BiznesINFO.pl
Postulat wycofania gotówki z obiegu w Hiszpanii

Pixabay/Peggy_Marco

Z gotówką możemy się niedługo pożegnać. W jednym europejskim kraju już planują jej wycofanie

15 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Gotówka już niedługo odejdzie w zapomnienie? Koncepcję stopniowego wycofywania z obiegu fizycznego pieniądza forsują socjaliści, którzy stanowią główną siłę w Kongresie Deputowanych w Hiszpanii. Tamtejszy resort finansów zakłada zmniejszenie płatności got

Gotówka coraz mniej popularna

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) postuluje stopniowe wycofywanie gotówki z perspektywą całkowitego wyeliminowania jej z obiegu. Ta koncepcja jest pokłosiem trudnego czasu pandemicznego lockdownu, kiedy to wielu obywateli Hiszpanii przestało wypłacać gotówkę i przestawiło się na bankowość elektroniczną przy użyciu cyfrowych środków płatniczych - pisze euractiv.pl.

Plan PSOE zakłada zmniejszenie płatności gotówkowych z 2,5 tys. do tysiąca euro. Jak dotąd, nie wskazano kiedy izba niższa parlamentu w Hiszpanii miałaby pochylić się nad propozycją ograniczenia użycia gotówki. Jednak PSOE podkreśla, że jest otwarta na dyskusję z innymi partiami na forum Komisji Finansów.

Hiszpania to nie jedyny kraj, który rozważa rezygnację z gotówki

Dyskusja na temat płatności gotówką to temat, który nie traci na aktualności na europejskim podwórku. Rezygnacja z namacalnych środków pieniężnych to stały punkt rozważań m.in. w Szwecji, Danii czy Finlandii. Szwecja postawiła na powolne wycofywanie gotówki z obiegu - z pieniędzy w tradycyjnej formie nie korzysta już większość oddziałów bankowych. Trzy lata temu obieg gotówki w Szwecji był najniższy spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

W 2018 r. duński rząd zamknął ostatnią mennicę, a właściciele sklepów i restauracji dysponują prawem odmowy przyjęcia gotówki od klienta. Czy Hiszpania pójdzie tym śladem? Okaże się w najbliższym czasie.

Tagi:

pieniądzeHiszpania

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >