Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Państwo dorzuci Polakom do czynszu nawet 9000 zł. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:32

Państwo dorzuci Polakom do czynszu nawet 9000 zł. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 18.11.2018. n/z Polskie pieniadze.
pxhere.com, CC0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest i komu przysługuje dopłata do czynszu

  • Ile wyniesie dopłata do czynszu

  • Przez jak długi czas będzie wypłacana

Dopłaty do czynszu - dla kogo i na jakich warunkach?

Pandemia koronawirusa odbiła się nie tylko na przedsiębiorcach, ale przede wszystkim na zwykłych obywatelach, którzy z dnia na dzień, a czasami z godziny na godzinę stracili jedyne źródło swoich dochodów i utrzymania.

W związku z tym rząd wdrożył szereg pakietów pomocowych mających na celu podreperowanie funduszy Polaków. Jednym z takich posunięć jest pakiet mieszkaniowy, w ramach którego wypłacane będą dopłaty do czynszu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby załapać się na dopłaty do czynszu i czym jest pakiet mieszkaniowy?

Jednym z najważniejszych rozwiązań proponowanych przez rząd w ramach pakietu mieszkaniowego jest przeznaczenie większej ilości pieniędzy na budowę lokali dla osób, których nie stać na kredyt. Rządowy fundusz przeznaczy na ten cel aż 1,5 mld zł, a to jeszcze nie koniec.

Na rządowych stronach internetowych czytamy, że pakiet mieszkaniowy będzie stawiał na remont lokali TBS oraz wakacje czynszowe. Co więcej, TBS-y będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na remont. Gdzie w tym wszystkim jest w takim razie dopłata do czynszu?

Dopłaty do czynszu to także część pakietu mieszkaniowego, która już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dopłaty do czynszu będą przysługiwać tym, którzy finansowo ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. Ta ostatnia kwestia jest wyjątkowo istotna, bowiem trzeba ją udokumentować.

Dopłaty do czynszu zastrzykiem gotówki

Osoby chcące załapać się na dopłatę do czynszu muszą wykazać, że ich dochody spadły o minimum 25 proc. w dobie pandemii w przeliczeniu na jednego członka rodziny. Należy przedłożyć sprawozdanie z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku i przyrównać do dochodów uzyskiwanych w analogicznym okresie 2019 r.

Dopłata do czynszu będzie przysługiwała przez pół roku. Beneficjentami dopłat do czynszu mogą być osoby, które wynajmowały mieszkanie przed 14 marca 2020 r. Wysokość dopłaty wyniesie 1500 zł, a dodatek będzie wypłacany co miesiąc.

- Rozwiązanie jest dedykowane najemcom i podnajemcom mieszkań, nie tylko czynszowych, ale i komercyjnych. Pomoc może wynieść maksymalnie 1500 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 75 proc. wartości czynszu. Będzie wypłacana do 6 miesięcy, nie tylko na kolejne miesiące, ale i wstecznie, by przeznaczyć te środki na oddłużenie najemcy - powiedziała w programie money.pl "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa.__

Dopłata do czynszu będzie bezpośrednio trafiała na konta wynajmujących.