Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 11.04.2021 02:00

Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.
East News, Arkadiusz Ziolek

Czwarta fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza i już dotarła do Europy. Hiszpania boryka się ze wzrostem zachorowań, ale jak się okazuje, czwarta fala nawiedziła również Iran. Czy COVID-19 sparaliżuje świat jeszcze bardzej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Hiszpanii

  • Jakie obostrzenia wprowadzono

  • Jak sytuacja wygląda w Iranie

Czwarta fala nawiedziła Europę

Czwarta fala pandemii to coś, co przeraża poszczególne kraje, ich polityków, ale również społeczeństwo. W Polsce również wspomina się o ewentualnej, czwartej fali zachorowań. Wygląda na to, że od tematu nie uciekniemy, bowiem czwarta fala jest już w Europie.

Czwarta fala małymi kroczkami wkrada się do Hiszpanii. Forsal informuje, że jednostki autonomiczne Hiszpanii zdecydowały się na wprowadzenie obostrzeń pomimo zakończenia obowiązywania przepisów przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Z informacji wynika, że na wprowadzenie restrykcji nie zdecydowały się na razie jedynie Wyspy Kanaryjskie i Madryt. Pozostałe piętnaście wspólnot autonomicznych zaostrzyły przepisy przeciwepidemiczne na swoim terytorium.

Wirtualna Polska podaje, że wzrost zachorowań zauważono niedawno. Budzi to ogromne zdziwienie, bowiem w Hiszpanii prężnie działa program szczepień, a dotychczasowe obostrzenia były bardzo restrykcyjne.

Czwarta fala zachorowań atakuje

Hiszpania zwiększyła dzienną ilość szczepień niemal czterokrotnie. Tamtejsze służby medyczne wykorzystały 10 mln szczepionek w ciągu kilku dni. Dla przykładu w Polsce jest to ok. 200 tys. szczepionek dziennie. Co więcej, w naszym kraju zaledwie 5,48 proc. całego społeczeństwa otrzymało dwie dawki szczepionki.

Tamtejszy sanepid podkreśla, że w związku ze wzrostem zachorowań istnieje duże ryzyko nadejścia czwartej fali epidemii. WP informuje, że w ciągu ostatniego tygodnia ilość zakażeń wzrosła o 25 proc.

Większość regionów Hiszpanii zdecydowała się całkowicie zamknąć lub ograniczyć działanie pubów, restauracji, czy barów. Obywatele wspólnot autonomicznych mają zakaz ich opuszczania, a w większości obowiązuje zakaz odwiedzin osób spoza bliskiej rodziny.

Czwarta fala zaatakowała nie tylko Europę. TVP Info podaje, że na wprowadzenie 10-dniowych restrykcji zdecydował się Iran. Według tamtejszego Ministerstwa Zdrowia wariantem dominującym koronawirusa jest odmiana brytyjska.