BiznesINFO.pl
Emerytura przeliczenie dla świadczeniobiorców

Marek BAZAK/East News

11 stycznia niezwykle ważny dla tysięcy emerytów. Jeśli się spóźnią przepadnie im wiele pieniędzy

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Przedwczesna emerytura może być zmieniona na powszechną, w wielu wypadkach przeliczenie podniesie wysokość świadczenia. Czasu jest jednak coraz mniej, wnioski można składać do 11 stycznia. Skorzystać z przywileju mogą tylko osoby urodzone w 1953 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile może wynieść emerytura po przeliczeniu

  • Jakie warunki trzeba spełnić do przeliczenia

  • Co z osobami, które wcześniej przeszły na powszechną emeryturę

Emerytura do przeliczenia. Seniorzy mogą sporo zyskać, ale kończy im się czas

Przedwczesna emerytura przysługiwała wąskiej grupie osób. Mogli na nią przejść jedynie nauczyciele, górnicy, kolejarze, oraz emeryci z Funduszu Ubezpieczeń społecznych na podstawie art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, lub art. 46 w związku z art. 29, albo 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Drugi warunek, jaki muszą spełnić emeryci przechodzący na powszechne świadczenie, jest urodzenie się w 1953 roku. Ponadto ich wniosek o emeryturę musiał być złożony przed 2013 rokiem.

- Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej, była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia - informował Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Można dostać nawet 4000 zł. Jednak wyliczenia nie zawsze będą korzystniejsze

Czas na złożenie wniosku o przeliczenie upływa 11 stycznia. W wypadku korzystnych wyliczeń ZUS, świadczeniobiorcy otrzymywali średnio o 1000-2000 zł brutto. U rekordzistów, emerytura mogła wzrosnąć nawet do 4000 zł brutto.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których po przeliczeniu emerytury, świadczenie było niższe niż przedtem. Jak informuje Żebrowski z ZUS, nie ma powodów do obaw, bo w tym wypadku emerytura będzie przyznawana według korzystniejszych dla seniora zasad.

Aby uzyskać przeliczenie, trzeba złożyć formularz do ZUS z symbolem EMP. Świadczenie na korzystniejszych zasadach będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Jedna grupa emerytów w wyjątkowo korzystnej sytuacji. Mogą dostać wyrównanie

W przypadku seniorów, którzy już mają przyznaną emeryturę powszechną pomniejszoną o pobrane emerytury wcześniejsze, nie trzeba składać wniosków. ZUS po 11 stycznia 2011 roku automatycznie przeliczy im świadczenia i poda informacje o wysokości emerytury.

Ponadto ci emeryci otrzymają przeliczenie od dnia, w którym ZUS zaczął wypłacać im emeryturę powszechną. Oznacza to, że mogą oni oczekiwać wyrównania za wszystkie miesiące, a nawet lata wstecz.

Jak podaje portal PulsHR w sytuacji, w której wypłata tej emerytury była zawieszona, świadczenie będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta wypłata. Również w tym przypadku będzie wypłacane wyrównanie.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >