PHOTO: ARKADIUSZ ZIOLEK / EAST NEWS STERTA BANKNOTOW UKLADANYCH PRZEZ KILKORO LUDZI.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Marca 2020

Mamy drugi kraj na świecie po Chinach, który zdecydował się na odkażanie gotówki. Pierwszy w Europie

Gotówka jest odkażana nie tylko w Chinach, ale i na Węgrzech, przez Węgierski Bank Narodowy. Władze Węgier podjęły także decyzję o wprowadzeniu zakazu odwiedzin w szpitalach - informuje węgierski dziennik “Ripost”.

Gotówka odkażana na Węgrzech

Jak pisze “Ripost”, Węgierski Bank Narodowy codziennie izoluje i oczyszcza gotówkę o wartości kilku miliardów forintów. W artykule przytaczanym przez portal bankier.pl można przeczytać, że koronawirus może utrzymywać się na gotówce nawet przez kilka dni. Wcześniej informowała o tym Światowa Organizacja Zdrowia.

Według banku podjęte środki i nowoczesna technologia ograniczają do minimum ryzyko trafienia do obrotu skażonej gotówki. Banknoty są przechowywane przez co najmniej dwa tygodnie w specjalnych kontenerach, a następnie przepuszcza przez tunel o temperaturze 160-170 stopni.

Nie tylko gotówka. Zakazano odwiedzin w szpitalach

Oprócz tematu odkażania gotówki dziennik poruszał także sprawe zakazu odwiedzin w szpitalach i domach opieki, który został wprowadzony bezterminowo przez władze Węgier. Zdaniem dziennikarzy gazety w niektórych placówkach zakaz jest traktowany lżej, w niektórych obowiązuje w pełni. A decyzja o odwiedzinach i przyjmowaniu paczek jest w zasadzie zależna od personelu.

Niektórzy nie chcą się z tym pogodzić

Zakaz uniemożliwia ojcom uczestniczenie w narodzinach dziecka. Rodziny nie mogą też odwiedzać ciężko chorych pacjentów, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Niektórzy wkradają się na oddziały potajemnie, wychodząc z założenia, że “ograniczeń powinni przestrzegać inni, a im samym należy się wyjątek” - pisze dziennik.

Do tej pory na Węgrzech potwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Ze względu na epidemię odwołano obchody święta narodowego przypadające 15 marca z okazji wybuchu rewolucji węgierskiej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News