Kontrola policji w czasie majówki
Pixabay/arembowski
Autor Maria Glinka - 30 Kwietnia 2020

Wyjazdy samochodem na majówkę. Policja wskazała na co będzie szczególnie zwracać uwagę podczas kontroli

Kontrola patrolu policyjnego to element pandemicznej rzeczywistości, do którego część Polaków zdążyła się już przyzwyczaić. Nie zabraknie go z całą pewnością w ciągu najbliższego weekendu majowego, kiedy to wielu z nas będzie podróżowało poza miejsce zamieszkania. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące zasad, których należy przestrzegać w tym szczególnym czasie.

Kontrola na drogach częstsza w czasie majówki

Policja już zapowiedziała wzmożone kontrole na drogach krajowych. Zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane patrole policyjne wyjadą na trasy częściej i będą wnikliwej przyglądać się podróżującym. Radiowozy mają być wyposażone w wideorejestratory, a funkcjonariusze – w mierniki radarowe i laserowe. Wszystko to ma mieć na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Ruch w ostatnich tygodniach jest wyjątkowo mały i nie wzrośnie drastycznie, zdaniem policjantów, w ciągu najbliższych dni. Puste trasy mogą jednak zachęcać niektórych kierowców do zbyt szybkiej, niebezpiecznej jazdy, dlatego od 30 kwietnia do 3 maja policjanci będą bardzo intensywnie monitorować zarówno prędkość, jak i dokumenty kierowców oraz ich stan trzeźwości – podaje moto.pl.

Z kim można podróżować? Kontrola nie zawsze skończy się przyjemnie

Jeżeli w samochodzie przebywa jedynie kierowca to nie musi zakrywać twarzy. Sytuacja zmienia się, gdy na pokładzie auta znajdą się pasażerowie. Wyjątkiem od zasady noszenia maseczki wewnątrz pojazdu jest podróż wraz z członkami rodziny lub z osobami, z którymi mieszka. Przepisy nie obowiązują dzieci poniżej 4 roku życia oraz osób, które nie są zdolne do samodzielnego zakrycia ust i nosa.

Za podróżowanie bez maseczki z osobą obcą grozi mandat w wysokości do 500 zł. Funkcjonariusze podkreślają, że nałożenie kary finansowej to ostateczność i częściej dochodzi jedynie do upomnienia. Jeśli podróżujący nie zastosują się do zaleceń policjanta to grozi im znacznie wyższa kara administracyjna - od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Koniec "godzin dla seniorów" w sklepach. Minister Jadwiga Emilewicz oficjalnie zapowiedziała zmiany

Czy można pojechać do innej miejscowości?

Od 20 kwietnia reguły w przemieszczaniu się są zdecydowanie mniej rygorystyczne i nie trzeba mieć konkretnego powodu w postaci realizowania „czynności niezbędnych w życiu codziennym”, aby udać się np. do innego miasta.

Warto jednak pamiętać, że hotele, pensjonaty i noclegownie otwierają się dopiero 4 maja, co może utrudnić dłuższe międzymiastowe podróże.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?
  2. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News