Anglia już od jutra z lockdownem
eastnews/Jeff Blackler
Autor Radosław Święcki - 4 Listopada 2020

Anglicy też szykują się na lockdown. Ustawiają się w kolejkach za jedną rzeczą

W Polsce być może za tydzień, w Anglii już od jutra. Lockdown bo o nim oczywiście mowa spowodował, że Anglicy zaopatrują się w zapasy gotówki. W ostatnich dniach odnotowano rekordowe wypłaty środków z rachunków bankowych i z bankomatów.

Od jutra lockdown

W Polsce drugi lockdown to być może perspektywa tygodnia (zasugerował to podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki), w Anglii to już tylko kwestia godzin, bowiem ponowne zamrożenie gospodarki rozpocznie się w czwartek 5 listopada, co premier Boris Johsnon ogłosił w minioną sobotę. Lockdown ma potrwać do środy 3 grudnia, czyli niemal miesiąc.

W ciągu tego miesiąca mieszkańcy Anglii nie będą mogli opuszczać miejsca zamieszkania, za wyjątkiem nielicznych uzasadnionych przyczyn, a osoby z różnych gospodarstw domowych nie będą mogły się spotykać w zamkniętych przestrzeniach. W związku z lockdownem zamknięte będą restauracje, bary i puby, a także sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby. W odróżnieniu od wiosennego lockdownu zamknięte nie będą natomiast szkoły i uniwersytety.

Wyjątkowa sytuacja w dwóch stanach USA. Elektorzy się wyłamią i mogą zmienić los wyborówWyjątkowa sytuacja w dwóch stanach USA. Elektorzy się wyłamią i mogą zmienić los wyborówCzytaj dalej

Brytyjczycy jak informuje powołując się na „The Guardian” Bankier.pl w przededniu lockdownu podobnie jak wiosną zaopatrują się w zapasy gotówki. Potwierdzają to przywołane przez dziennik dane sieci Link z których wynika, że pod koniec ubiegłego tygodnia wypłacono z rachunków bankowych łącznie niemal 175 mln funtów. To średnio o 27 proc. więcej niż zazwyczaj Brytyjczycy wypłacają w niedzielę.

Początek tego tygodnia był z kolei rekordowy pod względem sumy łącznych wypłat pieniędzy z bankomatów. W poniedziałek wypłacono łącznie aż 238 mln funtów. To wartość o 26 proc. wyższa niż zwyczajowa suma wypłat w tym dniu tygodnia. Portal zauważa, że jest to również najwyższa suma wypłat od 16 marca, czyli początku pierwszego lockdownu w tym kraju.

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Godek "wyjaśniła", kto przychodzi na protesty kobiet. Później posunęła się jeszcze dalej
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

W okresie pierwszego lockdownu, jak przypomina Bankier.pl wartość wypłat z bankomatów spadła o ok. 60 proc., co było efektem nie tylko przestawienia się na płatność kartą, ale też brakiem dostępu do maszyn, które w wielu przypadkach dostępne są wewnątrz placówek handlowych i usługowych.

Tuż przed ponownym lockdownem Brytyjczycy, jak mówi cytowany przez portal dyrektor strategii w Link Graham Mott szykują nie tylko zapasy gotówki, ale też ubrań, wyposażenia domowego i innych dóbr trwałych w związku z czym ruszyli na zakupy.

Kontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizoraKontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizoraCzytaj dalej

„Będzie ciężko do świąt”

Premier Boris Johsnon ogłosił drugi lockdown w sobotę 31 października, a miesiąc wcześniej w wywiadzie dla BBC polityk stwierdził, że najbliższe miesiące pandemii będą bardzo ciężkie, a poprawy należy spodziewać się dopiero na wiosnę. - Muszę wam powiedzieć, z całkowitą szczerością, że będzie ciężko aż do świąt Bożego Narodzenia, może nawet dłużej - powiedział premier Wielkiej Brytanii.

- Jeśli porozmawiacie z naukowcami, wszyscy są praktycznie zgodni co do tego, że do wiosny sprawy będą wyglądać diametralnie inaczej i będziemy w innym świecie, to jest normalny cykl takiej pandemii – dodał.

Przypomnijmy, że od początku pandemii na koronawirusa w Wielkiej Brytanii zachorowało ponad 1 mln osób. Z powodu wirusa zmarło ponad 47 tys. osób.

Nie odebrałeś telefonu od sanepidu? Możesz stracić 30 tys. złotych. Ważny numer do zapamiętaniaNie odebrałeś telefonu od sanepidu? Możesz stracić 30 tys. złotych. Ważny numer do zapamiętaniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strzelanina i morderstwo pod Warszawą. Dwie osoby nie żyją
  2. Najnowsze informacje dotyczące Andrzeja Dudy. Chodzi o jego zdrowie
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Tragiczna wiadomość obiegła świat. Nie żyje legenda sportu, była mistrzynią świata, miała 52 lata
  7. Najprostszy przepis na chleb z garnka, wymieszaj i piecz. Jeśli narodowa kwarantanna nastanie, nie będziesz musiał iść do piekarni

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News