal wszechobecne. Gdyby nie fakt, że nie trzeba ich nosić w domu, można by wręcz powiedzieć, że trudno o miejsce, gdzie zakrywanie twarzy nie jest obowiązkiem. Wrażenie to podkręcił nakaz z ostatniej soboty.

To wówczas zaczęły obowiązywać przepisy, wedle których w miejscu pracy noszenie maseczki także jest obowiązkowe. Dotyczyło wszystkich tych, którzy w miejscu pracy nie są sami, a dzielą je ze współpracownikami. Tylko w osobnych pomieszczeniach możliwe było pracowanie bez maseczki.

Kiedy tylko okazało się, że rząd zdecydował się na taki krok, dało się słyszeć płynące z części branż oburzenie. Jeszcze większą jednak wrzawę może wywołać fakt, że wiele osób objętych dotyczącym zakrywania pracy obostrzeniem długo nie zostanie pod jego działaniem.

Maseczki nieobowiązkowe, ale...

Jak podaje bowiem RMF FM, dziennikarzom stacji udało się ustalić, że choć rząd chce, by maseczki w pracy były obecne, to obowiązek ma móc znieść przełożony w danym zakładzie pracy. Takie uprawnienie dla pracodawców ma zyskać moc już w najbliższą sobotę.

Medium podaje także, że w dużej mierze takie rozwiązanie podyktowane jest praktyką. Z tej często wynikało, że choć szefowie prosili podwładnych o noszenie maseczki, ci prośby nie wykonywali, bo mieli do tego prawo.

Niejeden pracodawca może cieszyć się z takiego rozwiązania. Rząd najpierw wprowadzając obowiązek noszenia maseczek, a później przerzucając odpowiedzialność za decyzję w jego sprawie, wyręczył pracodawców, którzy chcieli nakaz wprowadzić, ale nie mieli ku temu podstaw.

Kogo jednak dotyczy wyłączenie z nakazu narzucanego przez rząd? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez RMF, wyłączeni z niego zostaną pracownicy, których przełożony tak zadecyduje, niezależnie czy ich miejscem pracy jest biuro, fabryka czy warsztat.

Bez maseczki pracować będą mogli jednak tylko ci z załogi, którzy nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz. Wszyscy, którzy przyjmują gości i interesantów, mają wciąż obowiązek zakrywania twarzy.

Koronawirus w Polsce. Maseczki obecne, ale nie wszędzie obowiązkiem

Tak więc ci z zatrudnionych, którzy nie mają w stosunku pracy kontaktu z osobami spoza firmy, w której pracują, mogą w najbliższym czasie liczyć na zniesienie nakazu noszenia maseczki. Uczulamy jednak, że tak wcale nie musi się stać. Wszystko w rękach pracodawcy.

Z pewnością wielu z nich będzie sugerowało się wynikami zakażeń z kolejnych dni. Warto w tym miejscu podać dane dotyczące pandemii w Polsce za wtorek. Z 38,4 tys, testów wynika, że nowych zakażonych jest 9105 osób. Zmarło 449 zakażonych.