Leki będzie można łatwiej i szybciej dostać dzięki elektronicznej recepcie
Wikipedia/Henryk Borawski
Autor Stanisław Węgrowski - 22 Grudnia 2019

Od Nowego Roku szereg nowych zmian. Łatwiej będzie można dostać leki i wykupić receptę

Leki będzie można łatwiej kupić. Od 8 stycznia recepty będą obowiązkowo wystawiane elektronicznie. E-recepta to spore ułatwienie dla pacjentów. Oprócz tego czekają nas jeszcze inne zmiany.

Leki na e-receptę to duże udogodnienie

E-recepta będzie obowiązkowo wystawiana od 8 stycznia. Dla pacjentów będzie to znacznie wygodniejsza forma niż dotychczasowe wydruki. Elektroniczną receptę będzie można dostać mailem, w wiadomości SMS, czy w formie wydruku z kodem kreskowym. Osoby, które chcą dostawać elektroniczną receptę na telefon, muszą posiadać profil zaufany. Można go stworzyć w NFZ, na poczcie lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Co dalej? Po stworzeniu profilu zaufanego należy zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), który jest dostępny na stronie pacjent.gov.pl. Na IKP pacjent może zobaczyć swoje elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia lekarskie. Można też sprawdzić, jakie leki się wcześniej kupowało oraz historię recept.

Leki będą bardziej dostępne

Wprowadzenie e-recepty to nie wszystko. Od stycznia zaczną obowiązywać nowe zasady wystawiania, sprawdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w leki i inne wyroby medyczne. Dzięki temu leki będą bardziej dostępne dla pacjentów niepełnosprawnych i tych mieszkających w mniejszych ośrodkach, w których nie ma oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

- NFZ udostępnił lekarzom możliwość elektronicznego potwierdzenia zlecenia. Dzięki temu nowe zlecenie będzie mogło być potwierdzone przez lekarza drogą elektroniczną w miejscu udzielania świadczeń, a pacjent będzie mógł udać się ze zleceniem bezpośrednio do punktu, w którym je zrealizuje, bez konieczności wizyty w oddziale funduszu- poinformowała centrala NFZ cytowana przez portal Nowiny24.

W sytuacji, gdy lekarz nie będzie mógł przeprowadzić weryfikacji uprawnień drogą elektroniczną, to i tak będzie możliwe potwierdzenie zlecenia w siedzibie wojewódzkiego oddziału NFZ - podaje portal.

Ulga w rozliczeniach z ZUS tylko do 8 stycznia

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na małą skalę, mogą skorzystać z tzw. “Małego ZUS-u” i mieć ulgę w rozliczeniach z ZUS. Aby skorzystać z “Małego ZUS-u” należy zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592 - do 8 stycznia 2020 roku.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca w tym roku korzystał z ulgi i nadal zamierza z niej korzystać, musi tylko złożyć odpowiedni formularz (ZUS DRA cz.II albo ZUS RCA cz.II ).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News