BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.01.2020. n/z Emeryt liczy pieniadze.

https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

Aż 4 tys. zł dodatku do emerytury miesięcznie. Coraz więcej Polaków ma szansę się załapać

22 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Emerytura to jedno z najważniejszych świadczeń przyznawanych seniorom. Część z nich może otrzymać naprawdę wysoki dodatek do swojej emerytury. Wystarczy, że spełnią jeden warunek.

Emerytura z wysokim dodatkiem

Emerytura to jedno z podstawowych świadczeń przysługujących polskim seniorom. Wielu z nich uprawnionych jest do pobierania dodatków do emerytury. Tym mniej znanym jest tzw. świadczenie honorowe. Świadczenie przyznawane jest przez ZUS od 1972 r. Wniosek o przyznanie dodatku do emerytury muszą jedynie składać osoby, które nie miały styczności z ZUS-em. Pozostali muszą osiągnąć odpowiedni wiek.

Emerytury z dodatkiem wypłacane są częściowo także przez KRUS, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z danych podanych przez portal money.pl wynika, że w czerwcu br. świadczenie honorowe wypłacane było 2,2 tys. osób. Wysokość dodatku jest jednakowa dla wszystkich beneficjentów.

Emerytów pobierających dodatek będzie jeszcze więcej

Emerytura minimalna wynosi obecnie 1200 zł brutto, natomiast świadczenie honorowe wyliczane jest na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w momencie ukończenia 100 lat. Kwota bazowa jest to 100 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia, które pomniejszone zostaje o składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Od 1 marca br. dodatek do emerytury wynosi 4294 zł brutto i przysługuje emerytom, którzy ukończyli 100. rok życia - podaje money.pl. Od świadczenia honorowego pobierany jest podatek dochodowy, a emeryt "na rękę" otrzymuje ok. 3,5 tys. zł.

Emerytura podlega waloryzacji, natomiast kwota świadczenia honorowego nie. Emeryt do końca życia otrzymuje świadczenie w takiej kwocie, w jakiej mu je przyznano. Co więcej, świadczenie pobierają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia w swoim życiu. Jak podaje GUS, w Polsce jest więcej stulatków niż podaje ZUS, dlatego money.pl zauważa, że dane poszczególnych instytucji w tej sprawie mogą być nieprecyzyjne.

Tagi:

ZUSpieniądzeemeryturyemeryciemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >