Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 16.04.2020. Epidemia koronawirusa. W zwiazku z pandemia rzad wprowadzil obowiazek zakrywania nosa i ust.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Kwietnia 2020

Emilewicz: W piątek rząd podejmie ważną decyzję. Od niej zależą nadchodzące tygodnie

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że minister zdrowia Łukasz Szumowski dokona ewaluacji pierwszego etapu łagodzenia restrykcji w piątek. - Jeśli wzrost zachorowań nie będzie postępował, kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu - stwierdziła wicepremier w rozmowie z Polsat News.

Jadwiga Emilewicz o odmrażaniu gospodarki

Rząd ogłosił czterostopniowy plan odmrażania gospodarki. Od 20 kwietnia zniesiono część obostrzeń związanych z handlem i przemieszczania się. Jednak rząd nie podał terminów realizacji kolejnych etapów planu. Zapytana w Polsat News o tę kwestię Jadwiga Emilewicz odparła, że "podaliśmy konkretne etapy i myślę, że to jest teraz najistotniejsze".

- Nie podajemy dat, ponieważ jak być może państwo zauważyli, my odmrażamy naszą gospodarkę nieco wcześniej niż Austria, Niemcy czy Czechy. U nas pierwsze przypadki pojawiły się dwa, trzy tygodnie później niż w tych krajach, a pomimo to decydujemy się bardzo ostrożnie, ale jednak uruchamiać powoli polską gospodarkę - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Prawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisyPrawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisyCzytaj dalej

Jadwiga Emilewicz: w piątek kolejna decyzja

Minister rozwoju podkreśliła, że rząd nie podaje konkretnych terminów odmrażania gospodarki, ponieważ każdy etap kończy się ewaluacją, za która odpowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Ten pierwszy etap rozpoczynamy jutro (poniedziałek - przyp. red.), jego ewaluacji dokona pan minister Szumowski w kolejny piątek. Jeśli wzrost zachorowań nie będzie postępował, jeśli ta krzywa wzrostu nie podniesie się zbyt gwałtownie, wówczas kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu - mówiła w Polsat News Jadwiga Emilewicz.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Poszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachować

Francuscy naukowcy oniemieli. Statystyki zakażeń mogą zaskoczyć palaczyFrancuscy naukowcy oniemieli. Statystyki zakażeń mogą zaskoczyć palaczyCzytaj dalej

- Każdy następny (etap) już w sposób znaczący podniesie liczbę interakcji między nami, dlatego będzie trwał nie mniej niż dwa tygodnie, bo tak jak też widzimy w programach odmrażania czeskich, niemieckich, austriackich - one są co dwa tygodnie, bo mniej więcej dwa tygodnie trwa wykluwanie się, rozwój wirusa w naszym organizmie i ten moment, kiedy zaczynamy zarażać - tłumaczy Jadwiga Emilewicz.

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że pierwsza ewaluacja po tygodniu i kolejne, jeśli ścieżka wzrostu zachorowań nie będzie gwałtowna, co dwa tygodnie z możliwością zaciągnięcia hamulca - zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz: trwają rozmowy na temat wyższego zasiłku

Jadwiga Emilewicz została też zapytana o to, czy rząd planuje zamrożenie płacy minimalnej. Minister rozwoju odparła, że "dziś płaca minimalna wynosi 2600 zł i na razie nie trwają pracę nad jej zmianą".

- Z całą pewnością rozmawiamy, ponieważ już widzimy, że koniec ubiegłego miesiąca przyniósł wzrost poziomu bezrobocia do 6 proc. i z całą pewnością mamy dzisiaj rekordowo niski zasiłek dla bezrobotnych - nieco ponad 700 zł - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier potwierdziła też, że trwają rozmowy na temat zwiększenia zasiłku i że taką propozycję sama zamierza przedstawić w projekcie ustawy.

Polacy złapią się za kieszenie. Wspólnoty i spółdzielnie biją na alarm, szykują się spore podwyżkiPolacy złapią się za kieszenie. Wspólnoty i spółdzielnie biją na alarm, szykują się spore podwyżkiCzytaj dalej

Minister rozwoju stwierdziła, że prawdopodobnie będzie to kwota w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1200-1300 zł brutto. - Jeśli zakładamy, że stopa bezrobocia do końca roku wynieść nawet 10 proc., to ten zasiłek musi być taki, żeby pozwolić Polakom po prostu przeżyć - oceniła Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier poinformowała również, że w nadchodzącym tygodniu rząd przedstawi propozycję pomocy dla samorządów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Senat pracuje nad wyborami przez Internet? Posłanka zdradziła najnowsze plany
  2. Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dyrektor WHO wskazał kolejny obszar, który już niedługo może stać się epicentrum pandemii. Fatalne doniesienia
Świadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoŚwiadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News