BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie wybieraj wszystkich pieniędzy z konta. Sprzedawca może nie przyjąć od Ciebie gotówki

5 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Sklepy bądź kawiarnie mają prawo odmówić przyjęcia płatności gotówką – potwierdza Ministerstwo Finansów.

Nie zapłacimy gotówką

W ostatnim czasie sklepy, kawiarnie czy bary sprzedające jedzenie na wynos – w związku z pandemią koronawirusa – coraz częściej odmawiają przyjmowania płatności gotówką. Tłumaczą to względami higienicznymi, co w praktyce oznacza obawę przed wirusem, który teoretycznie mógłby być przenoszony na banknotach bądź monetach.

Czy sklepy mają do tego prawo? Mają, ale pod jednym warunkiem. Klient powinien być wcześniej poinformowany, że w danym miejscu może zapłacić wyłącznie kartą.

- Jeśli informacja o akceptowanych przez przedsiębiorcę sposobach płatności umieszczona została w jego lokalu, w miejscu widocznym dla osób chcących skorzystać z oferowanych przez niego towarów lub usług, to takie zastrzeżenie można uznać za wiążące dla stron umowy – głosi stanowisko ministra finansów, które przytacza portal Gazeta.pl.

Portal zwraca uwagę, że zwolennicy płatności gotówką powołują się na art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim, który mówi, że "znaki pieniężne [banknoty i monety opiewające na złote i grosze – red.] emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej".

Resort finansów przekonuje jednak, że wspomniany artykuł "jednoznacznie nie przesądza o zobligowaniu przedsiębiorców do przyjmowania płatności w gotówce".  Ministerstwo przywołuje też zasadę swobody umów z art. 353 indeks 1 Kodeksu cywilnego, która głosi, że „Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”.

Ministerstwo Finansów, a także resort rozwoju już kilka tygodni temu zaapelowali do Polaków o korzystanie z płatności bezgotówkowych.

Tagi:

KoronawirusskleppieniądzeMinisterstwo Finansów

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >