Maseczki w miejscu pracy
biznesinfo.pl
Autor Przemysław Terlecki - 1 Grudnia 2020

Niespodziewana decyzja, w sobotę aktualizacja obostrzeń. Mogą cię zwolnić z noszenia maseczki

Maseczki, gościły dotąd szeroko w przestrzeni publicznej. W ostatnią sobotę doszło do rozszerzenia ich zastosowania także o miejsca pracy. Teraz okazuje się, że w trzy dni po ogłoszeniu nowego nakazu rząd się z niego wycofuje. Obowiązek zakrywania twarzy w pracy nie zostanie więc z nami na długo. Choć nie każdy zostanie z niego zwolniony.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są szczegóły obowiązku dotyczącego noszenia maseczki w pracy
  • Do kiedy nakaz zakrywania twarzy w miejscu pracy będzie obowiązywał
  • Które grupy pracowników zostaną z niego wyłączone'

Maseczki już nieobowiązkowe w pracy

Maseczki stały się niemal wszechobecne. Gdyby nie fakt, że nie trzeba ich nosić w domu, można by wręcz powiedzieć, że trudno o miejsce, gdzie zakrywanie twarzy nie jest obowiązkiem. Wrażenie to podkręcił nakaz z ostatniej soboty.

Decyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobąDecyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobąCzytaj dalej

To wówczas zaczęły obowiązywać przepisy, wedle których w miejscu pracy noszenie maseczki także jest obowiązkowe. Dotyczyło wszystkich tych, którzy w miejscu pracy nie są sami, a dzielą je ze współpracownikami. Tylko w osobnych pomieszczeniach możliwe było pracowanie bez maseczki.

Kiedy tylko okazało się, że rząd zdecydował się na taki krok, dało się słyszeć płynące z części branż oburzenie. Jeszcze większą jednak wrzawę może wywołać fakt, że wiele osób objętych dotyczącym zakrywania pracy obostrzeniem długo nie zostanie pod jego działaniem.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Wyszło na jaw, rząd szykuje ograniczenia poruszania. Chodzi o nadchodzące świętaWyszło na jaw, rząd szykuje ograniczenia poruszania. Chodzi o nadchodzące świętaCzytaj dalej

Maseczki nieobowiązkowe, ale...

Jak podaje bowiem RMF FM, dziennikarzom stacji udało się ustalić, że choć rząd chce, by maseczki w pracy były obecne, to obowiązek ma móc znieść przełożony w danym zakładzie pracy. Takie uprawnienie dla pracodawców ma zyskać moc już w najbliższą sobotę.

Medium podaje także, że w dużej mierze takie rozwiązanie podyktowane jest praktyką. Z tej często wynikało, że choć szefowie prosili podwładnych o noszenie maseczki, ci prośby nie wykonywali, bo mieli do tego prawo.

Niejeden pracodawca może cieszyć się z takiego rozwiązania. Rząd najpierw wprowadzając obowiązek noszenia maseczek, a później przerzucając odpowiedzialność za decyzję w jego sprawie, wyręczył pracodawców, którzy chcieli nakaz wprowadzić, ale nie mieli ku temu podstaw.

Praca przed Bożym Narodzeniem. Gdzie dorobić przed świętami?Praca przed Bożym Narodzeniem. Gdzie dorobić przed świętami?Czytaj dalej

Kogo jednak dotyczy wyłączenie z nakazu narzucanego przez rząd? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez RMF, wyłączeni z niego zostaną pracownicy, których przełożony tak zadecyduje, niezależnie czy ich miejscem pracy jest biuro, fabryka czy warsztat.

Bez maseczki pracować będą mogli jednak tylko ci z załogi, którzy nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz. Wszyscy, którzy przyjmują gości i interesantów, mają wciąż obowiązek zakrywania twarzy.

Koronawirus w Polsce. Maseczki obecne, ale nie wszędzie obowiązkiem

Tak więc ci z zatrudnionych, którzy nie mają w stosunku pracy kontaktu z osobami spoza firmy, w której pracują, mogą w najbliższym czasie liczyć na zniesienie nakazu noszenia maseczki. Uczulamy jednak, że tak wcale nie musi się stać. Wszystko w rękach pracodawcy.

272 mln zł na nagrody, premie i trzynastki w Ministerstwie Rolnictwa. W pół roku272 mln zł na nagrody, premie i trzynastki w Ministerstwie Rolnictwa. W pół rokuCzytaj dalej

Z pewnością wielu z nich będzie sugerowało się wynikami zakażeń z kolejnych dni. Warto w tym miejscu podać dane dotyczące pandemii w Polsce za wtorek. Z 38,4 tys, testów wynika, że nowych zakażonych jest 9105 osób. Zmarło 449 zakażonych.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Dał pracę, potem dopuścił się okropnego czynu. Stanie przed sądem
  2. W pożegnalnej walce Najman chce zmierzyć się z... taksówkarzem
  3. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
  4. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
  5. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
  6. Gigantyczna kompromitacja Marcina Najmana. Ujawnił prywatne informacje, myślał, że nikt nie zobaczy
  7. Z ogórków kiszonych zrobisz obłędną pastę do kanapek. Podajemy 2 najlepsze przepisy
Praca przed Bożym Narodzeniem. Gdzie dorobić przed świętami?Praca przed Bożym Narodzeniem. Gdzie dorobić przed świętami?Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News