Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Etat czy własna działalność
Maria Czekańska
Maria Czekańska 31.05.2021 02:00

Etat czy własna działalność

business-1149630 1920

Swego czasu umowa o pracę była normą. Każdy pracownik dążył do tego, aby podpisać ją na czas nieokreślony. Coraz częściej spotykamy się jednak z chęcią zawarcia umowy B2B. Kolejną kwestią jest fakt, że mamy chęć dorabiać do już obecnej pracy. Co jest więc bardziej opłacalne – etat czy własna działalność?

Etat a własna działalność – dylemat

Istnieje wiele przyczyn, przez które w naszym życiu stajemy na rozdrożu. Jedna droga prowadzi do etatu, a druga sprawi, że staniemy się przedsiębiorcami. Praca na umowę o pracę z pierwszego punktu widzenia może się wydawać niesamowicie wygodna. Nie musimy się martwić o odprowadzanie składek czy płacenie podatków. Mamy unormowany czas pracy, wiemy, jakie zarobki dostaniemy co miesiąc. Bardzo często jednak okazuje się, że praca w systemie ośmiogodzinnym nie jest nam niezbędna do życia. Dzieje się tak najczęściej w branży marketingowej, developerskiej, graficzne, ilustratorskiej, redaktorskiej – a to jedynie nieliczne. Bardzo często zdarza się również, że dorabiamy, biorąc dodatkowe projekty po pracy – a to przecież trzeba w końcu rozliczyć. Dlatego jeśli bliżej Ci do freelancera – własna działalność wydaje się dawać dużo większe pole do popisu. Czy warto wybrać tę drogę?

Składki ZUS – porównanie

Rozważają za i przeciw każdej z omawianych opcji, ważnym jest, aby wziąć pod uwagę koszty. Jednymi z nich są składki ZUS. W przypadku pracy na umowę o pracę ich wysokość zależy od otrzymywanego wynagrodzenia. Są one częściowo finansowane przez pracodawcę, a częściowo opłacane przez pracownika. Natomiast kiedy mówimy o składkach w przypadku prowadzenia własnej działalności, ich wysokość jest stała. Innymi słowy – niezależna od osiąganych przychodów. Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców może okazać się być „Ulga na start” . Dzięki niej przez pierwsze 6 miesięcy od otwarcia działalności przedsiębiorca jest zobligowany jedynie do opłacania składki zdrowotnej.

Etat czy własna działalność - koszty

Oprócz składek ZUS istotne są również inne koszty. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, koszty uzyskania przychodu wynoszą 250 zł miesięcznie i 3000 zł rocznie. Wspomniane kwoty dotyczą jedynie osób, które są zatrudnione przez jednego pracodawcę w miejscowości swojego zamieszkania. Koszty te mogą działać na obniżenie dochodu, a więc na zmniejszenie należności podatkowej. Kiedy jednak mówimy o jednoosobowej działalności gospodarczej, poniesiony wydatek, który nie został wykluczony przepisami ustawy i jest związany z działalnością, może być określony jako koszt. Nie ma również wyznaczonych limitów kosztów.

Podatki – etat czy własna działalność

Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie martwią się za bardzo podatkami. Rozliczają się raz w roku według odpowiedniej skali. Natomiast przedsiębiorcy muszą już szerzej przyjrzeć się tej kwestii. Po pierwsze, najpierw muszą wybrać, na jakiej zasadzie dojdzie do opodatkowania:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych;

  • karta podatkowa;

  • podatek liniowy;

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.