BiznesINFO.pl

EAST NEWS

Emerytura wyższa o 4944,79 zł miesięcznie. Warunek jest tylko jeden

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Emerytura honorowa należy się każdemu, kto ukończył 100 lat.  ZUS może wypłacać co miesiąc prawie 5 tys. zł niezależnie od wysokości wypłacanej emerytury lub renty.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało, że z roku na rok rośnie liczba świadczeń honorowych. Obecnie świadczenie pobiera ponad 2 tys. osób.  Emerytura przyznawana jest po ukończeniu 100 roku życia i wypłacana co miesiąc dożywotnio.

Z roku na rok powiększa się liczba i wysokość przyznawanych świadczeń

Emerytura honorowa w 2019 roku wynosiła 3731,13 zł brutto. Rok później świadczenie podwyższono do 4294,67 zł brutto, w 2021 roku wynosiła 4512,41 brutto. Natomiast od marca 2022 roku dodatkowa emerytura dla 100-latka wynosi 4944,79 zł brutto.

Tylko w 2020 roku ZUS wypłacił 1571 nowych świadczeń. MRiPS podało, ze wydatki na emerytury honorowe w 2021 r. wzrosły z 114,2 mln do 130 mln zł. Przy obecnym rozwoju usług medycznych, osiągnięć naukowych, świadomości zdrowego stylu życia potwierdzone są dane, że tendencja wzrostowa przyznawanych świadczeń wg szacunków ma się utrzymać do roku 2030. 

Zasady przyznawania świadczenia 100- latkowi 

Zgodnie z Ustawą prawo do świadczenia przysługuje obywatelom polskim jak i cudzoziemcom, jeżeli w Polsce zamieszkiwali minimum 20 lat i aktualnie zamieszkują teren RP.

Obecnie świadczenia przyznawane są na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Niestety przepisy są jeszcze nieujednolicone co powoduje niesprawiedliwe traktowanie 100-latków. Została wniesiona petycja 5 maja 2021 z prośbą o ujednolicenie przepisów. Stwierdzono bowiem, że jubilat może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości,  w zależności od tego kiedy dana osoba ukończyła 100 rok życia. 

ZUS i KURS

Osoby, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe postępowanie o świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu.

Głos sprzeciwu

Znalazł się i głos wobec tak wysokich świadczeń dla stulatków. Dr Damian Wlaczak krytykuje decyzje Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jego zdaniem społeczeństwo będzie się starzeć i należy zminimalizować wypłacaną kwotę do 1200 zł. Doktor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu złożył w tej kwestii do Sejmu petycję. Jako naukowiec podniósł sprawę coraz większego obciążenia dla Państwa, gdyż liczba 100-latków drastycznie się zwiększa. Pod opisem zaistniałej sytuacji w Pulshr rozgorzało niedowierzanie dla braku wsparcia jubilatom.  

Tagi:

emerytura

Podobne artykuły

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >

Finanse

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Czytaj więcej >

Finanse

Ponad 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Otrzymają ją tylko wybrani Polacy
Czytaj więcej >
Joanna Buczyńska

Redaktor prowadząca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]