Grosze, bilon
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 7 Września 2019

Niedługo nasze portfele mogą być znacznie lżejsze. Wszystko przez planowaną reformę

Coraz głośniej zaczyna się robić wokół ewentualnej likwidacji groszy, które ciążą nie tylko w naszych portfelach, ale także rachunkom NBP. Koszt wyprodukowania jednego grosza jest pilnie strzeżony przez bank, chociaż najprawdopodobniej koszt produkcji 1 grosza jest większy niż właśnie 1 grosz. Z badania przeprowadzone przez Wirtualną Polskę wynika, że większość Polaków jest za wycofaniem z obiegu groszy.

Produkcja groszy jest coraz większa. Money.pl, które powołuje się na dane NBP pisze, że bank centralny produkuje coraz więcej groszy. W stosunku do innych monet jedno-, dwu- i pięciogroszówki stanowiły w II kwartale 2019 roku prawie 67,5 proc. wszystkich monet w obiegu. Produkcja tychże monet jest coraz większa z powodu ich znikania w wielu niewyjaśnionych okolicznościach. Zalegają w domach, na dnach torebek i plecaków, są wrzucane do fontany i innych miejsc, co stale obniża ich ilość w obiegu.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że za zaprzestaniem produkcji groszy jest aż 70% Polaków. Za dalszym funkcjonowaniem groszy w obiegu jest jedynie 17% ankietowanych.

Jeszcze więcej ankietowanych, bo aż 77% jest przeciwnych cenom typu 1,99 zł lub 1,59 zł. W przydaku zniknięcia monet jedno-, dwu- i pięciogroszowych takich cen musiałoby po prostu nie być.

Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatekMasz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatekCzytaj dalej

Koszt wyprodukowania jednego grosza można jedynie oszacować ze względu na tajemnicę. Według szacunków podawanych przez money.pl może to kosztować nawet 5 groszy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Dziewczyna przyszła z psem do weterynarza. Przechodząc obok recepcjonistki podała jej niewielki liścik, kobieta zareagowała błyskawicznie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News