BiznesINFO.pl
Aby otrzymać mandat na plaży trzeba się bardzo postarać

Pixabay/solhapo

Mandat za brak dystansu na plaży? Policjanci odpowiadają, jak jest z karaniem na plażach

24 Lipca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Od kilku dni Polaków obowiązuje 1,5 metrowy dystans społeczny w przestrzeni publicznej. Jak wygląda jego egzekwowanie na plaży? Okazuje się, że aby otrzymać mandat trzeba się naprawdę bardzo postarać.

Plażing z mandatem?

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od 21 lipca Polaków obowiązuje 1,5 metrowy dystans społeczny w przestrzeni publicznej, wcześniej przez dłuższy czas obowiązywał dystans dwumetrowy. Nie zmieniły się natomiast regulacje dotyczące zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dziennikarze portalu Onet.pl sprawdzili jak w praktyce wygląda zachowanie dystansu na plaży i czy za jego niezachowanie i brak maseczki można otrzymać mandat. 

Okazuje się, że zachowanie dystansu na plażach w Międzyzdrojach, Karwi czy w Świnoujściu jest dość trudne, a policja przyznaje, że nie prowadzi oficjalnych statystyk dotyczących mandatów za brak dystansu czy niezakrywanie nosa i ust, choć - jak zapewnia - reagują na każde zgłoszenie.  - W trakcie obowiązywania obostrzeń sanitarnych policjanci w całym regionie współpracują przede wszystkim z powiatowymi stacjami sanitarnymi oraz ze strażami miejskimi. Ponawiamy, indywidualnie, jak i wspólnie z innymi podmiotami, działania informacyjno-edukacyjne, ale także kontrolne. Odnośnie do obowiązku zakrywania nosa i ust w określonych miejscach i sytuacjach policjanci w trakcie codziennej służby reagują na stwierdzone lub zgłaszane przypadki łamania obowiązujących przepisów - mówi w rozmowie z portalem Alicja Śledziona, rzecznik zachodniopomorskiej policji.

Tyle oficjalnie, w nieoficjalnych wypowiedziach dla portalu zachodniopomorscy policjanci nie kryją natomiast, że mandat to ostateczność i by go otrzymać trzeba się naprawdę postarać. Mundurowi wskazują na absurdalność całej sytuacji, podkreślając, że trudno sobie wyobrazić, by chodzili z metrówką po plaży i sprawdzali czy wypoczywający zachowują 1,5 metrowy dystans.  W podobnym tonie brzmią wypowiedzi pomorskich policjantów.  - Nie wiem, jak to miałoby wyglądać. Patrole mundurowych pojawiają się na plażach i wręczają kąpiącym się i opalającym ludziom mandaty? Już teraz brakuje nam ludzi - skarży się Onetowi jeden z policjantów. 

Najczęściej kończy się zatem na pouczeniach, zaś w kwestii maseczek mundurowi wskazują na inny problem, podkreślając, że wielu turystów twierdzi, że ma problemy z oddychaniem i nie może nosić maseczek. Tyle, że funkcjonariusze nie mogą tego sprawdzić.

Tagi:

wakacjemandat

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

25.06.2021Karwia Plaza fot.Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe

Czytaj więcej >
Kontrole lokali gastronomicznych. Znamy efekty

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami

Czytaj więcej >
Nie masz maseczki? Licz się z mandatem

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto

Czytaj więcej >
Bon turystyczny - uważajcie na oszustów

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny

Czytaj więcej >
Biznes Info

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie

Czytaj więcej >
MACIEJ KULCZYNSKI/East News

Turystyka

Makłowicz wypowiedział się na temat paragonów z wakacji. Nie ma dobrych wieści

Czytaj więcej >