BiznesINFO.pl
Wszystko wskazuje na to, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się

Pxhere

Igrzyska Olimpijskie w Tokio: zapadła ostateczna decyzja. Jedni oburzeni, inni uradowani

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Co z tegorocznymi letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio? Jak poinformował szef komitetu organizacyjnego igrzysk w stolicy Japonii, impreza odbędzie się bez względu na to, w jakim kierunku rozwinie się pandemia koronawirusa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy Igrzyska Olimpijskie w Tokio się odbędą

  • Na kiedy zaplanowano ich termin

  • Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Japonii

Igrzyska Olimpijskie odbędą się?

Ubiegły rok to ciężki czas dla kibiców sportowych. Z powodu pandemii zdecydowano o przełożeniu o rok zarówno Mistrzostw Europy w piłce nożnej, a także letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Nie tylko fani sportu mieli wówczas nadzieję, że do tego czasu świat poradzi sobie z koronawirusem i będzie on już tylko wspomnieniem. Dziś wiemy jednak, że wirus zniknąć nie chce i konia z rzędem temu, kto będzie w stanie przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądać latem, gdy obie imprezy mają się odbyć.

Wszystko wskazuje jednak na to, że niezależnie od sytuacji epidemicznej za około pół roku o tej porze będziemy mogli śledzić zmagania sportowców podczas igrzysk, które tym razem odbędą się w stolicy Japonii. Zapowiedział to – jak podaje za AFP Polsat News – szef komitetu organizacyjnego Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio Yoshiro Mori.

- Będziemy organizować igrzyska niezależnie od rozwoju sytuacji pandemicznej - miał powiedzieć Mori, podkreślając, że ściśle współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, aby przeprowadzić letnią imprezę.

Zapowiedź ta z pewnością ucieszy wielu kibiców. Z drugiej jednak strony organizacja wydarzenia tej rangi w obecnych czasach to ogromne ryzyko. Tym bardziej, że blisko miesiąc temu władze Japonii ogłosiły stan wyjątkowy m.in. w Tokio w związku ze wzrostem nowych zakażeń koronawirusem.

Decyzja w tej sprawie została ogłoszona 7 stycznia i według pierwotnych planów stan wyjątkowy ma obowiązywać do 7 lutego. Wprowadzone restrykcje, jak zauważa powołując się na japońską agencję prasową Kyodo Polsat News, mają pozwolić na użycie bardziej stanowczych środków w walce z pandemią.

W liczącej ponad 126 mln mieszkańców Japonii od początku pandemii na koronawirusa zachorowało prawie 400 tys. osób, zaś prawie 6 tys. osób zmarło (o tym, że wraz z falą pandemii w Japonii nastąpiła fala samobójstw przeczytasz TUTAJ). Dla porównania w 38 milionowej Polsce zakażonych zostało ponad 1,5 mln osób, a liczba zgonów przekracza 37 tys.

Igrzyska Olimpijskie za 5 miesięcy

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio planowo mają rozpocząć się 23 lipca, a ich zakończenie planowane jest na 8 sierpnia. O cierpliwość w związku z igrzyskami w stolicy Japonii apelował w zeszłym tygodniu przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

 - Prosimy tylko o cierpliwość, zrozumienie. Jest za wcześnie, żeby o czymkolwiek decydować - powiedział Bach po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, cytowany przez Polsat News.

Przypomnijmy, że ostatnie letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się latem 2016 roku w Rio de Janeiro. Zakończyły się one dla Polaków zdobyciem 11 medali w tym 6 brązowych, 3 srebrnych, a także dwóch złotych.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >