BiznesINFO.pl
GIS ostrzega przed lodami firmy Mars

materiały prasowe Biedronki

GIS wydał ostrzeżenie. Znany producent słodyczy zmuszony do wycofania trzech partii lodów

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

GIS ostrzega przed popularnym produktem, którego spożycie może zagrażać zdrowiu. Przedmiotem komunikatu są lody M&M’s, za produkcję których odpowiada firma Mars. Spółka zdecydowała się wycofać towar, ponieważ na jego opakowaniu brakuje pełnej in

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed jakimi partiami lodów ostrzega GIS

  • Jakie kroki zapobiegawcze podjął Mars

  • Czym może grozić spożycie lodów

Mars wycofuje, GIS kontroluje. Popularne lody znikają ze sklepów

GIS regularnie publikuje komunikaty ostrzegawcze w sprawie niebezpiecznej żywności i akcesoriów kuchennych. Od początku roku wydał aż 19 ostrzeżeń. Do tego pokaźnego katalogu dołączyły ostatnio lody M&M's, które produkuje Mars.

Spółka poinformowała GIS, że podjęła decyzję o wycofaniu lodów Peanut M&M's Ice Cream 62g z kodem kreskowym 5000159500340. TVN24 donosi, że ze sklepów znikną trzy partie: 028D2DOE01, 028D3DOE01 oraz 028E1DOE01. Ich data minimalnej trwałości to 31 grudnia 2021 r.

Na stronie GIS czytamy, że producentem wadliwych produktów jest firma Mars Wrigley Confectionery (Route de Severne, 67790 Steinbourg, Francja). Za ich dystrybucję w naszym kraju odpowiada Mars Polska Sp. z o.o. (Kożuszki Parcel 42, 96-500 Sochaczew).

GIS oznajmił, że proces wycofywania lodów z obrotu handlowego już się rozpoczął. Działania, jakie podejmuje w tym zakresie Mars, kontrolują Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

GIS apeluje do konsumentów. Lody mogą zagrażać zdrowiu

Mars zdecydował się na usunięcie trzech partii lodów z powodu braku oznakowania w języku polskim. Na opakowaniach produktów nie ma polskich nazw alergenów. Stwarza to ogromne ryzyko dla osób z uczuleniami pokarmowymi.

[EMBED-11]

Dlatego też GIS zaleca, aby każdy, kto ma alergię na mleko, laktozę lub orzeszki ziemne, powstrzymał się od spożywania słodyczy objętych komunikatem. Konsumenci powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na dzieci.

Jakie są objawy alergii? Portal medonet.pl podaje, że w przypadku mleka, laktozy i orzeszków ziemnych symptomy zazwyczaj mają swoje źródło w układzie pokarmowym, oddechowym i nerwowym.

Bardzo często pojawiają się zaparcia, wymioty, bóle brzucha i kolka. Poza tym mogą wystąpić kaszel, nieżyt nosa, zawroty głowy, drgawki, a nawet omdlenia. Oznaki uczelnia można czasami dostrzec również na skórze w postaci rumieni, świądu, pokrzywki czy wysypki. W niektórych przypadkach pojawia się także zapalenie spojówek.

Spożywanie lodów objętych komunikatem GIS przez osoby silne uczulone na orzeszki ziemne może w ostateczności doprowadzić także do wstrząsu anafilaktycznego. Objawy anafilaksji pojawiają się już kilka minut po zjedzeniu uczulającego produktu. Są to zazwyczaj nagłe zmiany skórne, kaszel, świsty, wymioty i kurczowy ból brzucha. Wstrząs objawia się również gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, który może prowadzić do utraty świadomości.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej zaaplikować dawkę adrenaliny. W polskich aptekach można znaleźć dwa preparaty do samodzielnego podawania leku - ampułkostrzykawkę np. Andrenalinum WZF oraz pen np. EpiPen Senior lub Junior.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >