BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 9 maja. Jednak nie wszyscy rodzice mogą liczyć na wypłaty

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 9 maja - poinformowało ministerstwo rodziny. Niezmienione pozostają także zasady wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakich zasadach jest przyznawany dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Komu przysługuje i jak złożyć wniosek

  • W jakiej kwocie przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal do wzięcia

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, poinformowała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 9 maja. Szefowa resortu wyjaśniła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje na niezmienionych zasadach.

Cytowana przez TVN24 wyjaśniła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówek zajmujących się opieką nad dziećmi. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku takich placówek jak: żłobek, przedszkole, klub dziecięcy czy placówka pobytu dziennego.

Oznacza to, że o dodatkowy zasiłek opiekuńczy ubiegać mogą się rodzice dzieci uczęszczających na co dzień do placówki, która ze względu na COVID-19 została zamknięta lub jest otwarta, ale funkcjonuje w ograniczonym zakresie. Poprzez tę drugą kwestię rozumie się np.: zamknięcie klasy lub oddziału.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które zostało wprowadzone w 2020 r. w wyniku pierwszej fali pandemii koronawirusa. Od tamtej pory jest stale przedłużane i obecnie będzie przyznawany przez kolejne dwa tygodnie. Kto może ubiegać się o pieniądze?


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zasady przyznania świadczenia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka w wieku do 8 lat. Pobierający dodatkowy zasiłek opiekuńczy musi podlegać ubezpieczeniom społecznym. W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wieku wynosi 18 i 24 lata w zależności od stopnia niepełnosprawności.

Zaświadczenie potrzebne do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego należy pobrać od pracodawcy. W przypadku samozatrudnionych wniosek o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego można złożyć osobiście w placówce ZUS lub za pomocą PUE ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do ustawowych 60 dni wynikających z normalnego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i jest wypłacane za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem.

Obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od rozwoju pandemii koronawirusa i kolejnych obostrzeń. Te na razie zostały poluzowane w 11 województwach w kraju.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

PKO BP i mBank ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banków

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >