Benjamin Netanjahu w Budapeszcie
pikist.com
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Września 2020

Powtórka z rozrywki. Pierwsze państwo wprowadza drugi ścisły lockdown

W Izraelu atmosfera jest napięta. Po fali licznych protestów liczba zachorowań wzrosła tak bardzo, że rząd zdecydował się na kolejny lockdown. Czy to zwiastun powrotu zamrożenia gospodarki także w innych krajach?

Lockdown w Izraelu

Prezydent Izraela Benjamin Netanjahu podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu lockdownu w państwie. Po licznych falach protestów, które miały miejsce w ostatnim czasie w Izraelu, liczba zachorowań gwałtownie wzrosła - do 4000 przypadków dziennie.

Data wprowadzenia nowych, bardzo restrykcyjnych obostrzeń jest tak samo bolesna dla Izraelczyków, co kluczowa, by zatrzymać stale rosnącą liczbę zakażeń. Od piątku, czyli w dzień poprzedzający święto Rosz Haszana - judaistyczny Nowy Rok w Izraelu zamknięte zostaną szkoły, centra handlowe, hotele i restauracje. Zakupy będzie można zrobić jedynie w aptekach i supermarketach. Zezwolono na pracę w biurach i urzędach, o ile nie dochodzi w nich do bezpośredniego kontaktu z klientem.

Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzejNad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzejCzytaj dalej

W pomieszczeniach nie będzie mogło przebywać więcej niż 10 osób, a na zewnątrz gromadzić się będą mogły maksymalnie 20-osobowe grupy. Izraelczycy nie będą mogli oddalać się na dystanse większe niż 500 metrów od domu, chyba że dojeżdżają do pracy.

Prezydent Izraela w obliczu ostrej krytyki

Przed decyzją o wprowadzeniu ponownego lockdownu przez Izrael przeszła fala protestów. Izraelczycy protestowali przeciwko urzędującemu prezydentowi w związku z działaniami podejmowanymi w czasie epidemii i faktem, że Binjamin Netanjahu jest w tej chwili sądzony za korupcję, podaje The Guardian.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Z początku chwalono decyzje izraelskiego rządu o szybkim wprowadzeniu pierwszego lockdownu, jednak później ostro skrytykowano go za zbyt gwałtowne i szybkie odmrażanie gospodarki. Według izraelskiego ministerstwa finansów nowy lockdown znacznie obciąży państwowy budżet. Na ten cel planuje się przeznaczyć ponad 6,5 mld szekli, czyli ok. 7 mld zł.

Spadek z 59. na 77. miejsce. Polska w rankingu wolności gospodarczej między Serbią i KirgistanemSpadek z 59. na 77. miejsce. Polska w rankingu wolności gospodarczej między Serbią i KirgistanemCzytaj dalej

Wiem, że podejmowane kroki to wysoka cena dla nas wszystkich - przyznał Netanjahu - nie będą to święta jakie do tej pory znaliśmy. Z pewnością nie uda nam się świętować z naszymi dalszymi rodzinami - dodał.

Decyzja prezydenta Izraela spotkała się ze sprzeciwem ze strony ministra ds. mieszkalnictwa, Yaakova Litzmana, byłego ministra zdrowia, który w niedzielę złożył rezygnację. Lider ultraortodoksyjnej partii potępił wprowadzanie tak restrykcyjnych obostrzeń w trakcie świąt.

Pracownicy sektoru usług, m.in. właściciele firm, czy restauratorzy zapowiadają, że zignorują rządowe zasady lub całkowicie zbankrutują.

WHO przekazało tragiczne informacje. Sytuacja wymyka się spod kontroliWHO przekazało tragiczne informacje. Sytuacja wymyka się spod kontroliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Tłumy na ulicach Mińska. Już ćwierć tysiąca zatrzymanychTłumy na ulicach Mińska. Już ćwierć tysiąca zatrzymanychCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News