By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30507644
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30507644
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Maja 2020

Spore zmiany na półkach w Lidlu i Biedronce. Niektóre produkty trudniej dostępne

Lidl oraz Biedronka zostały przeanalizowane przez firmę ABR Sesta pod kątem zmian w asortymencie w okresie pandemii koronawirusa. Analiza sklepów sieci Lidl i Biedronki była prowadzona od lutego do kwietnia. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Lidl: Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na działalność sieci?

Za raportu opracowanego przez ABR Sesta wynika, że w sklepach Lidl wzrosła ilość świeżych produktów i asortymentu FMCG średnio 15 proc. Dostępność produktów w dyskontach Lidl w okresie luty-kwiecień 2020 r. była większa w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku.

- Największe wzrosty liczby produktów dotyczyły leków OTC – sześciokrotnie więcej produktów (od 2-6 produktów w 2019 roku do ponad 20 obecnie), mrożonki +37 proc., kategorii opieka nad zwierzętami +34 proc., świat dziecka (żywność i produkty dla dzieci) +29 proc., napoje alkoholowe i bezalkoholowe +15 proc. i żywność ogólnie +13 proc. - wskazuje Bartłomiej Niedbał, prezes ABR Sesta, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.

Koronawirus mocno uderzył nasze portfele. Najlepsze sposoby na oszczędzanie w czasie pandemiiKoronawirus mocno uderzył nasze portfele. Najlepsze sposoby na oszczędzanie w czasie pandemiiCzytaj dalej

Mniej produktów w piekarniach Lidla

Mniejszą ilość produktów odnotowano tylko na jednym dziale. Chodzi o piekarnie sieci Lidl, gdzie doszło do spadku o 25 proc - wynika z raportu.

Ponadto w drugiej połowie kwietnia dynamika wzrostu liczby produktów świeżych i FMCG w sklepach sieci Lidl była niższa w stosunku do okresu luty-marzec. Jeszcze do połowy kwietnia podwyżki wynosiły od 14 proc. do 20 proc.. Jednak pod koniec tego miesiąca odnotowano wzrost na poziomie 8 proc., z czego +9 proc. dotyczyło produktów FMCG i -4 proc. na produkty świeże w sieci Lidl. Jak na tle Lidla wypada Biedronka?

Jak koronawirus wpłynął na Biedronkę?

Porównując asortyment dostępny w sklepach sieci Biedronka w okresie luty-kwiecień 2019 i 2020 analitycy odnotowali wzrost liczby produktów świeżych i FMCG do połowy marca średnio o 8 proc., a w drugiej połowie marca i w kwietniu spadek średnio o 4 proc. w stosunku do zeszłego roku.

- Warto zauważyć, że z kolejnymi pomiarami dostępność asortymentu świeżego (piekarnia, cukiernia warzywa i owoce) sukcesywnie spadała od -12 proc. do -18 proc., a FMCG od -2 proc. do -5 proc. - zwraca uwagę Bartłomiej Niedbał, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.

Już dziś wchodzi restrykcyjny zakaz. Oburzeni Polacy będą musieli szukać innych rozwiązańJuż dziś wchodzi restrykcyjny zakaz. Oburzeni Polacy będą musieli szukać innych rozwiązańCzytaj dalej

W Biedronce jak w Lidlu. Niektórych produktów jest mniej

Obserwując poszczególne kategorie produktów w sieci Biedronka eksperci zanotowali wzrost asortymentu detergentów o 14 proc. Jeśli chodzi o produkty dla zwierząt, to podwyżka wyniosła 17 proc. Wzrost odnotowano także w kategorii produktów dla dzieci - od 16 do 30 proc. każdego miesiąca rdr.

Natomiast spadek dostępności produktów w dyskontach sieci Biedronka został zauważony w dziale cukierniczym. Analizując poszczególne miesiące tego roku, odnotowano spadek liczby produktów o ponad 50 proc. w stosunku do 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pirat z BMW może być skazany na dożywocie. Nagły zwrot w sprawie tragedii na przejściu
  2. Maślanka posiada wiele właściwości zdrowotnych. Ponadto jest świetnym wyborem dla ludzi na diecie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Minister ma genialne wieści dla całej Polski. Kamień z serca, wielka ulga
Kultowe zawody czasów słusznie minionych. W PRL wielu chciało pracować właśnie takKultowe zawody czasów słusznie minionych. W PRL wielu chciało pracować właśnie takCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News