Marsz Niepodległości 2020 - za straty znowu najprawdopodobniej zapłacą podatnicy
Jakub Kaminski/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 13 Listopada 2020

Straty po Marszu Niepodległości idą w grube tysiące złotych. Organizatorzy nie wyłożyli ani złotówki

Marsze Niepodległości to co roku ogromny wydatek, za który płacą podatnicy, ponieważ organizatorzy nigdy nie ponieśli żadnych konsekwencji z tytułu zniszczeń. Ile kosztują marsze w Warszawie, w którym Polacy nie biorą udziału, bo boją się o swoje zdrowie?

Marsze niepodległości to koszty nawet kilkuset tys. zł

Do tej pory nie wiadomo jakie starty przyniósł tegoroczny Marsz Niepodległości. W tym roku media obiegły materiały z wyrwanymi słupkami, podpaloną stacją Veturilo, podpalonymi drzwiami miejskiego urzędu, czy podpalonym mieszkaniem, które niedługo później okazało się pracownią Stefana Okołowicza fotografika i wielkiego znawcę życia i twórczości Witkacego.

Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogamiŚrednia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogamiCzytaj dalej

- Dokładną skalę zniszczeń poznamy za kilka dni. Służby drogowe m.st. Warszawy wciąż przeprowadzają inwentaryzację miejskiej infrastruktury. Równocześnie trwają analizy prawne, które pozwolą ustalić, czy miasto będzie mogło odzyskać środki, które zostaną poniesione na rzecz naprawy szkód - powiedziała w rozmowie z money.pl Karolina Gałecka, rzecznik prasowa warszawskiego urzędu miasta.

Podczas marszu uszkodzono także Muzeum Narodowe, ponieważ rzucano w nie elektrycznymi hulajnogami.

Organizatorzy Marszu Niepodległości

Co roku koszty związane ze zniszczeniami dokonanymi podczas Marszu Niepodległości ponosi samorząd lub skarb państwa. Ani razu za zniszczenia nie musieli zapłacić organizatorzy marszu.

Mec. Magdaleny Bednarz, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy przypomina w rozmowie z money.pl, że nie wyrażono zgody na zorganizowanie Marszu Niepodległości. Aby organizatorzy zostali pociągnięci do odpowiedzialności odszkodowawczej, trzeba by udowodnić, że nawoływali oni do niszczenia mienia lub nie dopilnowali, by tego typu zdarzenia nie miały miejsca.

Zwykle koszty wynikające z dokonanych zniszczeń spadają na osoby, które ich dokonały, jednak niezwykle trudno jest ustalić, kto dopuszcza się tego typu czynów.

Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczyNa kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Polski aktor ostro o żalach Maryli Rodowicz. "Mieszka w pałacu, chodzi z drogimi torebkami, kiedy inni już dawno poszli z torbami"
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Do tej pory tylko raz władze Warszawy zapowiedziały wystąpienie o rekompensatę do organizatorów Marszu Niepodległości - w 2013 roku za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wówczas straty poniesione w Marsz Niepodległości wyniosły 120 tys. zł.

- Nie dostaliśmy żadnego pozwu - poinformował portal money.pl Damian Kita, rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i przerzucił winę na warszawski ratusz i policję, które uniemożliwiły uczestnikom dojazd.

Marsz Niepodległości pretekstem do wandalizmu

W świetle ostatnich wydarzeń łatwo odnieść wrażenie, że niektórzy zapominają, że Święto Niepodległości jest świętem wszystkich Polaków, tymczasem niejednokrotnie można słyszeć głosy, że niektórzy obywatele czują się wykluczeni, ponieważ nawet jeśli chcieliby wziąć udział w Marszu Niepodległości, boją się o własne zdrowie i nie chcą być utożsamiani z hasłami wykrzykiwanymi przez uczestników marszu.

Wyborcza dokonała przekroju haseł, które towarzyszyły Marszom Niepodległości. W 2016 były to: śpiewane na melodię „Karuzela”: „My nie chcemy tu islamu, terrorystów, muzułmanów, płaczą Niemcy, płacze Francja, tak się kończy tolerancja", „Cała Polska śpiewa z nami, wypier...ć z uchodźcami”, czy hasło, które wpisało się już do stałego repertuaru marszów: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" - tu słowo „czerwoną” często jest wymieniana na inne określenia, np. „żydowską”.

Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobreCzas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobreCzytaj dalej

W 2017 roku Marsz Niepodległości upłynął pod hasłami: „Nie islamska, nie laicka, tylko Polska katolicka" oraz standardowo już „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

W kolejnym roku także wykrzykiwano sprawdzone już „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". W tym akompaniamencie chuligani oddawali potrzeby fizjologiczne na fasadę Muzeum Narodowego, czcząc w ten sposób walczących o niepodległość bohaterów.

Trudno wobec tego uniknąć wrażenia, że nie wszyscy są mile widziani, by wyrazić swą radość, że żyją w niepodległym kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony
  2. Polsat: 26-latka oskarżona o morderstwo dwójki dzieci. Podczas zatrzymania mówiła o sprzedaży organów
  3. Dodatkowe benefity dla ogromnej grupy polskich emerytów? Dodatkowe świadczenia dla tysięcy seniorów jednym z głównych postulatów ŚIR
  4. Kolejny wielki bank ostrzega klientów. Pieniądze stracisz łatwiej niż Ci się wydaje
  5. Od dziś możesz składać wnioski o dodatkowe pieniądze. Wyczekiwany zasiłek wraca
  6. Gorące zdjęcie Joanny Jędrzejczyk w kąpieli. Pokazała wyrzeźbione ciało, co za nogi (FOTO)
  7. Najgorsze, kardynalne błędy podczas pieczenia psujące smak ciast. Popełnia je mnóstwo osób, a wypieki się nie udają
Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Media donoszą o wybuchu w kompleksieAwaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Media donoszą o wybuchu w kompleksieCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News