BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Emilewicz: W piątek rząd podejmie ważną decyzję. Od niej zależą nadchodzące tygodnie

20 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że minister zdrowia Łukasz Szumowski dokona ewaluacji pierwszego etapu łagodzenia restrykcji w piątek. - Jeśli wzrost zachorowań nie będzie postępował, kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu - stwierd

Jadwiga Emilewicz o odmrażaniu gospodarki

Rząd ogłosił czterostopniowy plan odmrażania gospodarki. Od 20 kwietnia zniesiono część obostrzeń związanych z handlem i przemieszczania się. Jednak rząd nie podał terminów realizacji kolejnych etapów planu. Zapytana w Polsat News o tę kwestię Jadwiga Emilewicz odparła, że "podaliśmy konkretne etapy i myślę, że to jest teraz najistotniejsze".

- Nie podajemy dat, ponieważ jak być może państwo zauważyli, my odmrażamy naszą gospodarkę nieco wcześniej niż Austria, Niemcy czy Czechy. U nas pierwsze przypadki pojawiły się dwa, trzy tygodnie później niż w tych krajach, a pomimo to decydujemy się bardzo ostrożnie, ale jednak uruchamiać powoli polską gospodarkę - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz: w piątek kolejna decyzja

Minister rozwoju podkreśliła, że rząd nie podaje konkretnych terminów odmrażania gospodarki, ponieważ każdy etap kończy się ewaluacją, za która odpowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Ten pierwszy etap rozpoczynamy jutro (poniedziałek - przyp. red.), jego ewaluacji dokona pan minister Szumowski w kolejny piątek. Jeśli wzrost zachorowań nie będzie postępował, jeśli ta krzywa wzrostu nie podniesie się zbyt gwałtownie, wówczas kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu - mówiła w Polsat News Jadwiga Emilewicz.

- Każdy następny (etap) już w sposób znaczący podniesie liczbę interakcji między nami, dlatego będzie trwał nie mniej niż dwa tygodnie, bo tak jak też widzimy w programach odmrażania czeskich, niemieckich, austriackich - one są co dwa tygodnie, bo mniej więcej dwa tygodnie trwa wykluwanie się, rozwój wirusa w naszym organizmie i ten moment, kiedy zaczynamy zarażać - tłumaczy Jadwiga Emilewicz.

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że pierwsza ewaluacja po tygodniu i kolejne, jeśli ścieżka wzrostu zachorowań nie będzie gwałtowna, co dwa tygodnie z możliwością zaciągnięcia hamulca - zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz: trwają rozmowy na temat wyższego zasiłku

Jadwiga Emilewicz została też zapytana o to, czy rząd planuje zamrożenie płacy minimalnej. Minister rozwoju odparła, że "dziś płaca minimalna wynosi 2600 zł i na razie nie trwają pracę nad jej zmianą".

- Z całą pewnością rozmawiamy, ponieważ już widzimy, że koniec ubiegłego miesiąca przyniósł wzrost poziomu bezrobocia do 6 proc. i z całą pewnością mamy dzisiaj rekordowo niski zasiłek dla bezrobotnych - nieco ponad 700 zł - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier potwierdziła też, że trwają rozmowy na temat zwiększenia zasiłku i że taką propozycję sama zamierza przedstawić w projekcie ustawy.

Minister rozwoju stwierdziła, że prawdopodobnie będzie to kwota w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1200-1300 zł brutto. - Jeśli zakładamy, że stopa bezrobocia do końca roku wynieść nawet 10 proc., to ten zasiłek musi być taki, żeby pozwolić Polakom po prostu przeżyć - oceniła Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier poinformowała również, że w nadchodzącym tygodniu rząd przedstawi propozycję pomocy dla samorządów.

Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >