BiznesINFO.pl
business-1149630 1920

Etat czy własna działalność

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Czekańska

Udostępnij:

Swego czasu umowa o pracę była normą. Każdy pracownik dążył do tego, aby podpisać ją na czas nieokreślony. Coraz częściej spotykamy się jednak z chęcią zawarcia umowy B2B. Kolejną kwestią jest fakt, że mamy chęć dorabiać do już obecnej pracy. Co jest więc bardziej opłacalne – etat czy własna działalność?

Etat a własna działalność – dylemat

Istnieje wiele przyczyn, przez które w naszym życiu stajemy na rozdrożu. Jedna droga prowadzi do etatu, a druga sprawi, że staniemy się przedsiębiorcami. Praca na umowę o pracę z pierwszego punktu widzenia może się wydawać niesamowicie wygodna. Nie musimy się martwić o odprowadzanie składek czy płacenie podatków. Mamy unormowany czas pracy, wiemy, jakie zarobki dostaniemy co miesiąc. Bardzo często jednak okazuje się, że praca w systemie ośmiogodzinnym nie jest nam niezbędna do życia. Dzieje się tak najczęściej w branży marketingowej, developerskiej, graficzne, ilustratorskiej, redaktorskiej – a to jedynie nieliczne. Bardzo często zdarza się również, że dorabiamy, biorąc dodatkowe projekty po pracy – a to przecież trzeba w końcu rozliczyć. Dlatego jeśli bliżej Ci do freelancera – własna działalność wydaje się dawać dużo większe pole do popisu. Czy warto wybrać tę drogę?

Składki ZUS – porównanie

Rozważają za i przeciw każdej z omawianych opcji, ważnym jest, aby wziąć pod uwagę koszty. Jednymi z nich są składki ZUS. W przypadku pracy na umowę o pracę ich wysokość zależy od otrzymywanego wynagrodzenia. Są one częściowo finansowane przez pracodawcę, a częściowo opłacane przez pracownika. Natomiast kiedy mówimy o składkach w przypadku prowadzenia własnej działalności, ich wysokość jest stała. Innymi słowy – niezależna od osiąganych przychodów. Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców może okazać się być „Ulga na start” . Dzięki niej przez pierwsze 6 miesięcy od otwarcia działalności przedsiębiorca jest zobligowany jedynie do opłacania składki zdrowotnej.

Etat czy własna działalność - koszty

Oprócz składek ZUS istotne są również inne koszty. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, koszty uzyskania przychodu wynoszą 250 zł miesięcznie i 3000 zł rocznie. Wspomniane kwoty dotyczą jedynie osób, które są zatrudnione przez jednego pracodawcę w miejscowości swojego zamieszkania. Koszty te mogą działać na obniżenie dochodu, a więc na zmniejszenie należności podatkowej. Kiedy jednak mówimy o jednoosobowej działalności gospodarczej, poniesiony wydatek, który nie został wykluczony przepisami ustawy i jest związany z działalnością, może być określony jako koszt. Nie ma również wyznaczonych limitów kosztów.

Podatki – etat czy własna działalność

Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie martwią się za bardzo podatkami. Rozliczają się raz w roku według odpowiedniej skali. Natomiast przedsiębiorcy muszą już szerzej przyjrzeć się tej kwestii. Po pierwsze, najpierw muszą wybrać, na jakiej zasadzie dojdzie do opodatkowania:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych;

  • karta podatkowa;

  • podatek liniowy;

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Urlopy chorobowe

Kiedy rozważasz założenie własnej działalności, ważnym jest, abyś wziął pod uwagę kilka kwestii, które na pewno się zmienią. Jednymi z nich są płatne urlopy, dni ustawowo wolne od pracy czy L4. W przypadku, kiedy zrezygnujesz z zatrudnienia na umowę o pracę, będziesz musiał pożegnać się z dwoma pierwszymi z nich. Z kolei dni chorobowe będziesz miał płatne jedynie wtedy, kiedy regularnie, bez ani jednego dnia opóźnienia, opłacasz składkę zdrowotną.

Co się bardziej opłaca – etat czy własna działalność?

Pamiętaj, że oprócz kosztów warto, abyś wziął pod uwagę kilka innych aspektów. Jako osoba posiadająca własną działalność, będziesz pracował dla siebie. Możesz wybrać, w jakich godzinach będziesz pracować, będziesz wykonywać pracę według własnych wytycznych. Masz prawo do większej przestrzeni, jeśli chodzi o projekty, które będziesz przyjmować. Warto nadmienić, że jako osoba prowadząca własną działalność będziesz robił tańsze zakupy. Paliwo czy usługi abonamentowe możesz wliczyć koszty firmy i odliczyć od nich podatek od towarów i usług. Od Ciebie zależy, co wybierzesz i która opcja okaże się mieć więcej zalet.

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >