BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Od Nowego Roku szereg nowych zmian. Łatwiej będzie można dostać leki i wykupić receptę

22 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Leki będzie można łatwiej kupić. Od 8 stycznia recepty będą obowiązkowo wystawiane elektronicznie. E-recepta to spore ułatwienie dla pacjentów. Oprócz tego czekają nas jeszcze inne zmiany.

Leki na e-receptę to duże udogodnienie

E-recepta będzie obowiązkowo wystawiana od 8 stycznia. Dla pacjentów będzie to znacznie wygodniejsza forma niż dotychczasowe wydruki. Elektroniczną receptę będzie można dostać mailem, w wiadomości SMS, czy w formie wydruku z kodem kreskowym. Osoby, które chcą dostawać elektroniczną receptę na telefon, muszą posiadać profil zaufany. Można go stworzyć w NFZ, na poczcie lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Co dalej? Po stworzeniu profilu zaufanego należy zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), który jest dostępny na stronie pacjent.gov.pl. Na IKP pacjent może zobaczyć swoje elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia lekarskie. Można też sprawdzić, jakie leki się wcześniej kupowało oraz historię recept.

Leki będą bardziej dostępne

Wprowadzenie e-recepty to nie wszystko. Od stycznia zaczną obowiązywać nowe zasady wystawiania, sprawdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w leki i inne wyroby medyczne. Dzięki temu leki będą bardziej dostępne dla pacjentów niepełnosprawnych i tych mieszkających w mniejszych ośrodkach, w których nie ma oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

- NFZ udostępnił lekarzom możliwość elektronicznego potwierdzenia zlecenia. Dzięki temu nowe zlecenie będzie mogło być potwierdzone przez lekarza drogą elektroniczną w miejscu udzielania świadczeń, a pacjent będzie mógł udać się ze zleceniem bezpośrednio do punktu, w którym je zrealizuje, bez konieczności wizyty w oddziale funduszu- poinformowała centrala NFZ cytowana przez portal Nowiny24. 

W sytuacji, gdy lekarz nie będzie mógł przeprowadzić weryfikacji uprawnień drogą elektroniczną, to i tak będzie możliwe potwierdzenie zlecenia w siedzibie wojewódzkiego oddziału NFZ - podaje portal.

Ulga w rozliczeniach z ZUS tylko do 8 stycznia

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na małą skalę, mogą skorzystać z tzw. “Małego ZUS-u” i mieć ulgę w rozliczeniach z ZUS. Aby skorzystać z “Małego ZUS-u” należy zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592 - do 8 stycznia 2020 roku.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca w tym roku korzystał z ulgi i nadal zamierza z niej korzystać, musi tylko złożyć odpowiedni formularz (ZUS DRA cz.II albo ZUS RCA cz.II ).

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >