Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Kolejny bank na celowniku przestępców. Klienci mają powód do niepokoju, sprawa jest poważna
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:57

Kolejny bank na celowniku przestępców. Klienci mają powód do niepokoju, sprawa jest poważna

Oszuści znaleźli sposób na wyłudzenie danych od klientów Getin Banku
pixinio

Klienci Getin Banku – uważajcie na oszustów!

O nowym – trzeba przyznać dość sprytnym – sposobie ataku cyberprzestępców na klientów Getin Banku informuje portal Niebezpiecznik.pl. Oszuści wykorzystują fakt, że duża część osób wchodzi na poszczególne serwisy poprzez wpisanie ich nazwy w pasku adresowym, bowiem są oni przyzwyczajeni do tego, że przeglądarka przeniesie ich na stronę z wynikami wyszukiwania.  Wiele osób odruchowo klika w pierwszy link wyszukiwania. Okazuje się, że w takich sytuacjach trzeba zachować czujność, bo jeśli nie zauważymy różnicy w adresie, wówczas oddamy swój login i hasło oszustom, a w dalszych krokach również inne dane, co pozwoli przestępcom na przejecie kontroli nad środkami zgromadzonymi na naszym rachunku bankowym.

Taka sytuacja spotkała właśnie klientów Getin Banku. Gdy wpisano w wyszukiwarkę nazwę banku, jako pierwsza pokazała się internautom fałszywa strona, której wykupiono reklamę w Google z pozycjonowaniem na to hasło. Klienci, którzy weszli na fałszywą stronę i podali swój login i hasło, muszą liczyć się z tym, że oszuści próbowali dostać się na ich rachunek.

Getin Bank na celowniku przestępców

Biuro prasowe Getin Banku w rozmowie z portalem dobreprogramy.pl poinformowało, że sprawa fałszywej strony jest bankowi już znana i podjęto już stosowne działania, mające na celu jej zablokowanie. Biuro prasowe apeluje do klientów również o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Podobny atak – jak informuje Niebezpiecznik.pl – nastąpił niedawno również na Idea Bank. Portal zwraca uwagę, że ofiarą oszustów mogą paść nie tylko osoby prywatne, ale też pracownicy firm, stąd apel portalu o ich przeszkolenie w zakresie tego jak działają obecnie cyberprzestępcy i czym jest phishing.