Ile zarabia premier Mateusz Morawiecki?
Facebook/Kancelaria Premiera/Krystian Maj
Autor Maria Glinka - 14 Maja 2020

Ile zarabia premier Mateusz Morawiecki? Znalezienie informacji o jego zarobkach jest wyjątkowo trudne

Ile zarabia premier Mateusz Morawiecki? Na pytanie nurtujące wielu Polaków na próżno szukać odpowiedzi w Centrum Informacyjnym Rządu.

Ile zarabia premier Mateusz Morawiecki?

Na pytanie, ile zarabia premier Mateusz Morawiecki, nie łatwo znaleźć odpowiedź. Portal konkret24.tvn24.pl dwukrotnie zgłaszał się z prośbą o te dane do Centrum Informacyjnego Rządu. Bezskutecznie.

Jedyne informacje, jakie przekazało CIR, to zapisy ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Biedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćBiedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćCzytaj dalej

Trzy elementy składowe pensji rządzących

Z dokumentów wynika, że na pensję najwyższych włodarzy państwa składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny. Wartości tych dwóch elementów różnią się w zależności od piastowanej funkcji. Premier Polski cieszy się najwyższymi przelicznikami – mnożnik wynagrodzenia zasadniczego wynosi 6,2, a dodatku funkcyjnego 2,0. Identyczne wartości przysługują tylko dla Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu.

Jednak na łączną kwotę miesięcznego wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe składa się również tzw. dodatek za wysługę lat w wysokości od 5 do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Ta wartość jest wyznaczana „w sposób indywidualny w oparciu o analizę dokumentów potwierdzających staż pracy” – oznajmiło CIR.

Wyliczenia według zasad wskazanych przez CIR

Wskazanie jedynie mnożników przez CIR „nie jest tożsame z podaniem jej wysokości”, a samodzielne wyliczenie miesięcznej pensji nie jest możliwe ze względu na brak wiedzy o stażu pracy – ocenił Krzysztof Izdebski, z Fundacji ePaństwo, która działa na rzecz jawności i przejrzystości życia publicznego w Polsce.

Jednak pewnych wyliczeń dokonał portal konkret24.tvn24.pl. Wynika z nich, że jeśli przyjmiemy za kwotę bazową 1 789,42 zł, która została ustalona w ustawie budżetowej na 2019 r. to miesięczne wynagrodzenie premiera powinno wynosić 14 673,24 zł (6,2 x 1 789,42 = 11 094,40 zł wynagrodzenia zasadniczego, 2,0 x 1 789,42 = 3 578,84 zł dodatku funkcyjnego).

Wysługa lat zwiększa miesięczne zarobki

Jednak są to wyliczenia niepełne, ponieważ brakuje informacji na temat wysługi lat Mateusza Morawieckiego. Takie dane są znane np. w przypadku wiceszefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Bogdana Sakowicza. Zgodnie z prezydenckim rozporządzeniem osoba na tym stanowisku otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości czterokrotności kwoty bazowej. W przypadku dodatku funkcyjnego mnożnik wynosi 1,2. Daje to łącznie 9,3 tys. zł brutto. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że Sakowicz ma ponad 20-letni staż pracy, należy doliczyć 20 proc. dodatek stażowy, co przekłada się na 10,7 tys. zł w skali miesiąca. W oświadczeniu majątkowym z 2018 r. Sakowicz zadeklarował dochód z CBA o wartości 378 551 zł, czyli miesięcznie 31 tys. zł - trzy razy więcej niż wskazywałyby na to wyliczenia, na które powołuje się CIR.

Podobnie wygląda sytuacja w kontekście miesięcznych zarobków szefa NBP Adama Glapińskiego, który również ma 20-letni staż pracy. Wyliczenia oparte o mnożniki CIR sugerują, że zarabia 16,9 tys. zł. Okazuje się, że w rzeczywistości Glapiński inkasuje ponad 59 tys. zł w skali miesiąca. Skąd taka duża różnica skoro wynagrodzenie prezesa NBP określa ustawa wspomniana przez CIR? Wszystko dlatego, że ostatecznie o wysokości zarobków szefa NBP decyduje zarząd banku.

Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówBon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Jurek Owsiak i WOŚP zostali oszukani. Chodzi o zakup sprzętu medycznego

Holenderskie wyliczenia wskazują na wyższe kwoty

Te dwa przykłady pozwalają podejrzewać, że i pensja premiera zdecydowanie odbiega od liczb, które wynikają z mnożników podanych przez CIR. To, ile zarabia Mateusz Morawiecki pozostaje nadal jedynie w sferze domysłów.

Inną kwotę podaje również holenderska fundacja Wagenindicator Foudation, która zajmuje się porównywaniem zarobków w poszczególnych państwach. Analitycy szacują, że miesięczne wynagrodzenie Mateusza Morawieckiego to 17 tys. zł. Według ich wyliczeń prezydent Francji Emmanuel Macron zarabia w skali miesiąca 15,1 tys. euro (64,3 tys. zł), a kanclerz Niemiec Angela Merkel – 28,5 tys. euro (121,4 tys. zł).

Boisz się, że pracodawca wyśle cię na przymusowy urlop? Może to zrobić w dwóch konkretnych sytuacjachBoisz się, że pracodawca wyśle cię na przymusowy urlop? Może to zrobić w dwóch konkretnych sytuacjachCzytaj dalej

Co z przejrzystością zarobków polityków?

Na konieczność transparentności co do wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zwracała uwagę sama ekipa rządząca jeszcze w październiku 2017 r. Wtedy to powstał projekt ustawy o jawności życia publicznego autorstwa PiS.

Jej celem miało być "wzmocnienie transparentności życia publicznego w Polsce, a także mechanizmów kontroli społecznej nad władzami". Projekt zakładał obowiązek składania oświadczeń majątkowych od ok. 150 kategorii osób. Jednak zapisy ustawy spotkały się z dużą krytyką. Wobec niejasności co do tego, kto miałby dokonywać weryfikacji majątkowej, rząd PiS postanowił przerwać prace nad projektem ustawy.

Temat jawności majątkowej powrócił wraz z publikacją na łamach Gazety Wyborczej, w której dziennikarze lustrowali majątek Morawieckiego i jego żony. W tej sprawie zabrał głos wicepremier Jacek Sasin, który wyznał, że „my jako partia zawsze głosiliśmy potrzebę jawności, zresztą tego typu projekty zgłaszaliśmy również w przeszłości, one były wtedy bardzo mocno krytykowane przez opozycję". Jego zdaniem powrót do debaty nad projektem ustawy o jawności życia publicznego nie jest wykluczony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro rząd zniesie kolejne obostrzenia. RMF FM podało jakie. Świetna wiadomość
  2. Proste sposoby na oczyszczenie organizmu. Warto je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wielka zmiana o północy. Pierwsze granice zostały otwarte
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News