BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/EAST NEWS

Piotr Molecki/EAST NEWS

Kontrole policji na potęgę. Tylko w piątek sypnęli 4,6 tys. mandatów

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Kontrole policyjne zbierają ogromne żniwo. Tylko w piątek funkcjonariusze wystawili ponad 4,6 tys. mandatów za brak maseczki. Poza tym zwizytowali punkty, które z uwagi na obowiązujące obostrzenia powinny być zamknięte.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kar za brak maseczki wystawili policjanci w ostatnim czasie

  • Jakie są nieścisłości w kontekście nakazu zasłaniania nosa i ust

  • Kto jest najbardziej narażony na kontrole

Kontrole zasłaniania nosa i ust w całej Polsce

Kontrole policyjne przybrały na sile wraz z eskalacją trzeciej fali pandemii. Do sprawdzania, czy obywatele przestrzegają obostrzeń komendy wysyłają dziennie ok. 20 tys. funkcjonariuszy. Do ich zadań należy m.in. nadzorowanie nakazu zasłaniania nosa i ust.

Tylko w piątek mundurowi wystawili 4 666 mandatów za brak maseczek, a 491 aktów niesubordynacji skierowali do sądu. Polsat News donosi, że w związku z nierespektowaniem tej zasady pouczono 2 276 obywateli.

W których miejscach pojawili się policjanci? Kontrole obejmują nie tylko otwarte przestrzenie. Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, poinformował, że w piątek skontrolowano 3 556 środków transportu publicznego w celu sprawdzenia, czy przestrzegane są zasady dotyczące przewozu i noszenia maseczek.

Z odpowiedzi, którą Redakcja Biznes Info otrzymała od Komendy Głównej Policji, wynika, że od początku działań mundurowi wystawili ponad 442 406 mandatów karnych za brak maseczek. Poza tym zastosowali 275 419 pouczeń i skierowali 63 586 wniosków o ukaranie do sądu.

Mandat za brak maseczki nadal budzi wątpliwości

Grzywna za niezasłanianie nosa i ust była dotychczas podważana zarówno przez środowisko prawnicze, jak i zwykłych obywateli, ponieważ podstawą do wymierzania kary było rozporządzenie. Rząd postanowił wzmocnić prawo i umieścił nakaz w nowelizacji ustawy covidowej z 2 grudnia. Najnowsze wyroki sądów dowodzą, że z punktu widzenia prawa sytuacja pozostała bez zmian.

Portal money.pl podaje, że Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim umorzył postępowanie w sprawie obywatela, który po kontroli policyjnej otrzymał mandat za brak maseczki. Swoją argumentację oparł na dwóch przesłankach.

Po pierwsze, nakaz zasłaniania twarzy godzi w konstytucyjną wolność do poruszania się. Po drugie, generalny nakaz obejmujący cały kraj stanowi w opinii sądu przekroczenie delegacji ustawowej. Jedyną drogą do prawomocnego karania za brak maseczki byłoby uprzednie wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Na to się nie zanosi.

Kontrole w miejscach, które są objęte zakazem

Które miejsca są obecnie najbardziej narażone na kontrole? Przede wszystkim te punkty, których działalność została wstrzymana na mocy rządowych obostrzeń. W piątek funkcjonariusze zwizytowali 12 113 galerii handlowych, 29 miejsc organizacji dyskotek i 163 miejsca organizacji wesel.

O tym, jak dotkliwe mogą być policyjne kontrole przekonali się niedawno właściciele sali bankietowej w Malanowie (woj. wielkopolskie). 10 kwietnia odbyło się tam wesele na 81 osób. Tuż po godz. 19 na miejscu pojawiło się ok. 30 funkcjonariuszy policji i inspekcji sanitarnej. Obiekt został całkowicie zamknięty, a goście wyproszeni i wylegitymowani.

Ta kontrola może mieć jednak brzemienne skutki dla organizatorów. Policja z Turku poinformowała, że wobec właściciela wszczęto postępowanie na mocy art. 165 Kodeksu karnego. Za stworzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia osób lub mienia w wielkich rozmiarach, które było związane z zagrożeniem epidemiologicznym lub migracją choroby zakaźnej grozi bowiem aż 8 lat więzienia.

Poza salami weselnymi policjanci odwiedzają także innych przedsiębiorców, którzy łamią obostrzenia. Interia donosi, że piątkowe kontrole dotknęły hotele (mundurowi odwiedzili 489 tego typu obiektów), restauracje (1 130) oraz kluby fitness i siłownie (193).

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

biznesinfo.pl

Mama 4 plus rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Pieniądze dostaje już 70 tys. osób

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

PolicjamandatMaseczki

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >