BiznesINFO.pl
Banki i lokaty

Pixinio

Polacy ratują oszczędności. Wszystko przez kontrowersyjną decyzję NBP

9 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Lokaty oraz banki notują masowy odpływ oszczędności Polaków. Nisko oprocentowane lokaty krótkoterminowe oraz depozyty bankowe zaliczają ogromne spadki funduszy.

Banki wskazują, że trwa masowa ucieczka od lokat terminowych. Wszystko przez bardzo niskie stopy procentowe. Jak podaje Parkiet, o ponad 13,5 miliarda złotych wzrosła w maju wartość zgromadzonych w bankach depozytów osób prywatnych, a jednocześnie depozyty terminowe, czyli na przykład lokaty, zanotowały spadek funduszy aż o 11 miliardów złotych.

Ucieczka kapitału z lokat bankowych jest spowodowana przede wszystkim coraz niższym ich oprocentowaniem. Dane z końca maja obejmują już podwójną obniżkę stóp procentowych, które uchwalił NBP w marcu i kwietniu. W skutek regulacji banku centralnego stopa referencyjna wyniosła zaledwie 0,5 procent. Banki zareagowały na ten fakt bardzo dynamicznie - obniżyły oprocentowanie na naszych środków ulokowanych w depozytach terminowych. 

Ucieczka z bankowych lokat

W maju doszło do kolejnej obniżki stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej wskazała, że od 29.05 stopa NBP będzie wynosiła zaledwie 0,1 procenta. Właśnie do takiego poziomu, a często nawet i niższego, spadło oprocentowanie kapitału zgromadzonego na lokatach i kontach oszczędnościowych. Jak wskazuje Parkiet przy obowiązującym w Polsce podatku bankowym, a także niskiej stopie referencyjnej, przyjmowanie pieniędzy na lokaty jest dla banków nieopłacalne, generuje straty. Dlatego, tak jak pisaliśmy, jeden z największych polskich banków w ogóle zawiesił możliwość zakładania lokat. Klienci zauważyli to i zaczęli masowo wyciągać pieniądze z lokat - nisko oprocentowane środki tracą na swojej wartości w czasach, gdy inflacja rośnie jak na drożdżach.

Z danych, jakie wkrótce pojawią się za czerwiec zapewne wyniknie kolejna wielka ucieczka kapitału z lokat terminowych i wzrost środków na bieżących depozytach. Eksperci Parkietu zastanawiają się czy środki z lokat trafią na nasze "codzienne" konta, czy też zdecydujemy się przelać środki na rachunki oszczędnościowe.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >