Czym jest karta podatkowa i kto może z niej skorzystać?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 28 Listopada 2020

Czym jest karta podatkowa i kto może z niej skorzystać?

Karta podatkowa to uproszczona forma opodatkowania firmy. Jest szczególnie korzystna, jeśli zatrudniamy niewielu pracowników i prowadzimy działalność w małej miejscowości. Jakie wymagania należy spełnić? Jakie są plusy i minusy karty podatkowej?

Czym jest karta podatkowa i kto może z niej skorzystać?

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej, która przede wszystkim nie wymaga prowadzenia księgowości. Co więcej, wysokość podatku jest zależna od kilku czynników, ale nie od wysokości dochodu. Przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej zobowiązani są płacić stały comiesięczny podatek.

Z takiej formy opodatkowania skorzystać mogą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne i jest ona szczególnie korzystna dla firm, które prowadzą działalność w niewielkich miejscowościach, osiągają wysokie zarobki i zatrudniają niewielu pracowników. Karta podatkowa posiada oczywiste zalety, jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto dokładnie przeanalizować jej wady, a także wymagania, jakie należy spełnić.

Karta podatkowa – jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?

Wybranie karty podatkowej jako formy opodatkowania jest możliwe, jeśli firma prowadzi działalność na terenie Polski i nie korzysta z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw (z wyjątkiem usług specjalistycznych). Firma nie może również prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej, ani wytwarzać wyrobów opodatkowanych akcyzą, natomiast małżonek podatnika nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie.

Rozliczanie się w formie karty podatkowej wymaga również prowadzenia działalności usługowej lub wytwórczo-usługowej, gastronomicznej, transportowej lub rozrywkowej. Wszystkie działalności, które mogą w ten sposób rozliczać się z fiskusem, zostały wymienione w obwieszczeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie stawek karty podatkowej i kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2020 r.

Karta podatkowa – wysokość podatku

Firmy rozliczające się metodą karty podatkowej płacą stałe miesięczne podatki. Dokładna wysokość stawki została określona w obwieszczeniu Ministra Finansów i jest zależna od trzech czynników: rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Zatem najniższe podatki zapłacą firmy, które zatrudniają niewielu pracowników lub nie zatrudniają ich wcale i prowadzą swoją działalność w mało zaludnionych miejscowościach.

Karta podatkowa – ważne informacje

Podatnik ma obowiązek wpłacać podatek do urzędu skarbowego do 7. dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień – do 28 grudnia. Podatek jest obowiązkowy nawet wtedy, gdy nie osiąga się żadnych przychodów. Przedsiębiorca musi również pamiętać, że jeśli w trakcie prowadzonej działalności nie będzie spełniał warunków, utraci prawo do karty podatkowej. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli np. będzie wytwarzał wyroby podlegające akcyzie, lub jeśli przekroczony zostanie limit zatrudnienia, który zwykle wynosi 5 osób, a w określonych rodzajach działalności jest zmniejszony do zaledwie 3 osób.

Karta podatkowa – plusy i minusy

Największe zalety opodatkowania metodą karty podatkowej to brak obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, składania zeznań podatkowych i deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz prowadzenia ewidencji zatrudnienia. Firmy płacą stały miesięczny podatek, niezależnie od osiąganych przychodów. Jeśli działalność została zawieszona lub nastąpiła przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym czasie nie ma obowiązku płacenia podatku. Przedsiębiorcy mogą również odliczyć od podatku składkę zdrowotną.

Decydując się na kartę podatkową, należy mieć na uwadze, że podatek trzeba płacić każdego miesiąca, nawet jeśli nie osiąga się przychodów. Przedsiębiorcy nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidywany dla samotnych rodziców, a także nie mogą korzystać z ulg podatkowych. Karta podatkowa utrudnia również pozyskanie kredytu na firmę, a także określa limit zatrudnionych pracowników.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News