Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Igrzyska Olimpijskie w Tokio: zapadła ostateczna decyzja. Jedni oburzeni, inni uradowani
Radosław Święcki
Radosław Święcki 02.02.2021 01:00

Igrzyska Olimpijskie w Tokio: zapadła ostateczna decyzja. Jedni oburzeni, inni uradowani

Wszystko wskazuje na to, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się
Pxhere

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy Igrzyska Olimpijskie w Tokio się odbędą

  • Na kiedy zaplanowano ich termin

  • Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Japonii

Igrzyska Olimpijskie odbędą się?

Ubiegły rok to ciężki czas dla kibiców sportowych. Z powodu pandemii zdecydowano o przełożeniu o rok zarówno Mistrzostw Europy w piłce nożnej, a także letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Nie tylko fani sportu mieli wówczas nadzieję, że do tego czasu świat poradzi sobie z koronawirusem i będzie on już tylko wspomnieniem. Dziś wiemy jednak, że wirus zniknąć nie chce i konia z rzędem temu, kto będzie w stanie przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądać latem, gdy obie imprezy mają się odbyć.

Wszystko wskazuje jednak na to, że niezależnie od sytuacji epidemicznej za około pół roku o tej porze będziemy mogli śledzić zmagania sportowców podczas igrzysk, które tym razem odbędą się w stolicy Japonii. Zapowiedział to – jak podaje za AFP Polsat News – szef komitetu organizacyjnego Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio Yoshiro Mori.

- Będziemy organizować igrzyska niezależnie od rozwoju sytuacji pandemicznej - miał powiedzieć Mori, podkreślając, że ściśle współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, aby przeprowadzić letnią imprezę.

Zapowiedź ta z pewnością ucieszy wielu kibiców. Z drugiej jednak strony organizacja wydarzenia tej rangi w obecnych czasach to ogromne ryzyko. Tym bardziej, że blisko miesiąc temu władze Japonii ogłosiły stan wyjątkowy m.in. w Tokio w związku ze wzrostem nowych zakażeń koronawirusem.

Decyzja w tej sprawie została ogłoszona 7 stycznia i według pierwotnych planów stan wyjątkowy ma obowiązywać do 7 lutego. Wprowadzone restrykcje, jak zauważa powołując się na japońską agencję prasową Kyodo Polsat News, mają pozwolić na użycie bardziej stanowczych środków w walce z pandemią.

W liczącej ponad 126 mln mieszkańców Japonii od początku pandemii na koronawirusa zachorowało prawie 400 tys. osób, zaś prawie 6 tys. osób zmarło (o tym, że wraz z falą pandemii w Japonii nastąpiła fala samobójstw przeczytasz TUTAJ). Dla porównania w 38 milionowej Polsce zakażonych zostało ponad 1,5 mln osób, a liczba zgonów przekracza 37 tys.

Igrzyska Olimpijskie za 5 miesięcy

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio planowo mają rozpocząć się 23 lipca, a ich zakończenie planowane jest na 8 sierpnia. O cierpliwość w związku z igrzyskami w stolicy Japonii apelował w zeszłym tygodniu przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

 - Prosimy tylko o cierpliwość, zrozumienie. Jest za wcześnie, żeby o czymkolwiek decydować - powiedział Bach po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, cytowany przez Polsat News.

Przypomnijmy, że ostatnie letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się latem 2016 roku w Rio de Janeiro. Zakończyły się one dla Polaków zdobyciem 11 medali w tym 6 brązowych, 3 srebrnych, a także dwóch złotych.