Jak Trump komentuje przegraną w wyborach prezydenckich?
Wikimedia/Gage Skidmore
Autor Radosław Święcki - 7 Listopada 2020

Reakcja Donalda Trumpa na zwycięstwo Bidena obiegła świat. Tak łatwo nie odpuści?

W sobotni wieczór (polskiego czasu) amerykańskie media podały, że kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden uzyskał wymaganą liczbę głosów elektorskich, dzięki czemu udało mu się wygrać wybory na prezydenta USA. Na doniesienia te zareagował jego konkurent, dotychczasowy gospodarz Białego Domu Donald Trump.

Donald Trump o wynikach wyborów

Cztery dni po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wreszcie mamy przełom. W sobotni wieczór (polskiego czasu) amerykańskie media (CNN i Fox News) podały, że kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden, dzięki wygranej w stanie Pensylwania przekroczył magiczną liczbę 270 głosów elektorskich, koniecznych do wygrania prezydentury USA. Za sprawą zdobycia 20 głosów elektorskich w Pensylwanii Biden znalazł się w posiadaniu 273 głosów. Gdy później okazało się, że były wiceprezydent wygrał również w Nevadzie, gdzie do zgarnięcia było sześć głosów elektorskich (liczba głosów zależy od liczby mieszkańców w danym stanie), Biden zyskał już prawie 280 głosów.

Tym samym kandydat demokratów znalazł się na ostatniej prostej do prezydentury. Do policzenia zostały jeszcze głosy w niektórych stanach, ale nie będą one miały wpływu na ostateczny wynik wyborów. Oficjalny wybór prezydenta USA zostanie dokonany w połowie grudnia przez Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych, co wydaje się formalnością, ale tak naprawdę dopiero wtedy będzie można mówić o ostatecznym, oficjalnym wyborze gospodarza Białego Domu. Samo zaprzysiężenie nowego prezydenta odbędzie się 20 stycznia, do tego czasu Biden będzie nazywany prezydentem-elektem, co jest formułą dobrze znaną m.in. w Polsce.

Przejmowania przez Bidena prezydentury z pewnością nie ułatwi mu dotychczasowy prezydent Donald Trump. Jak obecny gospodarz Białego Domu zareagował na doniesienia dotyczące zgromadzenia przez jego rywala wymaganej liczby głosów elektorskich?

W momencie, gdy amerykańskie media ogłosiły wygraną Bidena Trump, jak podaje Wirtualna Polska był poza Białym Domem i miał być widziany w pobliżu swojego klubu golfowego w Wirginii, a niedługo po medialnych doniesieniach na temat zwycięstwa jego konkurenta sztab wyborczy obecnego prezydenta przesłał jego oświadczenie.

Ważny komunikat od GIS: Dzwoni do ciebie obcy numer? Musisz koniecznie odebrać telefonWażny komunikat od GIS: Dzwoni do ciebie obcy numer? Musisz koniecznie odebrać telefonCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Z oświadczenia wynika, że Donald Trump nie uznaje ogłoszenia Joe Bidena zwycięzcą wyborów, stwierdzając, że są one dalekie od rozstrzygnięcia.

- Wszyscy wiemy, dlaczego Joe Biden pośpiesznie udaje zwycięzcę i dlaczego jego medialni sojusznicy tak bardzo starają się mu pomóc: nie chcą, aby prawda została ujawniona – napisał Trump w oświadczeniu. - Fakt jest taki, że wybory jeszcze się nie skończyły – dodał.

W ocenie 45. prezydenta USA wtorkowe wybory zostały sfałszowane. Trump już kilka dni temu domagał się przerwania liczenia głosów.

Kim jest Joe Biden? Przez tragiczną, osobistą historię prawie wycofał się z polityki, teraz ma być prezydentem USAKim jest Joe Biden? Przez tragiczną, osobistą historię prawie wycofał się z polityki, teraz ma być prezydentem USACzytaj dalej

Pierwsza porażka od 28 lat

Donald Trump jest pierwszym od 28 lat, prezydentem, któremu nie udało się wywalczyć reelekcji. W 1992 roku walkę o drugą kadencję przegrał George H.W. Bush, ulegając ówczesnemu kandydatowi Partii Demokratycznej Billowi Clintonowi. Reakcja przegranego prezydenta była jednak diametralnie inna od tej, którą dziś prezentuje Trump. Oddajmy głos Clintonowi, który tak relacjonował reakcje jego konkurenta na wieść o porażce.

- Prezydent Bush zadzwonił do mniej w nocy, stosunkowo wcześnie, by pogratulować mi zwycięstwa. Był bardzo uprzejmy i obiecał, że proces przekazania władzy będzie przebiegał gładko – czytamy w autobiografii 42. prezydenta USA „Moje życie”.

Miejmy nadzieję, że proces przekazania władzy odbędzie się w USA w elegancki sposób, tak jak to miało miejsce dotychczas, niezależnie od tego czy ustępujący prezydent odchodził z racji braku możliwości dalszego pełnienia urzędu (ze wzgledu na ograniczenie kadencji do dwóch), czy też dlatego, że walkę o reelekcję przegrał.

Przedsiębiorcy bankrutują, rząd odpowiada: Zawsze się możecie przebranżowićPrzedsiębiorcy bankrutują, rząd odpowiada: Zawsze się możecie przebranżowićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  4. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  5. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News