BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile trzeba przepracować żeby dostać emeryturę?

31 Stycznia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ile trzeba przepracować żeby dostać emeryturę? To pytanie, które zadają sobie prawie wszyscy, i na które trudno otrzymać jednoznaczną odpowiedź. Szczególnie na tle ekspresowych zmian, wprowadzanych przez każdy kolejny rząd, i widma bankructwa ZUS-u, który

Ile trzeba przepracować żeby dostać emeryturę? Na tak postawione pytanie odpowiedzieć można… że wystarczy jeden dzień. W praktyce kwestia stażu pracy, po jakim wypłacane jest świadczenie, jest materią znacznie bardziej złożoną. Nasze emerytury warunkowane są przez cały szereg czynników, które warto sobie wyjaśnić, nim odpowiemy na postawione wcześniej pytanie.

W jakim wieku można przejść na emeryturę?

Obecnie wiek emerytalny wynosi odpowiednio - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie oznacza to oczywiście, że każdy 65-latek i 60-latka ze świadczenia zaczynają korzystać. Wspomnieć wystarczy o beneficjentach tzw. emerytury pomostowej, czyli osobach urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, wykonujących pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, w pełnym wymiarze czasu.

Do grupy tej zaliczyć można maszynistów pojazdów trakcyjnych, członków zespołów ratownictwa medycznego czy, o czym często mówi się w kontekście limuzyn rządowych, kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

Na wcześniejszą emeryturę przejść mogą również nauczyciele. Panie już wieku 55, a panowie 60 lat. Choć w teorii rozwiązanie to jawić się może, jako należna ulga dla osób wykonujących ten trudny, i często nisko płatny zawód, w praktyce, obłożone jest ono wieloma obostrzeniami. Chcący przejść na wcześniejszą emeryturę nauczyciele zobligowani są m.in. do wykazania się konkretnym stażem pracy i nie mogą korzystać z OFE.

Ile trzeba przepracować żeby dostać emeryturę? Nie wszystkie zawody cieszą się ulgami

Osoby niepracujące w żadnym z wymienionych wcześniej zawodów, na emeryturę przejść mogą po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Teoretycznie zmuszone są udokumentować jakikolwiek okres ubezpieczenia i rozwiązania stosunku pracy. Oznacza to, że wymagany staż pracy nie jest tutaj z góry narzucony.

W praktyce wszystko wygląda inaczej. Powszechnie wiadomo, że dłuższy staż pracy, owocuje wyższym świadczeniem. Dziś tysiące Polek i Polaków otrzymuje emerytury w wysokości paruset złotych, ze względu na niską ilość odłożonych składek. Problem ten postanowiono chociaż częściowo zlikwidować dzięki wprowadzeniu emerytury minimalnej.

Emerytura minimalna: ile lat pracy należy przepracować?

Aby rozwiązać problem niskich świadczeń, ustanowiono emeryturę minimalną. Jakkolwiek nie oceniać tego państwowego działania, warto wiedzieć na jakich funkcjonuje zasadach.

Dziś emerytura minimalna wynosi dokładnie 1000 zł. Najważniejszy warunek, jaki należy spełnić, aby ją otrzymać, to staż pracy. W przypadku kobiet został on obniżony do 20 lat pracy. Wcześniej, do 1 października 2017 roku, był o dwa lata dłuższy. Panowie, aby otrzymać emeryturę minimalną wykazać się muszą z kolei 25-letnim stażem pracy.

Nie wszyscy pozostają jednak zainteresowani emeryturą w wysokości 1000 zł. Dla wielu osób jest to kwota głodowa, nie pozwalająca na zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb.

Tagi:

pracaemerytura

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >