Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od Nowego Roku szereg nowych zmian. Łatwiej będzie można dostać leki i wykupić receptę
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.12.2019 01:00

Od Nowego Roku szereg nowych zmian. Łatwiej będzie można dostać leki i wykupić receptę

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Leki na e-receptę to duże udogodnienie

E-recepta będzie obowiązkowo wystawiana od 8 stycznia. Dla pacjentów będzie to znacznie wygodniejsza forma niż dotychczasowe wydruki. Elektroniczną receptę będzie można dostać mailem, w wiadomości SMS, czy w formie wydruku z kodem kreskowym. Osoby, które chcą dostawać elektroniczną receptę na telefon, muszą posiadać profil zaufany. Można go stworzyć w NFZ, na poczcie lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Co dalej? Po stworzeniu profilu zaufanego należy zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), który jest dostępny na stronie pacjent.gov.pl. Na IKP pacjent może zobaczyć swoje elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia lekarskie. Można też sprawdzić, jakie leki się wcześniej kupowało oraz historię recept.

Leki będą bardziej dostępne

Wprowadzenie e-recepty to nie wszystko. Od stycznia zaczną obowiązywać nowe zasady wystawiania, sprawdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w leki i inne wyroby medyczne. Dzięki temu leki będą bardziej dostępne dla pacjentów niepełnosprawnych i tych mieszkających w mniejszych ośrodkach, w których nie ma oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

- NFZ udostępnił lekarzom możliwość elektronicznego potwierdzenia zlecenia. Dzięki temu nowe zlecenie będzie mogło być potwierdzone przez lekarza drogą elektroniczną w miejscu udzielania świadczeń, a pacjent będzie mógł udać się ze zleceniem bezpośrednio do punktu, w którym je zrealizuje, bez konieczności wizyty w oddziale funduszu- poinformowała centrala NFZ cytowana przez portal Nowiny24. 

W sytuacji, gdy lekarz nie będzie mógł przeprowadzić weryfikacji uprawnień drogą elektroniczną, to i tak będzie możliwe potwierdzenie zlecenia w siedzibie wojewódzkiego oddziału NFZ - podaje portal.

Ulga w rozliczeniach z ZUS tylko do 8 stycznia

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na małą skalę, mogą skorzystać z tzw. “Małego ZUS-u” i mieć ulgę w rozliczeniach z ZUS. Aby skorzystać z “Małego ZUS-u” należy zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592 - do 8 stycznia 2020 roku.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca w tym roku korzystał z ulgi i nadal zamierza z niej korzystać, musi tylko złożyć odpowiedni formularz (ZUS DRA cz.II albo ZUS RCA cz.II ).

Tagi: NFZ leki