Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Drukowanie sms-ów pracowniczych. Przepisy dotyczące pracy zdalnej mogą prowadzić do kuriozalnych sytuacji
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 10.03.2023 14:01

Drukowanie sms-ów pracowniczych. Przepisy dotyczące pracy zdalnej mogą prowadzić do kuriozalnych sytuacji

segregatory
East News

Nowelizacja przepisów o pracy zdalnej już niebawem zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę na zastrzeżenia związane z dokumentacją pracowniczą. 


 

Dokumentacja pracy zdalnej razem z aktami osobowymi

Oświadczenia i informacje związane z pracą zdalną mogą być składane w postaci papierowej lub elektronicznej. 

Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, problem pojawia się jednak w przypadku dokumentacji pracowniczej, gdyż Ministerstwo Pracy nie zgadza się, by dokumentacja pracy zdalnej była przechowywana poza aktami osobowymi. Tymczasem większość pracodawców prowadzi akta osobowe w wersji papierowej. 

Niejasna interpretacja

Na łamach DGP dr Magdalena Zwolińska, adwokat, partner w kancelarii NGL Wiater, wskazuje, że akta osobowe prowadzi się albo w całości elektronicznie albo papierowo. 

Zastanawia się zatem, jak dokumentować uzgodnienie pracy zdalnej. 

- Uzgodnienie pracy zdalnej często będzie następowało w postaci elektronicznej. Powstaje więc pytanie: czy mamy drukować te e-maile i SMS-y z uzgodnieniami. Poza tym takie uzgodnienia mogą podlegać dynamicznym zmianom, więc takich wydruków mogłoby być sporo. Ze strony ministerstwa potrzebne są więc wytyczne, co należy rozumieć pod pojęciem „dokumentacji dotyczącej wykonywania pracy zdalnej” - uważa Magdalena Zwolińska.

Zmiany w dokumentacji pracowniczej

Po nowelizacji do akt osobowych dojdzie część E, w której znajdą się dokumenty dotyczące badań trzeźwości i na obecność narkotyków. Zmiany obejmą także część B, gdzie znajdują się dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia, to w niej będą przechowywane także dokumenty dotyczące wykonywania pracy zdalnej.

Tagi: praca