BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jakie podatki płaci przedsiębiorca? Nie jest ich mało

17 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Podatek dochodowy, podatek od towarów i usług, podatek od nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych. To rodzaje podatków o jakie musi troszczyć się przedsiębiorca, jeśli chce mieć (w miarę) spokojne życie z Urzędem Skarbowym. Podpowiadamy co kry

Podatek dochodowy od osób fizycznych 

Podatek dochodowy musi uiścić każdy przedsiębiorca, który osiąga przychody. Tutaj jednak do rozliczeń nie dochodzi na podstawie jednego stałego wzoru, bowiem przedsiębiorca może wybrać sam w jaki sposób chce rozliczać się z fiskusem. Tutaj mamy możliwość rozliczenia według zasad ogólnych, podatku liniowego, ryczałtu czy też karty podatkowej. W zależności od tego jaką działalność się prowadzi skarbówa pozwala na konkretne formy rozliczenia. 

Zasady ogólne 

Według tychże zasad mamy dwa progi podatkowe, w które się wchodzi w zależności od osiąganych przychodów. Progi to odopowiednio 18% i 32%. Jeśli nasz dochód roczny przekracza 85 528 zł, to ta kwota rozliczana jest w 18% progu, natomiast od całej nadwyżki nad tę sumę płaci się już 32% podatku. Wydawać by się mogło, że jest to mało korzystny system rozliczania, jednak uwzględniając fakt, że można przy takim rozliczeniu korzystać z licznych ulg, kwot wolnych od podatku, współrozliczeń z małżonkiem, to wielu przedsiębiorców decyduje się na taką formę opodatkownia. 

Podatek liniowy 

W tym przypadku mamy stałe oprocentowanie dochodów, a więc niezależnie od tego od jakiej sumy odprowadzamy podatek, to będzie to 19%. Takie rozwiązanie mogłoby wydywać się korzystne w przypadku gdy zarabiamy bardzo dużo, jednak jest jeszcze jedna różnica między zasadami ogólnymi a podatkiem liniowym. W przypadku rozliczenia liniowego nie mamy szans na skorzystanie z róznego rodzaju ulg jakie towarzyszą rozliczeniu na zasadach ogólnych. 

Ryczałt 

Ryczałt, a właściwie ryczałt ewidncjonowany jest rozliczany nie od dochodu a od przychodu. Jaka różnica jest pomiędzy dochodem i przychodem? W najprostrzym równaniu: przychód - koszty uzyskania przychodu = dochód. Dochód jest więc tym co nam pozostanie po przychodzie po uwzględniu wielu kosztów. Ryczałt jest opłacalną formą dla freelancerów czy firm zajmujących się podnajmem. Jest też opłacalny w sytuacjach, w których przedsiębiorca ma małe koszty uzyskania przychodu. Nie każdy rodzaj biznesu może jednak być rozliczany poprzez ryczałt, jednym z nich jest cenzus ilości obrotów, bowiem te nie mogą przekroczyć rocznie 250 tys. euro. 

Karta podatkowa 

Jest to ciekawa forma rozliczenia, w której to nie ma znaczenia jaki dochód czy też przychód osiągamy. To jaki płacimy podatek zalezy wtedy od ustalonych zasad, w grę wchodzi ilość i wiek zatrudnionych, miejscowość działalności, rodzaj działalności i wiele innych tego typu czynników. Karta podatkowa jest używana często przy inwestycjach w regionach, w których panuje wysokie bezrobocie i urzędy starają się ściągnąć tam inwestycje. 

Podatek od towarów i usług (VAT) 

Ten rodzaj podatku płaci się przy sprzedaży zarówno towarów jak i usług, stąd też jego nazwa. VAT obecny jest niemal we wszystkich artykułach jakie mamy okazję kupować, jest także w usługach. Firmy płacą VAT w momencie, w którym to one sprzedają towar bądź usługę, w sytuacji gdy kupują produkt bądź usługę niezbędą do dalszego osiągnięcia zysków mogą odliczyć podatek. Stawki VAT w zależności od produktów są naliczane w 3 stawkach: 5%, 8% i 23%. Zdarzają się też stawki 0%, można nie podlegać VATowi, albo być z niego zwolnionym. Aby nie popełnić błędów w rozliczeniach najlepiej zapoznać się z ustawą o podatku od towarów i usług, a konkretnie art. 43 tej ustawy. 

Podatek od nieruchomości 

Jest to podatek od przestrzeni jakiej używa firma do funkcjonowania. Może to być dom, ale także magazyn, hangar, sklep itp. Każda nieruchomość która jest własnością firmy jest obłożona obowiązkiem uiszczenia za nią podatku. Wysokość stawek za podatek od nieruchomości ustala gimna, w której znajdują się nieruchomości. 

Podatek od czynności cywiloprawnych 

Podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC, to podatek jaki często pojawia się w przypadka gdy firma zaiwera umowę nie z drugą firmą, lecz osobą prywatną. PCC może wystepować przy umowach sprzedaży, umowach pożyczki czy darowiznach.

Podatki dla jednoosobowej firmy 

Jednoosobowe przedsiębiorstwo ma obowiązek każdego miesiąca opłacać podatek dochodowy (PIT), jeśli tylko osiągnął dochód i nie jest na karcie podatkowej. Co miesięcznym obowiązkiem jest także płacenie VAT, przy zarejestrowaniu jako czynny podatnik VAT oraz podatku od nieruchomości, jeśli oczywiście nieruchomość posiada. W toku swojej działalności może być również obowiązany do zapłaty jednorazowego, powiązanego z daną transakcją podatku PCC. Firma musi także oczywiście prowadzić odpowiednią dokumentację księgową, która jest niezbędna np podczas niezapowiedziane kontroli z Urzędu Skarbowego.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >