BiznesINFO.pl
Euro

Domena publiczna

Innovation Coach — wprowadź innowacje w swojej firmie i sięgnij po unijne dotacje

10 Listopada 2022

Autor tekstu:

Materiał Partnera

Na innowacje w przedsiębiorstwach Unia Europejska w latach 2021-2027 przekazała prawie 8 mld euro w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Ponad połowa pieniędzy FENG przeznaczona będzie dla przedsiębiorców, którzy planują innowacje  i projekty badawczo-rozwojowe. Duża pula pieniędzy aż prosi się, by z niej skorzystać, a w tym polskim przedsiębiorcom pomóc może usługa informacyjna Innovation Coach.

Do kogo kierowane są usługi Innovation Coach 

Innovation Coach powinno Cię zainteresować, jeżeli: 

  • chcesz prowadzić prace badawczo-rozwojowe, ale nie wiesz jak ten proces rozpocząć oraz nie masz doświadczenia w pozyskiwaniu środków na działania B+R+I 

  • masz działalność zarejestrowaną w Polsce

  • nie masz jeszcze pomysłu na  innowacje, potrzebujesz by ktoś cię pokierował i naprowadził na ścieżkę rozwoju w oparciu o B+R+I

Jak działa Innovation Coach

Wyspecjalizowany ekspert z IC podpowie i pomoże  wygenerować pomysł na innowacje w  przedsiębiorstwie.

Praca z coachem opiera się na dogłębnej analizie możliwości firmy do zastosowania prac badawczo-rozwojowych. 

Działanie Innovation Coach krok po kroku

Krok 1: Firmie przydzielany jest ekspert-Coach. Coach dobierany jest pod kątem profilu działalności firmy. Eksperci IC to pracownicy naukowi, branżowcy, osoby na co dzień zajmujące się wdrażaniem innowacji, prowadzeniem prac B+R i oceną wniosków o dofinansowanie. 

Krok 2: Coach dokonuje analizy potrzeb i możliwości przedsiębiorcy, ocenia potencjał i zasoby. Wszystko po to, aby usługa była możliwie w największym stopniu skrojona na potrzeby przedsiębiorcy.  Następnie podsumowuje otoczenie gospodarcze oraz mocne i słabe strony firmy, aby potem przejść do wspólnego znalezienia pomysłu na innowacje z B+R z uwzględnieniem specyfiki działalności przedsiębiorstwa 

Krok 3: Wynikiem współpracy z ekspertem jest opracowanie przez eksperta indywidualnych rekomendacji dla firmy zawierających wypracowany wspólnie z przedsiębiorcą pomysł na innowację, jak również wskazanie sposobu jej sfinansowania z wykorzystaniem

funduszy europejskich

.

O tym jak wygląda współpraca z przedsiębiorstwem, które skorzysta z usług Innovation Coach opowiada ekspert IC, dr hab. Joanna Trafiałek z SGGW: - Współpraca z firmą musi być rzeczowa, szczera i poufna. Coach dzwoni do przedsiębiorcy, umawia spotkanie/rozmowę, zbiera informacje od przedsiębiorcy, na tej podstawie projektuje ścieżkę innowacyjnych produktów, dyskutuje z przedsiębiorcą, wyjaśnia znaki zapytania i pisze raport.

Ekspert rozprawia się również z najczęstszymi mitami panującymi wśród przedsiębiorców zgłaszających się do IC: ― Najczęstszym mitem jest przekonanie przedsiębiorców, że to, co wytwarzają nie nadaje się jako baza do innowacyjności. A z drugiej strony są też i tacy przedsiębiorcy, którzy myślą, że jak napiszą wniosek na produkt, który już istnieje na rynku, a oni go do tej pory nie wytwarzali, to otrzymają dofinansowanie — tłumaczy dr hab. Joanna Trafiałek.

Innovation Coach na przykładach

Aby lepiej zrozumieć sposób działania IC, najlepiej odnieść się do konkretnych firm, które skorzystały z pomocy wykwalifikowanych ekspertów.

Jednym z przedsiębiorstw, które zdecydowały się skorzystać z usług IC jest firma IMET zajmująca się sprzedażą elektronarzędzi i narzędzi w kanale e-commerce. Profil działalności firmy powoduje, że nie jest ona naturalnym kandydatem do otrzymania unijnych funduszy, dlatego zdecydowała się na skorzystanie z pomocy Innovation Coach. 

- Usługa Innovation Coach zawiera szereg elementów, które stanowią wartość dla przedsiębiorstw. Fundamentem jest doskonała organizacja przedsięwzięcia, dzięki której łatwo jest się odnaleźć w projekcie firmom, które nie wypracowały jak dotąd doświadczeń w zakresie udziału w inicjatywach o podobnym charakterze. Ważnym elementem usługi są szkolenia on-line, dedykowane uczestnikom, których tematyka jest zróżnicowana i dotyczy rozmaitych tematów okołobiznesowych. Pozwala to zdobywać nową wiedzę, wymieniać się doświadczeniami i poszerzać perspektywę. Z naszego punktu widzenia najistotniejsza jednak była bezpośrednia praca z coach’em. Mieliśmy przyjemność pracować z doświadczonym naukowcem Politechniki Warszawskiej, który pomógł nam wypracować unikalne i innowacyjne rozwiązania dla naszego projektu, które zwiększały szanse na uzyskanie dotacji, ale co najważniejsze sprawiały, że realizacja projektu zyskiwała nową wartość i potencjał na wypracowanie istotnych przewag konkurencyjnych — mówi przedstawiciel IMET.

