Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Loteria szczepionkowa coraz bliżej. Jednak nie wszyscy będą mogli ubiegać się o najwyższe nagrody
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:22

Loteria szczepionkowa coraz bliżej. Jednak nie wszyscy będą mogli ubiegać się o najwyższe nagrody

loteria szczepionkowa
flickr.com/Narodowy Bank Polski

W nadchodzącym tygodniu rząd ma przedstawić zasady loterii szczepionkowej. Jej pierwsze szczegóły opisuje "Fakt" i jak się okazuje nie wszyscy będą mogli ubiegać się o najwyższe nagrody z 1 mln zł na czele.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd przedstawi niebawem szczegóły loterii szczepionkowej

  • Kto nie będzie mógł ubiegać się o 1 mln zł

  • Czy rząd przewiduje inne zachęty do szczepień

Loteria szczepionkowa już niebawem. Kto nie załapie się na 1 mln zł?

Pod koniec maja rząd zapowiedział wprowadzenie loterii dla osób, które zaszczepią się przeciw COVID-19, jak również dla osób, które już preparat przyjęły. Loteria ma na celu zachęcenie jak największej grupy Polaków do zaszczepienia się (do tej pory w pełni zaszczepionych jest ok. 9,7 mln osób), tak by ewentualne kolejne fale pandemii nie dotknęły naszego kraju tak tragicznie jak poprzednie.

Loteria ruszy na początku lipca i potrwa trzy miesiące. Jej zasady ma przedstawić w nadchodzącym tygodniu rząd. Do pierwszych szczegółów loterii dotarł jednak "Fakt".

Gazeta podaje, że aby wziąć udział w loterii trzeba będzie wyrazić na to zgodę (na infolinii bądź przez Internetowe Konto Pacjenta) i oczywiście należy być zaszczepionym przynajmniej jedną dawką.

Zaczepieni będą mieć cztery szanse na wygraną. "Fakt" podaje, że co 2000 osoba otrzyma 500 zł, raz w tygodniu losowane ma być 50 tys. zł, a raz w miesiącu 100 tys. zł, a także mniejsze toyoty hybrydowe. Za to w finałowym losowaniu będzie można wygrać nawet 1 mln zł oraz dużą hybrydową Toyotę C-HR.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą mieli szanse na główną nagrodę. Tabloid informuje, że ubiegać się będą mogły o nie wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, czyli ci, którzy przyjęli dwie dawki preparatu (poza Johnson&Johnson, gdzie wystarczy jedna dawka).

Loteria szczepionkowa nie dla wszystkich. Nawet tych zaszczepionych

Warto tu podkreślić, że część nawet w pełni zaszczepionych osób nie będzie mogła w ogóle brać udziału w loterii. Chodzi tu o osoby w wieku 12-17 lat. "Fakt" przypomina, że udziału w loteriach osobom niepełnoletnim zakazuje bowiem Ustawa o grach losowych.

Na początku czerwca Redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, czy rozważa wprowadzenie innych - poza loterią - zachęt do szczepień.

- Jeśli będą wprowadzane inne rozwiązania zachęcające do szczepień, będziemy o tym na bieżąco informować - odpowiedziała Katarzyna Kubicka-Żach z Biura Komunikacji resortu zdrowia.

Zachęty do szczepień oferowane przez poszczególne państwa bywają różne. Niedawno głośno było o pomyśle amerykańskim, gdzie zaszczepionym zaoferowano... piwo. Wcześniej Serbia ogłosiła, że tym, którzy przyjmą preparat zapłaci równowartość 25 euro.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].