Godziny dla seniorów zostaną zniesione
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 30 Kwietnia 2020

Ułatwienie dla seniorów do likwidacji. Zostały już ostatnie dni

Godziny dla seniorów zostaną zniesione – tak wynika z nowelizacji rozporządzenia dotyczącego restrykcji w czasie pandemii, którą opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Kiedy osoby starsze utracą szansę na uprzywilejowane zakupy?

Godziny dla seniorów już wkrótce odejdą w zapomnienie

Godziny dla seniorów między 10 a 12 to jedna z zasad, która została wdrożona w związku z rozwojem pandemii w Polsce. Od początku kwietnia osoby powyżej 65 roku życia mogły kompletować zakupy bez ryzyka kontaktu z młodszymi klientami.

Zmiany proponowane przez resort zdrowia to kolejny krok w kontekście pracy sklepów. Od 20 kwietnia godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy.

W piątek ministerstwo opublikowało projekt rozporządzenia, który znosi ten przywilej – godziny dla seniorów mają zostać zlikwidowane po weekendzie majowym – podaje biznes.radiozet.pl.

EBC: Z ważnym komunikatem dla wszystkich. Odetchniesz z ugląEBC: Z ważnym komunikatem dla wszystkich. Odetchniesz z ugląCzytaj dalej

Problematyczne godziny dla seniorów

Od początku nadejścia koronawirusa do Polski epidemiolodzy zwracali uwagę, że osoby starsze znajdują się w grupie najbardziej narażonej na zakażenie patogenem. Część z nich w dalszym ciągu podtrzymuje swoją retorykę, z którą nie zgadzają się handlowcy.

Właściciele sklepów zwracają uwagę, że niejednokrotnie byli zmuszeni wypraszać młodszych klientów, aby udostępnić przestrzeń jedynie dla seniorów. Zdaniem wiceprezesa Polskiej Izby Handlowej Macieja Ptaszyńskiego „jest to rozwiązanie niepraktyczne, paraliżujące funkcjonowanie handlu, konfliktogenne, krytykowane przez klientów, pracowników handlu i nierzadko samych seniorów”.

Biedronka z przytłaczającą okazją. Połowę zakupów dostaniesz za darmoBiedronka z przytłaczającą okazją. Połowę zakupów dostaniesz za darmoCzytaj dalej

Uzasadnienie rozporządzenia wskazuje, że w sprawie uprzywilejowanego czasu na zakupu dla osób starszych pojawiły się liczne postulaty od organizacji branżowych. Przedsiębiorcy oświadczyli w nich, że między 10 a 12 przed sklepami tworzą się długie kolejki, które zdecydowanie utrudniają zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Koniec "godzin dla seniorów" w sklepach. Minister Jadwiga Emilewicz oficjalnie zapowiedziała zmiany

Ciąg dalszy zmian w handlu

Zniesienie godzin dla seniorów to nie jedyne modyfikacje, jakie czekają nas wraz z początkiem maja. Od poniedziałku 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe, których powierzchnia sprzedaży lub usług jest większa niż 2000 mkw.

Przelicznik ze sklepów spożywczych, zgodnie z którym na 15 mkw. może przebywać jeden klient, zostanie wdrożony także w centrach handlowych. Kolejnym warunkiem, który ma ułatwić bezpieczne zakupy klientom ma być możliwość zajmowania co drugiego miejsca parkingowego przed galerią handlową.

Działalność restauracji i klubów fitness, które znajdują się na terenie centrum handlowego, w dalszym ciągu jest zabroniona.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?
  2. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News