Firma IMET podzieliła się również procesem szukania odpowiednich rozwiązań z kwalifikowanym coachem IC: - Jesteśmy przedsiębiorstwem o charakterze handlowym, co wydaje się pozornie mało innowacyjnym biznesem jednak od lat rozwijamy sprzedaż e-commerce, zarządzanie na podstawie danych, a także łączymy sprzedaż w kanałach B2B oraz B2C, co wymaga zarządzania w sposób dynamiczny. W ostatnich latach łatwiej jest uzyskać dotacje w sektorze produkcyjnym jednak dzięki ciężkiej pracy udało nam się wraz z coach’em opracować koncepcję innowacji w handlu dającą realną wartość, co wydaje się sukcesem samym w sobie. Nie jest to jednak nasz ostatni krok – planujemy w nieodległej przyszłości złożyć wniosek o dofinansowanie.

Współpracę z Innovation Coach docenia również firma FeelBear produkująca pluszaki, z możliwością spersonalizowania głosu. Przedstawiciele firmy potwierdzają, że ścieżka opracowana przez IC pozwoliła przejść od idei do profesjonalnego opracowania.

- Praca z przydzielonym nam Coachem odbyła się w idealnym czasie w rozwoju naszej firmy. Poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi mentoringowych, zadawanie pytań z pozycji obserwatora i eksperta w zakresie Innowacji, nasz pomysł, produkt oraz dalszy jego rozwój został ułożony w strategiczny plan — mówi Sylwia Domagała z FeelBear. 

- Dotychczas złożyliśmy jeden wniosek o dofinansowanie z Funduszy Europejskich i osiągnęliśmy bardzo wysokie noty. Planujemy w najbliższej przyszłości składać wnioski o dofinansowanie. Dodatkowo wchodzimy w rozmowy z zagranicznymi partnerami akademickimi i instytucjonalnymi do utworzenia konsorcjum i przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Równocześnie bierzemy pod uwagę możliwość wejścia z kapitałem funduszu inwestycyjnego, aby dynamicznie rozwijać projekt — przyznaje przedstawicielka FeelBear. 

- Polecamy każdemu młodemu biznesowi ścieżkę Innovation Coach — konkluduje Sylwia Domagała. 

O świetnych efektach pracy z Innovation Coach mówi również dr Agata Szczeszak, założyciel i prezes zarządu firmy Lumekko zajmująca się projektowaniem oraz produkowaniem zabezpieczeń świetlnych, które zabezpieczają dokumenty przechowywane cyfrowo: Udział w programie Innovation Coach był ważnym etapem na początku działalności start-upu Lumekko. Doskonale dobrany coach, jego fachowe doradztwo i przy tym specjalistyczna wiedza okazały się cennym drogowskazem w dalszym rozwoju biznesu.

Zalety usługi Innovation Coach

Przykłady podane powyżej powinny przekonać już nawet największych sceptyków. Usługa świadczona jest przez wysokiej klasy ekspertów, którzy dołożą wszelkich starań, aby znaleźć szereg odpowiednich rozwiązań dla rodzaju działalności, jaki prowadzi przedsiębiorstwo. Innovation Coach daje więc możliwość skorzystania z pomysłów dostosowanych dokładnie do przedsiębiorstwa, które zgłasza się do projektu.

Należy również pamiętać, że z usługi IC, która pomoże wprowadzić innowacje w firmie i sięgnąć po fundusze unijne można skorzystać całkowicie bezpłatnie. Jest to świetny sposób na wykorzystanie np. wyników prac badawczo-rozwojowych do powiększenia zysków firmy. 

- Nasz profil działalności tj. fakt, że jesteśmy firmą handlową, sprawia, że nie jesteśmy w grupie tych firm, które mają preferencje w ubieganiu się o unijne fundusze. Super jest to, że instytucja publiczna stworzyła taką usługę, która i nam pomoże w opracowaniu innowacyjnego rozwiązania i mamy możliwość po unijne pieniądze sięgnąćmówi przedstawiciel firmy IMET, która zdecydowała się skorzystać z usługi IC. 

Absolwenci programu IC mają dodatkowe możliwości

Warto również wiedzieć, że dla tzw. absolwentów IC czyli firm, które skorzystały z usługi i wdrażają rekomendacje ekspertów przewidziana, została wydzielona pula pieniędzy w programie FENG na wdrożenie pierwszych prac B+R (inicjatywa INNOSTART). 

Będą  to dotacje na wdrażanie pierwszych działań badawczo-rozwojowych w tych firmach, które opracowały swój pomysł we współpracy z ekspertem Innovation Coach.

Dr hab. Joanna Trafiałek zachęca przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na skorzystanie z usług Innovation Coach: - Przedsiębiorcy nie mają nic do stracenia, gdy współpracują z programem IC. Nikt im nie narzuci planu rozwoju firmy, a zawsze mogą zweryfikować swoje postrzeganie własnych produktów i znaleźć ścieżki ich doskonalenia. Każdy Coach, to specjalista danej branży — jest to okazja do bezpłatnych konsultacji i zapoznania się z możliwościami doskonalenia firmy.

UE pasek logotypy

Tagi:

Materiał PartneraAutor

Materiały od naszych Partnerów

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >