Sklepy mają prawo odmówić płatności gotówką
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 5 Kwietnia 2020

Nie wybieraj wszystkich pieniędzy z konta. Sprzedawca może nie przyjąć od Ciebie gotówki

Sklepy bądź kawiarnie mają prawo odmówić przyjęcia płatności gotówką – potwierdza Ministerstwo Finansów.

Nie zapłacimy gotówką

W ostatnim czasie sklepy, kawiarnie czy bary sprzedające jedzenie na wynos – w związku z pandemią koronawirusa – coraz częściej odmawiają przyjmowania płatności gotówką. Tłumaczą to względami higienicznymi, co w praktyce oznacza obawę przed wirusem, który teoretycznie mógłby być przenoszony na banknotach bądź monetach.

Z ostatniej chwili: Watykan się zamyka, ale to nie wszystko. Pierwszy raz w historii Kościoła podjęto radykalne decyzjeZ ostatniej chwili: Watykan się zamyka, ale to nie wszystko. Pierwszy raz w historii Kościoła podjęto radykalne decyzjeCzytaj dalej

Czy sklepy mają do tego prawo? Mają, ale pod jednym warunkiem. Klient powinien być wcześniej poinformowany, że w danym miejscu może zapłacić wyłącznie kartą.

- Jeśli informacja o akceptowanych przez przedsiębiorcę sposobach płatności umieszczona została w jego lokalu, w miejscu widocznym dla osób chcących skorzystać z oferowanych przez niego towarów lub usług, to takie zastrzeżenie można uznać za wiążące dla stron umowy – głosi stanowisko ministra finansów, które przytacza portal Gazeta.pl.

Polaków czeka kolejny obowiązek na ulicy? Szumowski ujawnił zamiary rząduPolaków czeka kolejny obowiązek na ulicy? Szumowski ujawnił zamiary rząduCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Smutne konsekwencje "godzin dla seniorów". Nie przewidziano ich

Portal zwraca uwagę, że zwolennicy płatności gotówką powołują się na art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim, który mówi, że "znaki pieniężne [banknoty i monety opiewające na złote i grosze – red.] emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej".

Resort finansów przekonuje jednak, że wspomniany artykuł "jednoznacznie nie przesądza o zobligowaniu przedsiębiorców do przyjmowania płatności w gotówce". Ministerstwo przywołuje też zasadę swobody umów z art. 353 indeks 1 Kodeksu cywilnego, która głosi, że „Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”.

Ministerstwo Finansów, a także resort rozwoju już kilka tygodni temu zaapelowali do Polaków o korzystanie z płatności bezgotówkowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News