Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Z gotówką możemy się niedługo pożegnać. W jednym europejskim kraju już planują jej wycofanie
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:55

Z gotówką możemy się niedługo pożegnać. W jednym europejskim kraju już planują jej wycofanie

Postulat wycofania gotówki z obiegu w Hiszpanii
Pixabay/Peggy_Marco

Gotówka coraz mniej popularna

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) postuluje stopniowe wycofywanie gotówki z perspektywą całkowitego wyeliminowania jej z obiegu. Ta koncepcja jest pokłosiem trudnego czasu pandemicznego lockdownu, kiedy to wielu obywateli Hiszpanii przestało wypłacać gotówkę i przestawiło się na bankowość elektroniczną przy użyciu cyfrowych środków płatniczych - pisze euractiv.pl.

Plan PSOE zakłada zmniejszenie płatności gotówkowych z 2,5 tys. do tysiąca euro. Jak dotąd, nie wskazano kiedy izba niższa parlamentu w Hiszpanii miałaby pochylić się nad propozycją ograniczenia użycia gotówki. Jednak PSOE podkreśla, że jest otwarta na dyskusję z innymi partiami na forum Komisji Finansów.

Hiszpania to nie jedyny kraj, który rozważa rezygnację z gotówki

Dyskusja na temat płatności gotówką to temat, który nie traci na aktualności na europejskim podwórku. Rezygnacja z namacalnych środków pieniężnych to stały punkt rozważań m.in. w Szwecji, Danii czy Finlandii. Szwecja postawiła na powolne wycofywanie gotówki z obiegu - z pieniędzy w tradycyjnej formie nie korzysta już większość oddziałów bankowych. Trzy lata temu obieg gotówki w Szwecji był najniższy spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

W 2018 r. duński rząd zamknął ostatnią mennicę, a właściciele sklepów i restauracji dysponują prawem odmowy przyjęcia gotówki od klienta. Czy Hiszpania pójdzie tym śladem? Okaże się w najbliższym czasie.