Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ułatwienie dla seniorów do likwidacji. Zostały już ostatnie dni
Maria Glinka
Maria Glinka 30.04.2020 02:00

Ułatwienie dla seniorów do likwidacji. Zostały już ostatnie dni

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Godziny dla seniorów już wkrótce odejdą w zapomnienie

Godziny dla seniorów między 10 a 12 to jedna z zasad, która została wdrożona w związku z rozwojem pandemii w Polsce. Od początku kwietnia osoby powyżej 65 roku życia mogły kompletować zakupy bez ryzyka kontaktu z młodszymi klientami.

Zmiany proponowane przez resort zdrowia to kolejny krok w kontekście pracy sklepów. Od 20 kwietnia godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy.

W piątek ministerstwo opublikowało projekt rozporządzenia, który znosi ten przywilej – godziny dla seniorów mają zostać zlikwidowane po weekendzie majowym – podaje biznes.radiozet.pl.

Problematyczne godziny dla seniorów

Od początku nadejścia koronawirusa do Polski epidemiolodzy zwracali uwagę, że osoby starsze znajdują się w grupie najbardziej narażonej na zakażenie patogenem. Część z nich w dalszym ciągu podtrzymuje swoją retorykę, z którą nie zgadzają się handlowcy.

Właściciele sklepów zwracają uwagę, że niejednokrotnie byli zmuszeni wypraszać młodszych klientów, aby udostępnić przestrzeń jedynie dla seniorów. Zdaniem wiceprezesa Polskiej Izby Handlowej Macieja Ptaszyńskiego „jest to rozwiązanie niepraktyczne, paraliżujące funkcjonowanie handlu, konfliktogenne, krytykowane przez klientów, pracowników handlu i nierzadko samych seniorów”.

Uzasadnienie rozporządzenia wskazuje, że w sprawie uprzywilejowanego czasu na zakupu dla osób starszych pojawiły się liczne postulaty od organizacji branżowych. Przedsiębiorcy oświadczyli w nich, że między 10 a 12 przed sklepami tworzą się długie kolejki, które zdecydowanie utrudniają zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego.

Ciąg dalszy zmian w handlu

Zniesienie godzin dla seniorów to nie jedyne modyfikacje, jakie czekają nas wraz z początkiem maja. Od poniedziałku 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe, których powierzchnia sprzedaży lub usług jest większa niż 2000 mkw.

Przelicznik ze sklepów spożywczych, zgodnie z którym na 15 mkw. może przebywać jeden klient, zostanie wdrożony także w centrach handlowych. Kolejnym warunkiem, który ma ułatwić bezpieczne zakupy klientom ma być możliwość zajmowania co drugiego miejsca parkingowego przed galerią handlową.

Działalność restauracji i klubów fitness, które znajdują się na terenie centrum handlowego, w dalszym ciągu jest zabroniona.