Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dodatkowe 2 dni płatnego urlopu. Polacy rzadko z niego korzystają
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.06.2024 21:27

Dodatkowe 2 dni płatnego urlopu. Polacy rzadko z niego korzystają

laptop
Fot. Freepik/rawpixel.com

Pracownicy mogą skorzystać z dodatkowych dwóch dni płatnego urlopu. Okazuje się, że wciąż niewiele osób wie o takiej możliwości i Polacy rzadko z niej korzystają. Komu konkretnie przysługuje urlop z powodu siły wyższej? Wyjaśniamy.

Polacy rzadko korzystają z tego urlopu

Od jakiegoś czasu pracownicy mogą korzystać z dodatkowego urlopu. Choć został on wprowadzony 1 stycznia bieżącego roku, to wciąż wiele osób nie ma o nim pojęcia. Chodzi tu konkretnie o urlop z powodu siły wyższej.

Przysługuje on pracownikom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Kodeks pracy nie określa dokładnie, czym jest “siła wyższa”. To nagłe zdarzenia losowe, które wymagają opuszczenia miejsca pracy. Może być to na przykład awaria w domu czy wypadek.

Sanatorium za darmo. Te osoby nie muszą płacić za pobyt w uzdrowisku

Dodatkowe 2 dni płatnego urlopu

Urlop z powodu siły wyższej jest dostępny dla pracowników w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Warto mieć na uwadze, że za takie dodatkowe dni wolne pracodawca zapłaci 50 proc. wynagrodzenia. Jak zauważa portal radiokolor.pl, zasady tego urlopu są podobne do tych, które obowiązują w przypadku urlopu na żądanie. Prawdopodobnie przez to Polacy rzadko z niego korzystają.

Zobacz także: Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za to trzeba zapłacić z własnej kieszeni

Aby skorzystać z dodatkowego urlopu, trzeba złożyć wniosek

Jeżeli chcemy skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej, musimy złożyć wniosek. Możemy zrobić to w dowolny sposób, nawet wysyłając SMS-a do pracodawcy. Musimy wskazać termin naszej nieobecności. Wniosek można złożyć nawet w tym samym dniu, w którym chcemy skorzystać z wolnego. Co istotne, szef nie może odmówić udzielenia urlopu z powodu siły wyższej, dlatego jest to bardzo praktyczne i korzystne rozwiązanie w nagłych przypadkach.

Zobacz także: Zacznie się już w poniedziałek. Lidl szykuje gigantyczne obniżki