BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Leonardo Di Caprio inwestuje w burgery roślinne... Jak mu idzie?

30 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gwiazdor z Hollywood jest jednym z inwestorów firmy Beyond Meat, która produkuje roślinne kotlety do burgerów. Firma teoretycznie warta 1 mld USD nie przynosi jednak zysków i wcale nie zapowiada się, że to się zmieni.

Idea produktów Beyond Meat polega na tym, że produkuje ona substytuty mięsne. To znaczy, że produkty smakują jakby były zrobione z naturalnego mięsa, natomiast nim nie są, przez co mogą być spożywane przez wegetarian. Inwestorem firmy postanowił zostawić jeden z czołowych aktorów amerykańskich, czyli Leonardo diCaprio - podało BBC. 

Nierentowy biznes ekologiczny? 

Notowana na nowojorskiej giełdzie Beyond Meats mimo rzekomej wartości osiągającej 1 mld USD nie jest w stanie jednak wypracować zysku. Straty jakie osiąga firma nijak jednak mają się do cen cen akcji, które jednak stale rosną, między innymi z tego powodu, że to właśnie główny gwiazdor "Wilka z Wall Street" jest jednym z inwestorów firmy. 

W ostatnich wynikach finansowych za 2018 r. Beyond Meat stwierdziła, że ​​straty wyniosły 29,9 mln USD. Jednocześnie zarząd informuje, że notuje straty od 2009 r., czyli odkąd została założona. Wiarygodność firmy zbudowana jest praktycznie tylko na inwestorach za nią stojących (oprócz Leonardo diCaprio jest to też Bill Gates). Chociaż ciągłe straty uzasadniane są ciągłymi inwestycjami w rozwój, to dalsze funkcjonowanie firmy z roku na rok staje pod większym znakiem zapytania. 

Gwiazdor z Hollywood musi liczyć się z możlwiością straty sporych sum pieniędzy, jeśli firma będzie zmuszona do ogłoszenia upadłości. 

Kulawy jednorożec 

Beyond Meat, której wartość przekroczyła 1 mld USD jest z tego tytułu jednym z jednorożców. Określa się tak firmy, które w dość szybkim czasie osiągają wartość większą niż miliard dolarów. Problem polega jednak na tym, że nie są jasne metody wyceny takich firm. Często nie są oparte na realnych możlwiościach danej firmy i jej kapitale oraz potencjale. Co ważne, mianem tym określane są firmy, które zaczynały jako mało start-upy i rozrastały się w wyjątkowo dynamicznym tempie. 

W Polsce póki co nie ma takich firm, chociaz możne je już znaleźć u naszych sąsiadów, np. w Czechach czy nawet na Białorusi. 

undefined

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >