Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > GIS wydał ostrzeżenie. Znany producent słodyczy zmuszony do wycofania trzech partii lodów
Maria Glinka
Maria Glinka 02.04.2021 02:00

GIS wydał ostrzeżenie. Znany producent słodyczy zmuszony do wycofania trzech partii lodów

GIS ostrzega przed lodami firmy Mars
materiały prasowe Biedronki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed jakimi partiami lodów ostrzega GIS

  • Jakie kroki zapobiegawcze podjął Mars

  • Czym może grozić spożycie lodów

Mars wycofuje, GIS kontroluje. Popularne lody znikają ze sklepów

GIS regularnie publikuje komunikaty ostrzegawcze w sprawie niebezpiecznej żywności i akcesoriów kuchennych. Od początku roku wydał aż 19 ostrzeżeń. Do tego pokaźnego katalogu dołączyły ostatnio lody M&M's, które produkuje Mars.

Spółka poinformowała GIS, że podjęła decyzję o wycofaniu lodów Peanut M&M's Ice Cream 62g z kodem kreskowym 5000159500340. TVN24 donosi, że ze sklepów znikną trzy partie: 028D2DOE01, 028D3DOE01 oraz 028E1DOE01. Ich data minimalnej trwałości to 31 grudnia 2021 r.

Na stronie GIS czytamy, że producentem wadliwych produktów jest firma Mars Wrigley Confectionery (Route de Severne, 67790 Steinbourg, Francja). Za ich dystrybucję w naszym kraju odpowiada Mars Polska Sp. z o.o. (Kożuszki Parcel 42, 96-500 Sochaczew).

GIS oznajmił, że proces wycofywania lodów z obrotu handlowego już się rozpoczął. Działania, jakie podejmuje w tym zakresie Mars, kontrolują Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

GIS apeluje do konsumentów. Lody mogą zagrażać zdrowiu

Mars zdecydował się na usunięcie trzech partii lodów z powodu braku oznakowania w języku polskim. Na opakowaniach produktów nie ma polskich nazw alergenów. Stwarza to ogromne ryzyko dla osób z uczuleniami pokarmowymi.

[EMBED-11]

Dlatego też GIS zaleca, aby każdy, kto ma alergię na mleko, laktozę lub orzeszki ziemne, powstrzymał się od spożywania słodyczy objętych komunikatem. Konsumenci powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na dzieci.

Jakie są objawy alergii? Portal medonet.pl podaje, że w przypadku mleka, laktozy i orzeszków ziemnych symptomy zazwyczaj mają swoje źródło w układzie pokarmowym, oddechowym i nerwowym.

Bardzo często pojawiają się zaparcia, wymioty, bóle brzucha i kolka. Poza tym mogą wystąpić kaszel, nieżyt nosa, zawroty głowy, drgawki, a nawet omdlenia. Oznaki uczelnia można czasami dostrzec również na skórze w postaci rumieni, świądu, pokrzywki czy wysypki. W niektórych przypadkach pojawia się także zapalenie spojówek.

Spożywanie lodów objętych komunikatem GIS przez osoby silne uczulone na orzeszki ziemne może w ostateczności doprowadzić także do wstrząsu anafilaktycznego. Objawy anafilaksji pojawiają się już kilka minut po zjedzeniu uczulającego produktu. Są to zazwyczaj nagłe zmiany skórne, kaszel, świsty, wymioty i kurczowy ból brzucha. Wstrząs objawia się również gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, który może prowadzić do utraty świadomości.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej zaaplikować dawkę adrenaliny. W polskich aptekach można znaleźć dwa preparaty do samodzielnego podawania leku - ampułkostrzykawkę np. Andrenalinum WZF oraz pen np. EpiPen Senior lub Junior.