BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Leonardo Di Caprio inwestuje w burgery roślinne... Jak mu idzie?

30 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gwiazdor z Hollywood jest jednym z inwestorów firmy Beyond Meat, która produkuje roślinne kotlety do burgerów. Firma teoretycznie warta 1 mld USD nie przynosi jednak zysków i wcale nie zapowiada się, że to się zmieni.

Idea produktów Beyond Meat polega na tym, że produkuje ona substytuty mięsne. To znaczy, że produkty smakują jakby były zrobione z naturalnego mięsa, natomiast nim nie są, przez co mogą być spożywane przez wegetarian. Inwestorem firmy postanowił zostawić jeden z czołowych aktorów amerykańskich, czyli Leonardo diCaprio - podało BBC. 

Nierentowy biznes ekologiczny? 

Notowana na nowojorskiej giełdzie Beyond Meats mimo rzekomej wartości osiągającej 1 mld USD nie jest w stanie jednak wypracować zysku. Straty jakie osiąga firma nijak jednak mają się do cen cen akcji, które jednak stale rosną, między innymi z tego powodu, że to właśnie główny gwiazdor "Wilka z Wall Street" jest jednym z inwestorów firmy. 

W ostatnich wynikach finansowych za 2018 r. Beyond Meat stwierdziła, że ​​straty wyniosły 29,9 mln USD. Jednocześnie zarząd informuje, że notuje straty od 2009 r., czyli odkąd została założona. Wiarygodność firmy zbudowana jest praktycznie tylko na inwestorach za nią stojących (oprócz Leonardo diCaprio jest to też Bill Gates). Chociaż ciągłe straty uzasadniane są ciągłymi inwestycjami w rozwój, to dalsze funkcjonowanie firmy z roku na rok staje pod większym znakiem zapytania. 

Gwiazdor z Hollywood musi liczyć się z możlwiością straty sporych sum pieniędzy, jeśli firma będzie zmuszona do ogłoszenia upadłości. 

Kulawy jednorożec 

Beyond Meat, której wartość przekroczyła 1 mld USD jest z tego tytułu jednym z jednorożców. Określa się tak firmy, które w dość szybkim czasie osiągają wartość większą niż miliard dolarów. Problem polega jednak na tym, że nie są jasne metody wyceny takich firm. Często nie są oparte na realnych możlwiościach danej firmy i jej kapitale oraz potencjale. Co ważne, mianem tym określane są firmy, które zaczynały jako mało start-upy i rozrastały się w wyjątkowo dynamicznym tempie. 

W Polsce póki co nie ma takich firm, chociaz możne je już znaleźć u naszych sąsiadów, np. w Czechach czy nawet na Białorusi. 

undefined

Tagi:

vegetarianizmmięso

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >
Ilu więźniów pracuje?

Polska i Świat

Wojna na Ukrainie. Rosja rekrutuje w więzieniach

Czytaj więcej >