BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Praga Polnoc ulica Stalowa, hipermarket Kaufland N/Z stoisko z owocami krajowymi i tropikalnymi - nowe stawki VAT od 1 lipca 2020, ujednolicony 5 proc. podatek na owoce

Marek BAZAK/East News

Pojedynek dwóch ulubionych sklepów Polaków wkracza w kolejną fazę. Będzie jeszcze taniej

13 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Lidl i Biedronka, dwie największe sieci dyskontów w Polsce, obrały dwie odmienne strategie na rok 2020. Podczas gdy Biedronka ogranicza ilość promocji, Lidl wprowadza kolejne akcje promocyjne. Zdaniem ekspertów w obu przypadkach jest to uzasadniona strat

Lidl kontynuuje ekspansję na polski rynek

Jak informuje Wirtualna Polska, pierwsza połowa 2020 roku w Biedronce tym między innymi różni się od analogicznego okresu w roku poprzednim, że w sieci spadła ilość promocji. W Biedronce było mniej gazetek promocyjnych, miały one również mniej stron. Z jednej strony wiąże się to z przenoszeniem treści promocyjnych do Internetu i postępującą cyfryzacją reklamy, z drugiej jednak jest to świadoma strategia dyskontu, który w obliczu słabej sytuacji konkurentów w dobie pandemii mógł sobie pozwolić na utrzymanie swojej pozycji przy mniejszej ilości promocji. Tymczasem największy konkurent, Lidl, rośnie w siłę.

"Ilość promocji gazetkowych w Biedronce spadła o 15,5 proc. Zdaniem Karola Kamińskiego, podczas pandemii wszystko raczej dobrze się sprzedawało, więc sieć mogła ograniczyć promocje. Zyskała przecież nowych klientów, którzy przestali robić zakupy w większych sklepach" - relacjonuje Wirtualna Polska.  

Lidl będzie konkurencją dla Biedronki?

Odmienną strategię niż Biedronka obrały sklepy Lidl. Jak podaje Wirtualna Polska, ilość gazetek promocyjnych w dyskontach Lidl wzrosła o 8,8% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Gazetki mają też więcej stron. - Sieć postawiła na utrzymanie inicjatywy i dogonienie większego konkurenta technikami wsparcia sprzedaży. Lidl ma też mocne zaplecze w centrali w Niemczech. Mógł więc sięgnąć po wsparcie techniczne, produktowe oraz projektowe, by w ten sposób obniżyć swoje koszty - przytacza słowa dra Falińskiego, eksperta ze Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, portal Wirtualna Polska. 

Zdaniem ekspertów starcie między dwoma gigantami polskiego rynku dyskontów rozgorzeje na dobre w drugiej połowie roku. Jak podaje Wirtualna Polska, Lidl wciąż znajduje się dość daleko w tyle za Biedronką, jest mniej popularny i ma w Polsce mniej sklepów. Z tego powodu sieć - obserwując strategię Biedronki - mogła zdecydować się na nasilenie akcji promocyjnych, aby odrobinę dogonić konkurenta. Może to być przygotowanie do zbliżających się miesięcy, gdy o popularność wśród Polaków - po pandemii dysponujących mniejszymi pieniędzmi niż wcześniej - najsensowniej będzie walczyć właśnie poprzez akcje promocyjne. Jak dowiadujemy się z Wirtualnej Polski, dzięki zapleczu finansowemu i technicznemu w Niemczech Lidl już teraz mógł rozpocząć kampanię promocyjną, która pozwoli sieci nadgonić konkurenta, który chwilowo ogranicza promocje.

Tagi:

BiedronkasklepLidl

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sklep Lidl

Handel

Niedziele handlowe. W grudniu będzie więcej okazji do zakupów

Czytaj więcej >
Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >